Сергій Собуцький Київ, 20 березня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – П’ять найбільших у світі виробників природного газу збираються створити газовий картель. Очікується, що про це буде оголошено 9 квітня, на форумі країн, що експортують газ. До картелю, як очікується, увійдуть Алжир, Іран, Катар, Росія та Венесуела. Що може означати створення такого об’єднання?
Оглядач Радіо Свобода Роман Купчинський вважає створення такого картелю цілком реальним: «Починаючи від 2002 року, Путін старався створити газовий картель. Причиною цього є те, щоб запанувати поставками газу через південь Європи. Це питання доволі актуальне і 9 квітня буде проголошене створення картелю».
Мета картелю – досягнення політичних цілей?
Ідея картелю одержала новий імпульс минулого року – після висновку НАТО про можливу небезпеку від діяльності такої структури. За даними НАТО, справжня мета картелю – використовувати енергетичний фактор для досягнення певних політичних цілей, зокрема, в Європі.
Головним гравцем у картелі буде Росія. Російський «Газпром» зможе диктувати свої ціни на блакитне паливо і довільно змінювати їх. Про який стабільний розвиток промисловості західних країн можна говорити за таких умов, питають фахівці, адже весь великий бізнес побудований на довгострокових контрактах зі стабільними цінами, а нова політика картелю йтиме врозріз з планами західних компаній?
Альтеративне енергопостачання та Україна
Розвиток цих подій уже спонукав ЄС виробити нову енергетичну стратегію. Акцент зробили на газогін «Набукко», який в обхід Росії постачатиме блакитне паливо до Європи з прикаспійських країн та держав Середнього Сходу.
Як вплине створення картелю на ціну газу для України? Економіст Ганна Царенко з цього приводу зазначила: «Чи буде створений картель, чи не буде, ціна (на газ) у наступні роки буде підвищуватись і досягне європейської за вирахуванням транспортного рукава для України».
Експерти прогнозують, що не всі можливі учасники картелю будуть готові до радикальної політики щодо ЄС. Наприклад, Алжир, зацікавлений у чинних контрактах на постачання газу до Франції, не ініціюватиме будь-яке загострення відносин з Європою. Не нагнітатимуть ситуацію і такі можливі учасники об''єднання як відомі своїми проамериканськими настроями Катар та Трінідат і Тобаго.