Олекса Семенченко Слухати:
Лондон, 24 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Минуло два місяці по тому, як колишній офіцер російської служби безпеки й критик Кремля Олександр Литвиненко помер від отруєння радіоактивним полонієм-210. І досі у його справі залишається багато таємниць. Британські слідчі не дають коментарів, а тимчасом у мас-медіа кружляють численні припущення щодо злочинців і замовників убивства.
Спершу провели генеральну репетицію?
Другий фільм під назвою “Як отруїти шпигуна?” показав телеканал Бі-Бі-Сі 1. У ньому було висунуто нову версію щодо вбивства. Згідно з нею, Литвиненка вперше намагалися отруїти радіоактивним полонієм ще за два тижні до того, як він одержав смертельну дозу. Це сталося в тому самому лондонському суші-барі, де 1 листопада Литвиненко зустрічався зі своєю італійською контактною особою Маріо Скарамеллою. Але сліди полонію у барі були знайдені не там, де вони сиділи, а за іншим столом, можливо, за тим, де Литвиненко зустрічався 16 жовтня з двома колишніми російськими агентами служби безпеки, а нині бізнесменами, Андрєєм Луґовим та Дмитрієм Ковтуном.
1 листопада Литвиненко зустрівся з ними знову у столичному готелі Millennium. Там слідство виявило зараження полонієм у восьми працівників. Проте багато оглядачів заперечують версію, запропоновану у передачі Бі-Бі-Сі. Колишній радянський шпигун, що втік на Захід, Олег Гордієвський уважає, що насправді 16 жовтня сталася не перша спроба отруїти Литвиненка, а генеральна репетиція його вбивства.
Олег Гордієвський: “Якби йому тоді дали отруту, то він помер би до 1 листопада. Це була просто генеральна репетиція. Всі, хто бере участь в операціях, – спецслужби, військові офіцери – влаштовують генеральні репетиції цих операцій. Тож це був день репетиції. Вони мали із собою отруту, бо на репетиції мають бути присутні всі справжні речовини, які використовуються у справжній операції. Тож вони прийшли, влаштували нісенітницю, але не наважилися використати ампулу”.
Хто саме підсипав отруту в чай?
Минулого тижня Гордієвський сказав британській газеті Times, що четверта особа, присутня на зустрічі з Луґовим та Ковтуном 1 листопада, була відповідальна за отруєння чаю Литвиненка полонієм. Він назвався Литвиненкові як “Владислав”, а до Лондона прибув за фальшивим паспортом країни Європейського Союзу. Згідно з Times, поліція підозрює його в убивстві, а його зображення є на плівці з камери спостереження на летовищі Гітроу.
Загалом, дедалі більше нагромаджується підозр щодо причетності до вбивства російських спецслужб. Зокрема, Бі-Бі-Сі та ще один канал ITV News показали досі невідому розмову Литвиненка з італійським слідчим, що відбулася у лютому минулого року. В ній Литвиненко каже, що його переслідує ФСБ. Він звинувачує прем''єр-міністра Італії Романо Проді у зв''язках із КҐБ і просить, щоб його свідчення залишалися таємницею, бо іншого офіцера ФСБ за їхнє оприлюднення вже було вбито. Він каже, що російські спецслужби погрожували вбити його шестирічного сина.
Матеріали до теми:
Романо Проді – людина КДБ? Олег Гордієвський: «Убивцею офіцера ФСБ Росії Олександра Литвиненка був агент-нелегал із трьома фальшивими паспортами ЄС». Батько Олександра Литвиненка презентував у Києві книжки свого сина. ФБР США долучається до розслідування смерті колишнього співробітника ФСБ Росії Олександра Литвиненка. У своєму вбивстві Олександр Литвиненко звинуватив президента Росії Володимира Путіна.