Людмила Пилип Рига, 30 квітня 2007 (RadioSvoboda.ua) — Пам’ятник бронзовому солдатові, демонтаж якого спричинив минулого тижня масові заворушення в Естонії, сьогодні встановили на Військовому цвинтарі у Таллінні. До Естонії прибула делегація Державної Думи Росії, а в Москві представники російських молодіжних організацій продовжують блокувати естонське посольство.
Передбачається, що урочисте відкриття пам’ятника відбудеться 8 травня, в День перемоги антигітлерівської коаліції над нацизмом у Другій Світовій війні. Естонська сторона запрошує на цю подію представників усіх держав коаліції. Це Велика Британія, Франція, США, а наступником СРСР вважається Росія.
А в результаті розкопок на пагорбі Тинісмяґі, де спочатку стояв бронзовий солдат, уже знайшли, за різними повідомленнями, чи то 9, чи 12 поховань. Це мають бути могили радянських воїнів, які загинули в боях за Естонію.
Жорстка позиція Росії
Тим часом російсько-естонські відносини далі залишаються непростими. Естонська сторона висловила свою готовність до діалогу з Росією і запросила делегацію Держдуми, яка й прибула сьогодні опівдні до Таллінна.
Перед візитом до Естонії керівник делегації Держдуми Росії, колишній співробітник Комітету державної безпеки СРСР, а пізніше керівник ФСБ Росії Ніколай Ковальов виступив із заявою, в якій пролунала вимога про відставку прем’єр-міністра Естонії Андруса Ансіпа та повернення бронзового солдата на попереднє місце.
«Те, що діється в Естонії, не має жодного прецеденту в усесвітній історії. Це не що інше, як провокація проти Росії. Цей акт змусив нас зробити сувору відповідь і зайняти жорстку позицію», — заявив російський політик.
Водночас на прес-конференції вже в Таллінні Ковальов заявив, що Росія не буде розривати дипломатичні відносини з Естонією, що цього, мовляв, хочуть лише окремі екстремістські сили в Росії.
Протести в Москві і в Таллінні
Між тим четвертий день поспіль продовжується блокування молодіжними організаціями «Наші» і «Молода Росія» посольства Естонії в Москві. Ось як про це розповідає посол Естонії в Росії Марина Кальюранд: «У нас немає жодних контактів із зовнішнім світом. Тобто, ми не можемо залишити посольство, до нас нікого не впускають. І незважаючи на те, що ми неодноразово письмово зверталися до МЗС Росії і також міністр закордонних справ Лавров обіцяв, що зроблять усе, що передбачено міжнародними конвенціями, ці обіцянки на сьогоднішній день не виконані».
У зв’язку з ситуацією навколо посольства Естонії в Москві естонське МЗС оголосило ноту протесту російський владі.
Після кривавих сутичок ситуація поступового врегульовується і в Таллінні, і в регіонах. Хоча захисники бронзового солдата натякають, що попереду ще 1 та 9 травня.
Методи протистояння також дещо змінюються. Зокрема, сьогодні в Таллінні був практично заблокований рух транспорту, оскільки машини учасників протесту проти дій уряду рухались на головних талліннських трасах повільно з увімкненими звуковими сигналами.
Міністр внутрішніх справ Естонії Юрі Піхль заявив, що на посилення розколу між естонською та російськомовною громадами впливають зовнішні сили. Він також зазначив, що ні для кого не є таємницею, що радикальній російськомовній організації «Нічний дозір», яка була однією з організаторів протистояння, надавалась підтримка з боку Росії.