Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 18 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Попри всі зусилля і обіцянки Мінська «дивитися на стан справ новими очима» і сприяти на майбутнє дотриманню прав людини, Генеральна Асамблея ООН прокотила, як то кажуть, Білорусь на виборах нових членів Комітету прав людини ООН.
Спочатку було лише два претенденти на два місця у регіональній східноєвропейській групі Ради прав людини ООН – Словенія і Білорусь. Це практично гарантувало обрання обох. Але західні держави порадили Боснії теж подати заявку, заради конкуренції супроти Білорусі. Боснія так і зробила. Боротьба точилася доволі гостра, як показують результати першого раунду голосування у Генеральній Асамблеї. Голоси розподілилися таким чином: Словенія – 168, Боснія, точніше, Боснія і Герцеговина (така офіційно назва держави) – 95 голосів, Білорусь – 68.
Довелося проводити другий раунд голосування
Словенія пройшла, як то кажуть, з вітерцем до Ради прав людини, а щодо Боснії та Білорусі, то для з"ясування переможця довелося провести так званий обмежений 2-й раунд. Справа в тім, що за правилами для членства у Раді прав людини необхідно мати за собою більшість голосів у Генеральній Асамблеї. В ООН 192 країни, тому кандидатові для перемоги треба 97 голосів, тобто бодай на один більше половини.
Отож, хоча Боснія отримала 95 голосів і значно випередила Білорусь у першому раунді, вона не могла святкувати перемогу. Не вистачило якихось двох голосів. Але результат другого раунду був значно переконливішим: за Боснію і Герцеговину подано 112 голосів, за Білорусь – 72. І це при тому, зауважимо, що Боснія виставила свою кандидатуру останньою.
Білорусь звинувачують у систематичному порушенні прав людини
Ймовірно, молодій балканській країні допоміг той факт, що міжнародні правозахисні організації закликали Генеральну Асамблею відкинути кандидатуру Білорусі, оскільки там права людини систематично й відверто порушують. У січні цього року Ейдрієн Северин, Спеціальний Репортер ООН щодо Білорусі, повідомляв, що уряд у Мінську категорично відмовляється співпрацювати з ООН у ділянці прав людини. Стурбованість спеціального репортера поділяють і інші регіональні та міжнародні організації, такі як Організація з безпеки й співробітництва у Європі, Рада Європи та Європейська Комісія.
На жаль, нам так і не вдалося довідатись, як проголосувала Україна, чи віддала свій голос Боснії, чи опинилася серед тих 72-х країн, які голосували за членство Білорусі у Раді прав людини ООН. Згідно правил Генеральної Асамблеї, голосування було таємним.