Єва Поштар Варшава, 20 лютого 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Польський уряд здійснює програму енергетичної безпеки держави. Основою цієї програми є диверсифікація джерел постачання і безпечний транзит нафти і газу до Польщі. Реалізуючи проект, польське міністерство економіки доручило державній транспортній компанії ПЕРН розпочати переговори про закупівлю частини акцій УкрТрансНафти. Взамін за акції Польща готова сама завершити будівництво нафтогону "Одеса-Броди-Плоцьк". А ще раніше Росія запропонувала Україні подібну ідею – доступ до своїх газових родовищ взамін за українську газотранспортну мережу.
Минулого тижня державна польська компанія ПЕРН запропонувала українській УкрТрансНафті продати полякам свої акції. Поляки пропонують, щоб взамін за самостійне завершення будівництва нафтогону "Одеса-Броди-Плоцьк" Польща отримала частину акцій УкрТрансНафти. В такому варіанті нафтогони "Дружба" та "Одеса-Броди" могли б знаходитись в польському місті Плоцьк, щоб далі через морський нафтотермінал в Гданську виходити в Європу.
Депутат польського парламенту, голова господарчої комісії парламенту Макс Крачковський розповів Радіо Свобода про польську пропозицію: "На мою думку пропозиція польської сторони у майбутньому забезпечить інтереси обох сторін. Це гарантуватиме, що в кризових ситуаціях ми не будемо змушені звертатися до арбітражного суду".
Наразі це лише плани і пропозиції
Радіо Свобода запитало депутата Крачковського про подробиці проекту самостійного завершення Польщею нафтогону "Одеса-Броди-Плоцьк" взамін за акції української компанії УкрТрансНафти.
Макс Крачковський: "Не хотів би я зараз ще про це говорити. Це складна і делікатна справа. Будемо чекати повідомлень від обох сторін, що ведуть переговори.. Я зовсім тут не хочу прогнозувати подій".
А в польському міністерстві економіки сказали Радіо Свобода, що наразі не ведуться жодні переговори в справі акцій УкрТрансНафти.
Чим закінчаться змагання за українську трубу? Час покаже! Однак фахівці у справах енергетичного сектора зауважують, що ні в України, ні в Польщі нема надто багато часу для вирішення цієї проблеми. Росія робить все можливе щоб розширити транзитні шляхи для своїх енергоносіїв у Європу в обхід України, Білорусі та Польщі. Експерти прогнозують, що через кілька років, ці країни можуть втратити свій транзитний статус.
Українсько-польський енергетичний проект може стати запорукою енергетичної безпеки для тих обох держав – вважають у Польщі.