Василь Зілгалов Прага, 20 квітня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Киргизька влада відкрила кримінальну справу про спалах насильства серед учасників демонстрації опозиції в Бішкеку у четвер. Натомість опозиція заявляє, що сутички влаштували провокатори. Після розгону мітингу влада від сьогодні заборонила проведення акцій протесту, учасники яких вимагали відставки президента Курманбека Бакієва та втілення конституційних реформ.
Організаторам акції загрожує до 7 років тюрми, перестерігає влада
Влада попереджає, що організаторам акції опозиції загрожує до 7 років тюремного ув’язнення. Натомість опозиціонери вимагають розслідування інциденту.
Провокації та обшуки у штаб-квартирах опозиційних партій
Оглядачі зауважують, що в минулому влада вже влаштовувала провокації, щоб заплямувати репутацію опозиціонерів. Так, зокрема, минулого року у Варшаві в багажі колишнього спікера киргизького парламенту Омурбека Текенбаєва знайшли матрьошку, наповнену наркотиками. Польський суд відразу відпустив опозиціонера, бо вирішив, що наркотики підклали.
Чи можливе подальше загострення протистояння?
Експерт із Центру стратегічних досліджень у Москві Віталій Наумкін вважає: «Перебільшувати небезпеку до якогось рівня зіткнення на кшталт громадянської війни я б не став. Мені видається, що цього вдасться уникнути, тому що, в принципі, біля керма протидіючих блоків все-таки перебувають відповідальні і досвідчені політики».
Опозиція, незважаючи на протистояння, не відмовляється від демонстрацій як таких, повідомив сьогодні депутат Омурбек Текебаєв: «Так, ситуація вийшла з- під контролю. І, звичайно, цей мітинг буде припинений. Але це не означає, що ми відкидаємо ефективність такого суспільного інституту, як мітинги, марші. Це конституційне право громадян, і в майбутньому ми будемо проводити такі акції».
Головна вимога – відставка президента Киргизстану, який, на думку опозиціонерів, не виконав обіцянок провести реформи.
Матеріали до теми:
Демонстранти у Бішкеку домагаються відставки президента Киргизстану