Впродовж останнього року-півтора – Міністерство оборони та й самі бригади ЗСУ почали точково змінювати підходи до рекрутингу людей у військо. Хтось застосовує активні заклики та яскраві кольори на рекламних банерах, хтось, навпаки, намагається донести, що у війську не усі мають бути штурмовиками, а людей потрібно і на тилові посади.
Міністерство оборони тимчасом відкриває рекрутингові центри по всій Україні та обіцяє вирішити проблему із тим, що відношення від бригад не мають юридичної сили. І фактично ТЦК, дарма що мобілізовані мають ці відношення, відправляють їх у бригади за розподілом.
Про ці та інші нюанси того, як зараз залучають людей у ЗСУ, Радіо Свобода розпитало рекрутерів та самих рекрутів. Поспілкувалося і з представником Міноборони. Детальніше – у матеріалі.
Зустріч із військовими рекрутерами за кавою
У штурмовики прям бажання йти немаБогдан Сверидов
Богдан зустрічається із рекрутерами 47-ї ОШБр В'ячеславом «Аркушем» та Леонідом «Французом» в одній із київських кав’ярень. Він жартує, що ця зустріч ззовні нагадує типовий мем про ТЦК. Але насправді зустрітися запропонував саме потенційний військовослужбовець Богдан.
«У штурмовики прям бажання йти нема, але покидати країну в такий час однозначно не хочеться. У мене була низка запитань, які мене хвилювали: хотілося б отримувати певні гарантії стосовно професій, стосовно того, хто потрібен, які люди, як ці люди будуть виконувати свою роботу», – пояснив мету зустрічі Богдан Сверидов.
Рекрутинговий відділ 47-ї бригади пропонує зустріч за кавою цивільним, котрі хочуть долучитися до служби або вагаються, чи готові воювати. Зустрічаються саме на нейтральній території – у кав’ярні, щоб потенційний військовослужбовець міг у комфортній для себе атмосфері дізнатися більше про питання, які турбують.
Радіо Свобода з дозволу рекрутерів та Богдана записало частину їхньої розмови.
« – Не хотілося б просто піти та вмерти. Я розумію, що нікому не хочеться померти, але тут основне питання – це ставлення до навчання у бригаді», – каже рекрутерам під час зустрічі Богдан.
« – Жоден військкомат не дає жодного сценарію, за яким людина потрапила б до нас напряму, не пройшовши БЗПВ – базова загальна військова підготовка зараз є обов’язковою. Стосовно того, що відстріляли 5 патронів – так, воно зараз у нас в країні у більшості так відбувається, але ж ми сьогодні маємо варіанти, маємо сценарії за якими людина може пройти класне БЗВП», – відповідає Богдану «Аркуш».
Богдан Сверидов після зустрічі із військовими вирішив все обдумати, а вже потім ухвалить рішення – долучитись до армії просто зараз чи ні.
«Стосовно рішення, треба однозначно подумати, бо у нас зараз дядько піде служити, тесть вже воює, а я поки що один чоловік, тому мені слід трохи подумати», – поділився своїми міркуваннями Богдан.
Чому бригади мають самостійно займатися рекрутингом?
«Аркуш» якраз і займається у 47-й бригаді зміною підходу до рекрутингу. Каже, таке активне залучення людей до служби в армії, саме на рівні бригади, впровадили нещодавно. З його слів, точкова взаємодія та залучення конкретних людей дають набагато кращий результат, ніж загальна мобілізація.
«Загальна система мобілізації у першу чергу працює більше на кількість, ніж на якість. Ми помітили, що взагалі з мобілізацією важче отримати того кандидата, котрий підходить під наші критерії. Рекрутинг – це і є основне рішення того, як знайти «нашу» людину», – ролзповідає В'ячеслав «Аркуш», начальник відділу рекрутингу 47 ОМБр.
У цій бригаді на банерах використовують стримані тони, а слогани – про те, що в армії є не лише посади штурмовиків, а й потрібні люди різних професій. Для піару також активно використовують відео у соцмержах.
