Із 18-річного віку зазнав переслідувань за віру уродженець Рівненщини, нині громадянин США Олександр Ковальчук. Сьогодні він прибув до Рівного, щоб нагадати землякам про репресії комуністичного режиму.
Уперше його заарештували під час навчання у Львівському технікумі легкої промисловості. Рідні не знали, куди подівся Олександр. Саратовські слідчі, котрі примушували зректися Бога, влаштували йому «допит Карбишева», згадує Ковальчук: «Роззули мене, босого на сніг вивели в мороз 30 градусів, питають: „Бог гріє?“ — кажу: „Гріє!“ — і більш не говорив із ними. Потім закопали мене всього в сніг, зробили трубку, через неї кричать: „Бог гріє?“ — кажу: „Гріє!“ І все. Вони бачать, що я не відмовлюся…»
Початок 60-х.
Від допитів та сидіння у підземній камері, де не можна було навіть спертися об стіну, у в’язня розпочалося запалення мозку. Дивним чином операція під скальпелем хірурга-початківця завершилася вдало. У той час, коли з в’язниці за добу виносили тіла 30–40 померлих від голоду і тортур в’язнів, Олександр вижив. Каже, що тільки завдяки вірі. А в 1950-му потрапив під амністію, одружився, став працювати механіком на Дубенській трикотажній фабриці. За технічне вдосконалення верстатів отримав навіть премію з Москви, згодом у Рівному відкрив своє трикотажне ательє.
А в 1961-му підтримав клопотання про проведення Всесоюзного з’їзду євангельських християн-баптистів. І знову — утиски, погрози, фальшиві звинувачення у привласненні державних коштів… Чергове ув’язнення завершилося травмами, які лікарі вважали несумісними з життям.
«Коли вони мене били, засаджували голову в унітаз, щоб не крикнув. Розчавили жовчний міхур — я став стікати кров’ю… Дружині дали телеграму, що я помру, бо рак останньої стадії…», — розповідає Ковальчук.
«Я писав їм: „Молю Бога, щоб він пом’якшив ваше серце. Ми не вороги ваші – ми тільки не любимо гріх, беззаконня і зло…“ Цей лист мене врятував від смерті…», — вважає Ковальчук.
За Олександром Ковальчуком встановили стеження і кілька разів арештовували, але за долею дисидента вже стежив світ. Поспілкуватися з ним прибули журналісти, астронавти слали вітальні телеграми…
Усе ж згодом КДБ намагалося запроторити його до психлікарні. У 1970-му він утік прямо з кабінету лікаря й опинився у Сухумі. Зажив там слави одного з кращих майстрів трикотажної справи — лагодив нові японські машини, з якими не могли впоратися інженери.
А коли у 1988-му дав телеграми Горбачову й Бушеві, йому дозволили разом з дружиною відправитися до США на побачення з сестрою, котра опинилася там після визволення з німецьких таборів. Там вдалося побачитися і з американським президентом.
Тільки у 1994 році Олександр Ковальчук отримав посвідчення реабілітованого. Уже 10 років мешкає в Лос-Анджелесі. Побачившись із земляками, він не приховував задоволення і здивування — нині у рідному краї без засторог можна говорити про свою віру і навіть проповідувати.
(Розповідь записана у листопаді 2006 р.)