22 квітня Міністерство охорони здоров'я Білорусі опублікувало на своєму телеграм-каналі статистику щодо розповсюдження COVID–19 у цій країні.
За даними міністерства, вранці 22 квітня в Білорусі:
- загалом зафіксовано 7281 випадок зараження людини новим коронавірусом із початку епідемії;
- померли 58 хворих на коронавірусну інфекцію, які, за даними міністерства, мали «низку хронічних захворювань»;
- поправилися та виписані 769 пацієнтів (плюс 192 за день);
- із початку епідемії проведено 114 955 коронавірусних тестів: у 25 державних та приватних установах за день провели 6410 тестів, що на чотириста більше, ніж минулого дня.
Інфографіка Білоруської служби Радіо Свобода:
Напередодні, 21 квітня, місія Всесвітньої організації охорони здоров’я оприлюднила результати дослідження ситуації в Білорусі, закликала до проведення додаткових заходів дистанційної освіти, ліквідації масових заходів та переходу на дистанційну освіту.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ВООЗ закликає владу Білорусі запровадити карантин через коронавірусТого ж дня Олександр Лукашенко зробив низку заяв про ситуацію з епідемією коронавірусу в Білорусі:
- «Нам дуже сильно підставить плече Європа, особливо міжнародні банки та фонди – саме для охорони здоров'я».
- «Цей коронавірус зараз став політикою. Усі шукають, за що б укусити Лукашенка, Білорусь».
- «Наді мною в світі всі жартують, особливо в Росії (як ніби більше нема про що говорити, всі стали великими) – ось, Лукашенко каже, що в Білорусі від коронавірусу ніхто не помер.
- «Ці маски неможливо носити дітям, особливо в школі», а вимоги носити маски в школах, використовувати антисептики і розсаджувати дітей на відстані – «дурість», «шахрайство» та «показуха».
- «Деякі так звані опозиціонери почали пописувати в окремих там бандитських телеграм-каналах, жовтій пресі: ось, Лукашенко «переклав відповідальність» на батьків».
- Всесвітня організація охорони здоров’я – «міжнародна організація, де політиків завжди вистачає», вони не люблять нас.
- ВООЗ, за словами Лукашенка, нібито «нам багато чого порадила, аж до карантину, можливо, й комендантської години».
- «Ми практично переповнили масками ринок, тепер уже час продавати маски за кордон».
Журналіст із Білоруської служби Радіо Свобода поспілкувався на умовах анонімності з лікарем реанімаційного відділення однієї з лікарень Мінська. Ім’я та точне місце роботи лікаря є у розпорядженні редакції. Нижче наводимо скорочений варіант цієї розмови.
Вся лікарня заповнена хворими на пневмонію
– Яка ситуація в реанімації, де ви працюєте?
– У нас трохи більше ніж 20 ліжок для реанімації. Іноді є вакансії. Пацієнти постійно надходять, ми мовби на межі можливостей, але два-три ліжка сьогодні, коли я виходив із роботи, були вільними.
– Чи всі хворі на коронавірус?
– Так. «Ковідні» пацієнти почали надходити до нас наприкінці березня. Але як тільки діагноз COVID-19 був підтверджений, їх доставили до лікарень, які вже були призначені для таких пацієнтів. Але з минулого тижня всі «позитивні» залишаються з нами. Тож зараз ми вже наповнюємось, як лікарня COVID–19.
Майже всі відділення заповнені пневмонією. Зараз пацієнтів сортують між відділеннями. До одних передають тих, у кого коронавірусна пневмонія, а до інших – нез’ясовані випадки.
Наскільки точна діагностика
– Чи є у вас випадки некоронавірусної пневмонії?
– Так. Ми бачимо запалення легенів, бачимо клініку та подібні симптоми, але мазки приходять негативні. Ми беремо нові й нові мазки, і всі вони негативні й негативні. Хоча з усіх інших прикмет пацієнт повинен бути позитивним.
– Чи означає це, що полімерна ланцюгова реакція (ПЛР) не є точним аналізом?
– Так, із мазком із носа це 60% упевненості, від ротової порожнини – від 30%. Найточніший – аналіз мокротиння і забор, вимитий із бронхів, там буде близько 90% упевненості.
«У лікарні є випадки зараження між медсестрами та лікарями»
– Чи є випадки коронавірусу в персоналу?
– Так, є випадки. Молодший персонал хворий, лікарі хворі. Діагнози підтверджуються. Але серйозних пацієнтів серед персоналу немає.
Однак я не знаю точно, тому що тих працівників, які були виявлені раніше, перевели до інших клінік, які на той час були призначені для пацієнтів із COVID-19.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 25 українських медиків погодились на добровільний карантин заради однієї пацієнтки– А ті, хто нещодавно захворів?
– 15 квітня міністр видав наказ про те, що пневмонію, легкі випадки коронарної пневмонії та просто позитивні випадки з COVID-19 слід лікувати амбулаторно, за умови, що вони можуть самостійно ізолюватися вдома. Зараз за ними спостерігають і лікують у поліклініках.
Тих, хто перебував у лікарнях просто як контакти, вже виписали додому. Тепер стаціонарно лікуватимуть лише важку пневмонію, а також пацієнтів із середнім та важким перебігом COVID-19
Інфографіка Білоруської служби Радіо Свобода:
Що таке білоруський протокол лікування коронавірусу
– Раніше було офіційно оголошено, що Білорусь має власні протоколи лікування коронавірусу…
– Як відомо, у світі не знайдено жодного ліку від COVID-19, масштабних досліджень не проводили. Тому всі терапії все ще експериментальні. Вся терапія зводиться до симптоматичного лікування. Як ми лікуємо і ГРВІ. Для пневмонії – це антибактеріальна терапія, підтримка киснем, інфузія. Але специфічного лікування немає.