Такі відео для залучення рекрутів працюють найкраще , розповідає інший військовий – Леонід на псевдо «Француз». Зараз він займається рекрутингом саме у Києві. Але, як і «Аркуш», «Француз» має бойовий досвід. А ще – до повномасштабного вторгнення, він служив у Французькому легіоні.
– Чи допомагає вам те, що ви маєте реальний досвід служби у тому, аби залучати людей до 47 бригади?
– Так, звісно, бо я можу їм розповісти, що це не завжди страшно. Навіть під час бойових дій хлопці жартують. Даю людині розуміння, як це відбувається. Що це не завжди вірна смерть, що ви зараз тут всі загинете. Ні, не завжди. Бойові дії, на жаль, несуть із собою втрати, поранення. Доношу правильну інформацію. Не викривлену, а справжню», – розповідає «Француз», начальник відділу рекрутингу 47 ОМБр.
Що відбувається після рекуртингу?
Зі слів рекрутерів, у бригадах, з якими Радіо Свобода поспілкувалося, є ще одне завдання – забезпечити супровід кандидата до лав ЗСУ від першого дзвінка до потрапляння у бригаду на конкретну посаду.
Рекрут на псевдо «Х-рей» зустрівся із Радіо Свобода на Харківщині, він вже на фінальному етапі підготовки – у навчальному центрі.
«Я вирішив не чекати, поки буду схоплений десь на вулиці, я вирішив звернутись у рекрутинг, знайшов собі бригаду, де служать мої друзі, товариші, зв'язався з ними, пройшов співбесіду. Що насправді лякає найбільше – це невідомість, а коли ти приходиш в конкретну бригаду, у тебе є людина, яка тобі допомагає вирішувати певні питання, в тому числі і психологічні: куди я потраплю, що буду робити. Коли тобі це пояснюють, тоді вже не так страшно», – каже «Х-рей».
«Х-рей» якраз пройшов весь шлях – від дзвінка рекрутерам до служби у бригаді. Каже, що проблем із тим, щоб потрапити саме у бригаду, в якій планував служити, не було.
Тестовий тиждень у штурмовиків
Рекрути 3-ї штурмової після співбесід у рекрутинговому центрі мають можливість тиждень потренуватись у бригаді, поки триває оформлення документів у ТЦК та проходження ВЛК. А далі, як і у всіх інших, у них базовий військовий вишкіл у навчальному центрі, і вже після цього – служба у бригаді.
«Ну от, якщо вони сьогодні, наприклад, пройшли співбесіди, то відправляються додому, і вже наступного дня вранці приїздять. День їхній починається із зарядки, далі сніданок обов'язково. Після сніданку до обіду – теоретичні заняття. Після обіду є практичні заняття», – розповів Радіо Свобода Сергій на псевдо «Центр», сержант-інструктор вишкільної групи рекрутингового центру 3 ОШБр.
Перед бійцями ставляться певні психологічні бар’єри«Центр»
Тренування за цей тиждень варіюються від фізичної підготовки, до тактико-спеціальної, зв'язку, орієнтування на місцевості та мінно-вибухової справи. Також випробовують і психологічне здоров'я майбутніх бійців.
«Перед бійцями ставляться певні психологічні бар'єри. Дивимось, наскільки той чи інший боєць в тій чи іншій мірі може долати ці морально-психологічні бар'єри. Якщо боєць має якісь складнощі – з ним окремо працюють наші психологи», – додав інструктор.
Самі рекрути розповідають, що спочатку тут – складно, але така підготовка допоможе на службі потім.
«Незалежно від фізичного навантаження, будь-якій людині тут буде складно, але це все – в голові. Вже через тиждень-два вам буде навіть весело», – ділиться рекрут на псевдо «Клен».
Кого шукають штурмові бригади?
Заступник начальника рекрутингового центру 3-ї штурмової на псевдо «Дєд», каже що саме у їхній бригаді найбільше потрібні штурмовики. Але шукають людей і на тилові посади. Удень приходять щонайменше по 10 цивільних, з яких троє вирішують долучитись до бригади.
