Єва Поштар Варшава, 11 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Питання регіональної співпраці, диверсифікації джерел постачання та транзиту енергоносіїв із басейну Каспійського моря до Європи. Ці питання обговорили президенти Грузії, України, Польщі, Литви та Азербайджану на дводенній зустрічі у польському Кракові. На зустріч також прибув представник міністерства енергетики, спеціальний посланник президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.
Коли завершиться проект Одеса-Броди?
Речник президента Польщі Мацей Лопінський сказав Радіо Свобода, що завданням енергетичного саміту є дати імпульс тіснішій регіональній співпраці. Це стосується, зокрема, проекту нафтопроводу Одеса-Броди-Гданськ. Завершальною датою реалізації цього проекту є роки 2011-2012, каже Лопінський.
Польські фахівці вважають, що в 2011-2012 роках Казахстан досягне найбільшої потужності у видобутку нафти. Тому йому будуть потрібні нові шляхи транспортування цієї сировини. На думку Лопінського, з одного боку, Польща та інші європейські країни хочуть диверсифікації джерел постачання енергоносіїїв. З іншого боку, країни каспійського регіону, також транзитні країни, зокрема Україна та Грузія, прагнуть диверсифікації шляхів постачання енергоносіїїв.
ЄС і казахська нафта
Економічний коментатор щоденника "Газета виборча" Анджей Кублик у розмові з Радіо Свобода констатує, що президентська зустріч у Кракові мала перш за все політичне значення. Важливо, що в ній взяли участь дві держави-члени ЄС: Польща та Литва. Обидві країни тісно співпрацюють в галузі енергетики. Це, на думку польських фахівців, матиме значення для ідеї поширення регіональної співпраці на східних сусідів Євросоюзу.
До Кракова через зустріч з російським президентом Владіміром Путіним не прибув президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який у четвер заявив про намір його країни транспортувати практично всю нафту через територію Росії. Однак речник польського президента Леха Качинського Мацей Лопінський переконаний, що Казахстан уміє рахувати кошти і тому не буде обмежувати своїх можливостей у пошуках альтернативних шляхів транспортування енергетичних ресурсів.
Матеріали до теми:
Президент України вітає політичне рішення про добудову і експлуатацію нафтопроводу Одеса — Броди — Плоцьк — Ґданськ Росія може обійти Захід у змаганні за енергетику зі Сходу «90 відсотків зовнішніх стосунків Вірменії мають бути з Росією, а інших 10 - із Заходом...» (європейська преса) Міжнародний газовий картель за участю Росії. Які можливі наслідки для Європи? Польща зміцнює свою енергетичну безпеку. Меркель поговорила з Ющенком про енергетичні інтереси.