Тетяна Ярмощук Київ, 4 січня (RadioSvoboda.Ua) – Право Президента на вето законів, ухвалених Верховною Радою, – потужний важіль впливу глави держави на політичне життя країни і її правовий простір. Останнім часом Президент Віктор Ющенко застосовує це право досить часто. До чого це може призвести?
За короткий термін Віктор Ющенко наклав вето на закони про Держбюджет, про місцеве самоврядування, про перелік об’єктів приватизації у 2007 році, про планування і забудову територій, про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. На черзі – вето на закон про Кабінет Міністрів. У випадку з Держбюджетом сторони уже домовилися. А от, скажімо, ухвалюючи закон про Кабмін у нинішній редакції, антикризова коаліція заздалегідь була свідома, що він має всі шанси потрапити під президентське вето. «Президент не шукає конфлікту»
Політолог Олександр Палій вважає, що Президент не шукає конфронтації з антикризовою коаліцію, а прагне не допустити ухвалення законів, які, на його, президентську, думку, не відповідають інтересам країни. Але президентські вето змусять антикризовиків збирати конституційну більшість, каже пан Палій: «З окремих випадків вето антикризова коаліція намагатиметься назбирати 300 голосів у фракції самого Президента і у БЮТ. В деяких випадках безплідно намагатиметься, а в інших – більш ефективно. На мою думку, у більшості випадків Президент виходять об’єктивно не зі спроби штучно спровокувати якийсь конфлікт з Кабінетом Міністрів, а він намагається об’єктивно поставити якийсь заслон для відверто лобістських законів».
Нинішня ситуація, на думку політолога Костя Бондаренка, змусить Президента та парламентарів таки сісти за стіл переговорів: «Право Президента застосовувати вето у випадку, якщо він не згоден із рішенням Верховної Ради. Але у даному випадку, думаю, це все має призвести до того, що Президент та Верховна Рада мають сісти за стіл переговорів і домовитися про головні позиції щодо законотворчості, щоб думки Президента та парламенту працювали у одному руслі, а не наперекір одна одній».
А як за кордоном?
Як часто президентське вето застосовується у інших країнах? Політолог Петро Бурковський з цього приводу сказав: «Якщо просто взяти абстрактний приклад США. Буш застосував вето лише одного разу. Це стосувалося ветування закону, який відкривав би можливості для дослідження у сфері клонування людини. А от, скажімо, Біл Клінтон застосовував вето 38 разів. У країнах, де президентська та парламентська гілки влади дуже чітко розмежовані, і де у вигляді противаги передбачається саме процедура вето з боку Президента, то найчастіше вето застосовується, коли Президент і парламентська більшість мають різні ідеологічні погляди».
Подолати вето президента Верховній Раді нинішнього скликання вдалося лише раз. Це стосувалося закону, який забороняв підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги для населення. Однак згодом парламентарі самі ж відмовилися від власного закону.