Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 6 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні виповнюється 10 років від дня трагедії на житловому масиві «Тополя» у Дніпропетровську. Тоді масштабний зсув ґрунту стер із поверхні землі житловий будинок, дитсадки і школу. Мешканці мікрорайону і досі не почувають себе у безпеці.
На місці будинку, що провалився розпочинають нове будівництво |
(RadioSvoboda.Ua) |
Мешканка сусідньої багатоповерхівки, пенсіонерка Марія Федотівна спостерігала за всім із балкону: «Я вийшла на балкон — люди біжать, кричать, ледь вискочили. А потім упав будинок, школа. Жаль було всього. Плакали всі...».
Довгий час мешканці «Тополі» жили в страху. Зараз про трагедію 97-го нагадує тільки величезна вирва, засипана сміттям. Однак люди не почуваються у безпеці.
Вирву засипали сміттям |
(RadioSvoboda.Ua) |
Олена з чоловіком придбали квартиру в цьому районі за рік після аварії — тоді тут боялися оселятися, тому житло було чи не найдешевшим у місті. Зараз, катаючи алеєю дитячий візочок, із тривогою поглядає у бік смітника, де був будинок: «Стурбованість є через те, що тут майже нічого не робиться. Будівельне сміття іноді трактором розгрібають».
Винна не тільки влада, а й самі мешканці?
Мешканцям житлового масиву «Тополя», кажуть фахівці, є чого боятись. Зі зсувами тут боролись лиш у перші роки після трагедії. За останні три роки на експлуатацію інженерних споруд з бюджету міста не виділили жодної копійки. Але винна не тільки влада, каже директор спеціалізованого комунального підприємства Юрій Береза, а й самі мешканці.
Юрій Береза: «Проблема дуже серйозна. Потрібно в першу чергу зачистити русло балки, яка йде нижче житлового масиву «Тополя». Основним винуватцем цієї трагедії є життєдіяльність людини. Засмічуючи русло струмка, який пробігає цією балкою, ми провокуємо підняття рівня ґрунтових вод. І плюс до цього — інженерні споруди, які є не в кращому стані. Трагедія може повторитись».
Червоноповстанська балка, де збираються будувати елітне житло, зараз виглдядає так |
(RadioSvoboda.Ua) |
Немає вільної землі, хочуть забудувати і балки
Нині у Дніпропетровську щонайменше 17 зсувних зон, в основному поблизу балок. На них — майже 400 будинків. Влада запевняє, що за ними постійно спостерігають фахівці, і заспокоює: можливо, скоро небезпечні зони перетворять на престижні житлові масиви. За їх спорудження пропонують взятись одній із турецьких фірм — іноземці вже навчилася технологіям будівництва в складних геологічних умовах.
Освоєння балкових територій передбачає Генеральний план забудови міста на наступні 20 років, який наразі у проекті. Може, балками і не займалися б, так Дніпропетровськ уже не має вільних земель для будівництва, каже розробник генплану, головний архітектор інституту «Діпромісто» Микола Лопатюк.