– Отже, ви використовуєте кисневу терапію?
– Так, це основне лікування для тих, хто перебуває на реанімації. Якщо це не допомагає, людину переводять на ШВЛ (штучна вентиляція легень).
Як лікується коронавірус у домашніх умовах
– Ті, хто лікується вдома, отримують лікування, як при ГРВІ?
– Так. Але розумієте, існує безліч безсимптомних COVID-19 або легких форм, на кшталт легкої застуди. Ці люди майже не потребують лікування.
– Які закономірності перебігу цього захворювання, за спостереженнями реаніматора?
– Практично всі пацієнти нашої реанімації мають вік 55–65 років. Майже всі важкі пацієнти мають зайву вагу або страждають від ожиріння.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дослідження ЄС: Росія та Китай просувають в інтернеті «змови про коронавірус»Масштаби епідемії на місцевому рівні
– Яким ви бачите сучасні масштаби епідемії в Білорусі?
– Ми послуговуємося тими ж самими даними, які оголошують офіційно. З іншого боку, якщо хтось має дані, які відрізняються від офіційних, то видавати їх заборонено. Але мої колеги та я вважаємо, що офіційна статистика пацієнтів дуже занижена, десь у п’ять-шість разів. Додайте сюди безсимптомних пацієнтів, які переносять захворювання на ногах і продовжують поширювати вірус, заражати інших.
Тож інфікованих набагато більше, а офіційні дані – це ті, хто вже пішов до лікарні. Але це моя суб’єктивна думка.
Лише в нашій лікарні з кінця березня було виявлено понад 350 підтверджених пацієнтів. Це лише одна невелика лікарня. У Мінську має бути близько 5 000. У загальнодержавному масштабі – ще більше.
Якщо порівнювати дані Міністерства охорони здоров’я Білорусі за 22 квітня, коли загалом зафіксували 7281 випадок зараження коронавірусом, із попереднім днем – різниця складе 558 нових випадків зараження та 3 нові випадки смерті у цій країні з початку епідемії – відтак померло 58 хворих на коронавірусну інфекцію, які, за даними міністерства, мали «низку хронічних захворювань».
Не повідомляється про кількість хворих у важкому або критичному стані, а також про кількість відправлених додому хворих на амбулаторне лікування.
Незважаючи на наведені вище суперечливі заяви білоруського президента, хворих на коронавірус виявили навіть у його оточенні. У хокейній команді, в якій грає сам президент і його син Микола, діагностували коронавірусну інфекцію в хокеїста Дмитра Мелешка. З ним Олександр Лукашенко грав у хокей на місцевому чемпіонаті 11 квітня.
Прессекретар президента Білорусі Наталія Ейсмонт, повідомляючи про це, наголосила, що недавніх контактів із главою держави в хокеїста не було.
Торкаючись того, чи здавав тест на коронавірус сам президент Білорусі, Ейсмонт сказала, що зараз у цьому немає необхідності. «Президент не був і не буде йти в ізоляцію, «віддаленку» й тому подібне», – додала вона.
На запитання про самопочуття глави держави, прессекретар відповіла: «Не дочекаєтеся! Як підтвердження (гарного самопочуття Лукашенка – ред.) – дивіться на робочі будні президента, зокрема, репортажі білоруського телебачення із сьогоднішніх відвідин підприємства в Бобруйську».
Що ж до планів хокейної команди – речниця Лукашенка повідомила, що ніяких «додаткових заходів для гравців команди президента не робили й робити не будуть. Після відпустки команда приступить до тренувань, про що вас поінформуємо», – зазначила Ейсмонт, відповідаючи на запитання про необхідність у даній ситуації вжити заходів для недопущення зараження інших гравців хокейної команди президента Білорусі.
Відео Білоруської служби Радіо Свобода:
Коронавірус: що це та як він поводиться?
- Коронавіруси – це сімейство вірусів, які отримали свою назву через сферичну форму, чия поверхня вкрита шипами, що схожі на «корону».
- Коронавірусні інфекції мають широкий спектр симптомів, зокрема лихоманку, кашель та труднощі дихання.
- Легкі випадки захворювання можуть мати симптоми, що схожі на застуду. Водночас важкі випадки можуть викликати пневмонію, гострий респіраторний синдром (SARS), ниркову недостатність та навіть смерть.
- Як і інші коронавіруси, китайський коронавірус передається між людьми повітряно-крапельним шляхом під час дихання, кашлю або чихання.
- Новий коронавірус «2019-nCoV» має інкубаційний період, тобто час до прояву симптомів, від одного до 14 днів.
- Фахівці з інфекційних хвороб і вірусів кажуть, що масштаби нинішнього спалаху вказують на те, що вірус «самопідтримується» через передачу зараження між людьми. За їхніми оцінками, кожен інфікований заражає в середньому ще двох-трьох людей.
- Тест на новий вірус із Китаю включає використання полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі, яка ідентифікує вірусну РНК у зразках. Це можуть бути мазки з горла, зразки кашлю або крові пацієнта.
- Віруси небезпечні тим, що проти них немає ліків – лікувати можна лише симптоми, тож передусім пацієнтів важливо ізолювати.
- Науковці у різних країнах – зокрема, у Китаї, США, Німеччині, Великій Британії, Ізраїлі та інших – уже працюють над вакциною, але на її виробництво та випробування підуть місяці. У декотрих країнах уже почали випробування нових препаратів.