Тетяна Ярмощук Київ, 15 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) –Президент заявляє про захоплення українського газового ринку і звинувачує уряд у підтримці монополіста. Питання енергобезпеки обговорювали сьогодні на засіданні Ради національної безпеки та оборони України.
У компанії ж "УкрГазЕнерго" відкидають звинувачення у монополізмі і закидають Президентові у лобізм. Речник компанії Віталій Кисіль в інтерв’ю Радіо Свобода:
“Газова сфера не підлягає під визначення природної монополії. Другий момент: казати про наш монополізм при тому, що на ринку близько 400 компаній мають ліцензію на цю діяльність, то я не знаю, як можна казати про монополізацію ринку. Близько 2 тижнів тому декілька споживачів відмовилися укладати з нами договори. Передусім, це були підприємства "Індустріального союзу Донбасу", які вважають, що вони не мають доплачувати 4 долари за зберігання газу у підземних сховищах. Це вартість, яку ми додали після відповідного рішення НКРЄ. Ця заява просто носить певний лобістський характер”.
Експерти ж говорять про політичну складову ситуації. На думку віце-президента Центру досліджень корпоративних відносин Ростислава Іщенка, нинішня ситуація на енергетичному ринку й справді може бути реакцією фінансової групи "Індустріальний союз Донбасу", яку оглядачі вважають близькою до Президента, на збільшення вартості зберігання газу у підземних сховищах.
Лобістські інтереси починають віддзеркалюватися на рівні державних інституцій, каже в інтерв’ю Радіо Свобода політичний експерт Андрій Єрмолаєв:
“Всі розмови про монополізм "УкрГазЕнерго" — це розмови не про юридичний монополізм, а про фактичний монополізм. Просто в "УкрГазЕнерго" немає конкурентів, які б могли завезти газ не по 130, а по 120 доларів. Мати ліцензію — цього замало. І тому розгорнулася дуже серйозна боротьба за лібералізацію внутрішнього ринку. Хто розпоряджається квотами азійського газу? Хто їх постачає споживачам? Хто має зик з цього: чи заснована компанія, чи комерційні посередники? Прикро, що до цього часу не сформоване чітке уявлення про сутність і характер нових правил гри, які сформовані в Україні, починаючи з 2006 року”.
Нещодавно Віктор Ющенко доручив Генпрокурору та Антимонопольному комітету розібратися, на яких підставах "УкрГазЕнерго" піднімає ціни для українських підприємств. В Антимонопольному ж комітеті кажуть, що вже розпочали перевірку "УкрГазЕнерго" на дотримання правил конкуренції. Речник Комітету Богдан Яким"юк в інтерв’ю Радіо Свобода:
“Ми зробили відповідні запити до "УкрГазЕнерго", до Мінпаливенерго, до Мінпромполітики, ми зробили запити до тих підприємств, які звернулися до нас через Федерацію металургів, і на базі отриманої інформації зробимо об’єктивний аналіз та висновок, щодо того, чи є порушення конкуренційного законодавства у діях "УкрГазЕнерго", чи немає. Якщо воно буде мати місце, ми притягнемо "УкрГазЕнерго" до відповідальності”.
Україна видобуває лише 20% “блакитного палива” від річної потреби. Решту – імпортує. Через спільне українсько-російське підприємство “УкрГазЕнерго”, яке в свою чергу закуповує газ не напряму у російського “Газпрому”, а ще у одного посередника — компанії “РосУкрЕнерго”. Ця схема була створена за часів прем’єрства Юрія Єханурова. На адресу цих угод пролунало немало критики, як з боку команди Януковича, так і з боку команди Тимошенко. Це було аргументом для голосування Верховної Ради четвертого скликання за відставку уряду Єханурова.
Матеріали до теми:
Екс-голова "Нафтогазу України" Ігор Діденко: "Навколо "РосУкрЕнерго" усе може змінитися будь-якого дня" Непрозоре вирішення газового питання в Україні підживлює корупцію всередині владних еліт — французький дослідник Міжнародний газовий картель за участю Росії. Які можливі наслідки для Європи? Перспективи Міжнародного газового консорціуму.