Кирило Булкін Слухати:
Київ, 15 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Верховна Рада України мала обирати омбудсмена 11-го січня. Кандидатів двоє: висунутий громадськими організаціями співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров та попередній омбудсмен – Ніна Карпачова, нині народний депутат від Партії регіонів. Проте вибори перенесли, і тепер вони відбудуться на початку наступної сесії парламенту, яка розпочнеться 6 лютого.
Євген Захаров |
(ukrinform) |
Причина – політичні торги
На думку Людмили Коваль, причина перенесення голосування може насправді полягати у політичних торгах або збиранні більшістю Верховної Ради додаткової підтримки для «свого» кандидата – Ніни Карпачової. Проте у Партії регіонів запевняють: вони підтримують Ніну Карпачову виключно за її професіоналізм. Про це говорить народний депутат України Юрій Мірошниченко: «Ми підтримуємо Ніну Іванівну Карпачову, оскільки вона вже довела своєю діяльністю, по-перше, принциповість, по-друге, професійність, і, по-третє, активну позицію щодо захисту прав людини в Україні незалежно від того, хто при владі».
Однак спостерігачі ПАРЄ Ганне Северінсен і Ренате Вольвенд висловлюють сумнів у неупередженості кандидатки на посаду омбудсмена. Стурбовані тим, що Ніна Карпачова як депутат належить до однієї з політичних сил, й інші європейські організації. Ось як пояснює цю стурбованість директор Східноєвропейського Інституту розвитку Мрідула Ґош: «Треба йти не тільки за буквою закону, а й за духом. Звісно, коли пані Карпачова висувається як омбудсмен, вона не є членом Партії регіонів. Але тут мова йде про належність до політичної сили, не обов’язково про членів партії. Тому зміни до Закону про омбудсмена мають передувати будь-якому обранню».
Шкодить політизація
Зміни до законів, які рекомендував ухвалити Східноєвропейський Інститут розвитку за результатами моніторингу інституту омбудсмена в Україні, стосувалися насамперед деполітизації цього інституту. Мрідула Ґош вважає, що й зараз, особливо після впровадження політреформи, ступінь політизації посади Уповноваженого ВР з прав людини залишається занадто високим.
Проте Юрій Мірошниченко називає претензії європейських інституцій «втручанням у внутрішні справи держави»: «Ми заперечуємо в принципі втручання у внутрішні справи України з боку будь-якої організації, особливо в частині коментарів, кого призначати на ту чи іншу посаду. Це виключне право України, зокрема, парламенту України».
Контраргументи Юрія Мірошниченка стосовно сумнівів у неупередженості Ніни Карпачової такі: «Ми не можемо говорити, що вона, виконуючи свої повноваження, якимось чином буде представляти партію. Належність до партії не робить людину в професійній діяльності залежною від партії. Я особисто абсолютно не бачу підстав, щоб забороняти омбудсмену бути членом якоїсь політичної партії, якщо це партія демократична».
Демократичність Партії регіонів, на думку Юрія Мірошниченка, підтверджують і два нових законопроекти, які вніс він сам спільно якраз із Ніною Карпачовою, а також Едуардом Павленком. Законопроекти передбачають суттєве розширення прав омбудсмена, зокрема участь у цивільному та адміністративному процесі. Проте у правозахисному середовищі вже пролунали критичні оцінки цих законопроектів. Так, Людмила Коваль вважає, що вони суперечать Конституції України та Закону про омбудсмена: «Пані омбудсмен практично підміняє собою функції судової гілки влади, відбираючи для себе право подавати експертні оцінки рішення суду. Це взагалі є порушенням принципу правосуддя в Україні, тому що суд є вищим органом, який здійснює судочинство, і оскаржувати рішення суду можна тільки в судовому порядку, а вона бере на себе повноваження оцінювати, добре чи недобре вирішив суд».
Також, на думку Людмили Коваль, суперечать Конституції передбачені законопроектами функції омбудсмена як одночасно учасника судового процесу і органу, що контролює цей процес.