Тетяна Ярмощук Київ, 30 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Пошук виходу з кризи, рішучий крок чи бажання налякати Президента? Верховна Рада сьогодні ухвалила за основу постанову про одночасне проведення президентських та парламентських виборів.
«Верховна Рада постановляє визнати за необхідне проведення виборів Президента та народних депутатів у період 90 днів від дня набрання чинності законом про внесення змін до Конституції, яким передбачено проведення виборів Президента та народних депутатів, але не пізніше від 9 грудня 2007 року», — оголосив про це Голова Верховної Ради Олександр Мороз.
Цією постановою парламентарі доручили Кабінетові Міністрів вжити необхідних заходів для забезпечення фінансування виборів Президента та Верховної Ради, а Центральній виборчій комісії — забезпечити виконання закону про державну реєстрацію виборців та своєчасну підготовку до виборів.
Попри це, коаліціянти продовжують заявляти про необхідність дочекатися рішення Конституційного Суду.
«Ми готові йти на вибори одночасно і даємо сигнал Президентові. Але в той же час має бути рішення Суду. Буде воно на користь президентського указу — немає питань; не буде — ніяких виборів не може відбуватися», — каже заступник керівника фракції Партії регіонів Василь Кисельов.
«Наша Україна» заявляє, що всі рішення, ухваленні Верховною Радою після оприлюднення Указу Президента про розпуск парламенту від 2 квітня, недійсні.
Готовність коаліції до виборів як її слабкість
А нинішнє рішення парламенту — це прояв слабкості, каже в інтерв’ю Радіо Свобода нашоукраїнець Михайло Поживанов: «Люди бояться йти на вибори, і вони хочуть захопити з собою ще й Президента, котрий якраз був на сторожі виконання Конституції і законів. Мені здається, що це певною мірою слабкість цих людей».
Ухваливши сьогоднішню постанову, Верховна Рада визнала, що дострокові вибори можуть відбутися, звертає увагу в інтерв’ю Радіо Свобода політолог Вадим Карасьов: «Ця постанова демонструє суттєве психологічне зміщення у свідомості української політичної еліти. Вона визнає, що дострокові вибори можуть бути у 2007 році. Політична еліта фактично засвідчила цією постановою, що треба до виборів готуватися».
Водночас нинішня постанова передбачає внесення змін до Конституції — без цього змусити Президента піти на вибори не вийде. Але де коаліція візьме для цього конституційну більшість у 300 осіб, її представники не говорили. Сьогодні в голосуванні щодо постанови взяли участь 254 депутати.
Минулого тижня, не дочекавшись рішення Конституційного Суду щодо свого Указу від 2 квітня, Президент підписав новий Указ. Цим Указом також достроково припиняються повноваження Верховної Ради, а позачергові вибори призначаються на 24 червня. У свою чергу коаліція заявила, що не визнає нового президентського Указу, і надіслала й на нього подання до Конституційного Суду.