Надія Кандиба Виграти в конкурсі на проведення Чемпіонату Європи з футболу це лише півсправи. Найскладніше завдання попереду – вчасно і якісно підготуватися до такої мегаподії. Тут українцям, напевно, може знадобитися досвід Німеччини. Адже останню футбольну світову першість з організаційної точки зору визнали зразковою.
Для доброї організації потрібна єдність
Голова Національного організаційного комітету Франц Беккенбауер свого часу cтверджував, що вся країна повинна сприяти тому, щоб показати Німеччину з позитивного боку. Приймати світовий чемпіонат з футболу, на його думку, дало німцям можливість, показати, “якими ми є насправді”.
Передусім німці взялися за модернізацію стадіонів і вдосконалення інфраструктури, хоча і спортивні майданчики, і дороги в Німеччині й без того були досить пристойними. Перед чемпіонатом виникли нові автостради, для великих міст розробили спеціальну систему управління транспортними потоками, щоб уникнути пробок. У Берліні побудували новий залізничний вокзал, а в Кельні між містом і аеропортом нарешті провели гілку міської електрички.
Чемпіонат потребує модернізації і безпеки
Переймати досвід модернізації стадіонів німецькі експерти їздили навіть до Японії. У жителів цієї країни вони навчилися, наприклад, догляду за футбольними газонами, що є справжнім мистецтвом. Всі без винятку стадіони оснастили надсучасними системами безпеки.
До речі, безпеці приділили тоді особливу увагу. За правопорядком стежила стотисячна армія поліцейських і сім тисяч військових. На стадіонах німецькі правоохоронці чергували разом зі своїми іноземними колегами. У місцях великого скупчення людей встановили камери відеоспостереження, а в повітрі кружляли розвідувальні літаки НАТО AWACS.
Англійська мова та 6 міліардів євро
На світову футбольну першість до Німеччини прибуло понад два мільйони іноземних гостей. Загубитися їм було дуже важко, оскільки водії міського транспорту й офіціанти вивчили англійську мову, а на вулицях міст гостям допомагали близько 15 тисяч добровольців.
Звичайно така ретельна підготовка потребувала й величезних інвестицій. Представник кредитно-фінансового інституту Postbank Марко Барґель каже, що в розбудову транспортної інфраструктури, в модернізацію стадіонів, у розширення кількості місць у готелях, ресторанах і барах було вкладено шість мільярдів євро інвестицій.
Державний вклад і демографічний бум
Слід зауважити, що велику частину витрат, пов’язаних з транспортною інфраструктурою, взяв на себе німецький уряд. Як засвідчили відгуки гостей, такі зусилля не були даремними. Чемпіонат світу-2006 перетворився на справжнє безтурботне народне гуляння.
Для німців футбольна першість окупилася й ще в зовсім іншому сенсі. У Німеччині, яка стаждає від демографічного старіння, через дев’ять місяців після завершення чемпіонату зафіксували несподіваний стрибок народжуваності. Так, в одній з берлінських клінік у березні народилося на одинадцять відсотків більше дітей, ніж за аналогічний період попереднього року.
Експерти не виключають, що такому феномену цілком могла сприяти розкута й піднесена атмосфера, яка панувала під час Чемпіонату світу з футболу-2006.
Матеріали до теми:
Польща і Україна разом готуватимуться до ЄВРО 2012 У новому рейтингу ФІФА національна збірна України й надалі на 11 місці у світі Україна і Польща проведуть «Євро-2012». Як реагують регіони? Віталій Кличко: ЄВРО 2012 в Україні – це дуже велика відповідальність