Україна звільнила з полону 20 своїх громадян, яких утримували в окупованих російськими гібридними силами районах Донецької та Луганської областей, повідомив Офіс президента. Ось повний список. Що про цих людей відомо?
Сергій Русинов
Йому лише 22, і він студент Луганського коледжу культури та мистецтв. Бойовики взяли Сергія за коментарі та лайки у російській соцмережі «ВКонтакте». Сергій провів у полоні угруповання «ЛНР», підконтрольного Росії, два роки – з квітня 2018-го.
Віктор Шайдов
Боєць 53-ої окремої мотопіхотної бригади. Разом з іще п’ятьма побратимами потрапив у полон угрупування «ДНР» у травні 2019 року. Спрацювала людська помилка – їхня автіка заїхала на блокпост противника під час виконання бойового завдання.
Віталій Желдак
Його затримали на одному з КПВВ після того, як чоловік повертався з лікування у Лисичанську. Бойовики звинуватили місцевого жителя у зборі «розвідувальної інформації». Утримувався у Слов’яносербській колонії №60. Щоб полонені, «засуджені» за «політичними» статтями, не спілкувалися між собою, у колонії №60 їх постійно переводять з камери у камеру. Втім, в’язні спілкуються між собою. У тому числі, завдяки цьому рідні Желдака дізналися, що Віталій живий.
Сергій Миронич
Був незаконно затриманий на День незалежності у 2016 році. Контрольовані Росією бойовики звинуватили його у начебто підготовці теракту на луганській нафтобазі. Так званий «військовий суд» незаконно засудив 57-річного чоловіка до 20 років ув’язнення.
Олександр Яковенко
Про нього відомо, що він водій з Довжанська (Свердловська), цивільний 1981 року народження.
Микола Гриненко
Він – 21-річний розвідник з 79-ої окремої десантно-штурмової бригади. Потрапив у полон під час виконання бойового завдання 23 січня 2019 року.
Олександр Табачний та Алевтина Попова
Про них у фейсбуці розповідає омбудсмен Людмила Денісова: «Олекснадр Табачний – інвалід та ветеран МВС України, один з найстарших, хто потрапив у полон. Алевтина Попова незаконно утримувалася з 2018 року у виправній установі на тимчасово окупованій території міста Луганськ. Вона була засуджена так званим судом «ЛНР» за «державну зраду».
Проте про частину звільнених людей досі нічого не було відомо. Це з окупованої частини Донецької області:
Алакоз Олександр (цивільний);
Ілюхін Микола (цивільний);
Карась Володимир (правоохоронець);
Костєв Євген (цивільний);
Помеляйко Олександр (цивільний);
Садовський Олександр (цивільний);
Сірик Вадим (цивільний)
З окупованої частини Луганської області:
Можаєв Валентин;
Полозов Микола (цивільний);
Сливка Іван (цивільний);
Сливка Олександр (цивільний);
Штиль Олександр (цивільний);
За даними правозахисників «Східноукраїнського центру громадських ініціатив», у заручниках в ОРДЛО залишається щонайменше 50 осіб. Історії принаймні 29-ти з них на сьогодні добре відомі, з ними ви можете ознайомитися в публікацїі Радіо Свобода:
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: #Незабуті полонені і заручники: хто ще чекає на обмін
Президент України Володимир Зеленський заявив, що процедура, яка відбулась 16 квітня, – лише один з етапів великого обміну «всіх на всіх».
Будемо боротися, поки кожен українець повернеться додомуВолодимир Зеленський
«Я радію щоразу, коли ми повертаємо і військових, і політв'язнів, і звичайних громадян України, тому що вони такі ж герої, бо вони були за ґратами і захищали саме нашу країну і наш суверенітет і територіальну цілісність. Ми повертаємо всіх у рамках домовленостей нормандської четвірки, будемо боротися, поки кожен українець повернеться додому», – заявив Зеленський після обміну, який пройшов без участі медіа.