«Буває, людина вже цілеспрямовано йде і вона знає, що вона хоче служити і навіть те, на якій посаді. Найчастіше приходять люди, які хочуть або в БПЛА, або в
Ловити людей на вулицях - це недобре. Треба людину зацікавити, щоб сама прийшла«Дєд»
штурмовики. Приходить людей немаленька кількість, хоча і недостатньо», – розповів «Дєд», заступник начальника рекрутингового центру 3 ОШБр у Києві.
Також він зазначив, що середній вік людей, котрі хочуть долучитись до бригади – 22 роки.
Які проблеми зараз у рекрутів?
Рекрутери бригад, з якими поспілкувалося Радіо Свобода, погодилися: деякі методи роботи ТЦК неприпустимі.
«Ловити людей на вулицях - це недобре. Треба людину зацікавити, щоб вона сама прийшла. Щоб вона розуміла, що коли прийде у військо, то буде захищена», – сказав «Дєд».
Також рекрутери не заперечують, що є проблема з так званими «відношеннями». Це документ, у якому йдеться, що конкретний військовий підрозділ готовий прийняти до себе на службу конкретну людину.
Однак часто трапляється так, що військовослужбовець, котрий йшов у військо до конкретної частини і мав це відношення, потрапляв у інші підрозділи, за розподілом ТЦК.
«Людина, наприклад, могла отримати відношення, хотіла десь до своїх друзів, вона вмотивована, а її взяли і відправили в інакше якесь місце. І це дуже впливає на бойовий дух, на мотивацію взагалі. Тож цього року вже є відпрацьовані класні механізми, які дозволяють людині зайти конкретно от за адресою», – розповів В'ячеслав «Аркуш», начальник відділу рекрутингу 47 ОМБр.
Радіо Свобода поспілкувалося із уповноваженим представником Міноборони з питань рекрутингу Олексієм Бежевцем. За його словами, про цю проблему військово-політичне керівництво країни знає і її намагаються вирішити.
«Ефективного механізму контролю, що саме мобілізований за відношенням заходить туди, де його чекають, абсолютно контрольованого, чіткого цього механізму не побудовано, ми над цим працюємо», – підтвердив Олексій Бежевець.
Бежевець каже, що гарантії стосовно служби у конкретному підрозділі можна отримати, обравши службу за контрактом. А от гарантій, що за військовослужбовцем зберігається посада, на яку він прийшов у армію – нема ні для кого, особливо під час війни.
«Є ситуації, були і будуть, коли з огляду на потреби людина може бути переведена фактично з однієї посади на іншу. Це війна. Так, сьогодні ти місяць, два, три, півроку, виконуєш певні функції за тією посадою, куди ти зайшов. Далі – є крайня потреба, і командир визначає, власне, де ти повинен служити і яку функцію виконувати», – додав Олексій Бежевець.
Рекрутинг від Міноборони
Міністерство оборони також змінює підхід до залучення цивільних до війська. Вони відкривають рекрутингові центри у різних містах України і там усі, хто хоче служити, можуть проконсультуватися і отримати рекомендації. Такі центри здебільшого розташовані у приміщеннях ЦНАПів.
«Рекрутери надають фактично інформаційно-консультативні послуги людям, які звертаються до такого цивільного середовища, до цивільного приміщення, до інших цивільних людей, і отримують інформацію: які є вакансії в армії і який вигляд має сам процес долучення. І потім отримують ще й допомогу у контактуванні з конкретними військовими частинами, у з'ясуванні усіх питань, організації інтерв'ю, і потім супроводжуються в процесі, власне, щоб одягнути форму і стати військовослужбовцем», – розповів уповноважений представник Міноборони з питань рекрутингу.
Загалом, у міністерстві схвалюють те, що у бригадах також самостійно займаються рекрутингом. Та усі погоджуються, що як на загальному рівні, так і точково – варто було зайнятися цим раніше.
Нині практику активного рекрутингу переймають все більше бригад. Багато з них відкривають рекрутингові офіси, а міністерство оборони планує забезпечити рекрутерами усі обласні центри та великі міста України, окрім тимчасово окупованих Донецька, Луганська та автономної республіки Крим.