Станом на 27 березня в Україні було зафіксовано 218 випадків коронавірусної хвороби COVID-19. За даними Центру громадського здоров'я, 9% інфікованих складають діти. У більшості випадків діти страждають від інфекції менше, ніж дорослі, а частота випадків інфікування осіб до 19 років – низька. Та чи справді усі діти можуть переносити хворобу легко? Як захистити дитину від інфекції? Та як укріпити імунітет? Пояснює педіатр-інфекціоніст, кандидат медичних наук Віталій Євтушенко.
Наскільки небезпечний COVID-19 для дітей?
Ризики існують для дітей, у яких є супутні проблеми зі здоров'ям
Спираючись на досвід інших країн, ми бачимо, що не було масових випадків тяжких захворювань серед дітей. Тому сподіваємося, що ця тенденція зберігатиметься і в Україні. Ризики існують для дітей, у яких є супутні проблеми зі здоров'ям. Їм треба приділяти більше уваги. Ми за них хвилюємося. Адже бачимо і по інших вірусних інфекціях, таких як грип чи ГРВІ, що такі діти мають високий ризик ускладнень. В них може загостритися хронічна патологія, можливий тяжчий перебіг вірусної хвороби, ніж у дітей без таких проблем.
Чому діти здебільшого легше переносять хворобу?
Є декілька можливих теорій, хоча поки жодна не є остаточною. COVID-19 порівнюють з перебігом деяких вірусних хвороб, таких як вітряна віспа чи кір, які у дітей переносяться легше, ніж у дорослих. І пов'язують це саме з тим, що дитяча імунна система по-іншому реагує на вірусні інфекції.
Є й інше пояснення, що цей вірус використовує рецептори людського організму, які існують в нашій системі для регулювання артеріального тиску. У дітей вони не настільки розвинуті, тому, імовірно, менше вірусу потрапляє в організм. Але поки це теорія.
До речі, вірус SARS теж застосовував ці рецептори [для проникнення в організм] і діти справді хворіли менше. Тому, можливо, це комплекс механізмів, які впливають на це.
Як відрізнити COVID-19 від ГРВІ чи грипу?
На жаль, симптоматика COVID-19 дуже схожа до тих «героїв», до яких ми звикли. Тому складно відрізнити і лікарям, і тим паче батькам коронавірусну інфекцію від іншої. За таких умов, як зараз, треба порадитися з лікарем, хоча б дистанційно, щоб разом сформувати стратегію: як спостерігати за перебігом хвороби, на які загрозливі симптоми зважати (важке дихання, глибину кашлю, токсичні прояви).
Чи варто залишати дітей з бабусями і дідусями під час карантину?
Будемо сподіватися, що вірус мутуватиме і зменшить свою активність
Краще не перекладати тягар догляду за дітьми на своїх батьків, тобто бабусь і дідусів. Адже дитина і справді може перенести захворювання більш-менш легко, але передати інфекцію далі. Батьків треба берегти, тому що вони найбільш уразливі, і це загроза їхньому життю. Треба різними шляхами захистити їх від інфікування.
Будемо сподіватися, що вірус мутуватиме і зменшить свою активність. Однак їх треба убезпечити від контактів, забезпечити продуктами, щоб вони зайвий раз не виходили на вулицю у місця скупчення людей. Це зараз обов'язок для всіх – і рідних, і тих, хто просто живе поруч.
Чи безпечно вакцинувати дітей від інших хвороб під час епідемії коронавірусу?
Основна небезпека у вакцинуванні дітей під час епідемії – це можливість стикнутися [в лікарнях] з інфікованими людьми. Можна в медзакладах організовувати так звані «чисті дні», коли там немає хворих і тоді проводити вакцинування. Невідомо, скільки триватиме карантин, а діти все одно потребують захисту. Інші інфекції нікуди не діваються.
Чи допомагає вакцина від грипу не захворіти на COVID-19?
Судячи з того, як хворіють в інших країнах, де набагато кращий рівень захисту від грипу і де люди вакцинувалися від грипу ретельніше, не схоже, щоб вакцинація якось допомагала.
Чи можна гуляти з дитиною на вулиці?
Якщо є потреба вийти на вулицю, то треба дивитися за дитиною, щоб вона не торкалася поверхонь
Ми радимо дітям все ж залишатися вдома, де ви підтримуєте чистоту власними силами. Перебуваючи на вулиці, підхопити вірус просто так – не можна. Однак поки ви добираєтеся на вулицю, то проходите місця, де є контакт із поверхнями, які могли бути забрудненими або ж контактуєте з людьми, які можуть бути потенційно хворими. Тож ризик існує, поки ви добираєтеся до чистого повітря.
Сам вірус досить важкий і здебільшого з краплями секрету він падає додолу. Тобто існує більша загроза заразитися від поверхонь, ніж з повітря.
Ми все ж очікуємо, що в нас може відбутися різке збільшення кількості захворювань. Тож треба почекати ще прийнамні кілька тижнів і тоді рекомендації можуть бути спрощені. Якщо є потреба вийти на вулицю, то треба дивитися за дитиною, щоб вона не торкалася поверхонь у під'їзді, чи ліфті і одягнула маску. У вас має бути спиртовий розчин, щоб ви могли знезаразити їй руки.
Як підвищити імунітет дитини на карантині?
Немає даних, що збільшення кількості вітаміну С позитивно вплине на організм і здоров'я дитини
Правильне харчування, здоровий спосіб життя, нормальний сон та нормальний емоційний стан. Все це можна організувати вдома. Це головне, що сприяє здоровому організму.
Якщо є потреба, то можна приймати вітамінні препарати. Можна зробити аналізи, щоб розуміти, яких вітамінів бракує дитині. Але я знаю з історій своїх пацієнтів, якщо дитина здебільшого їсть хлібобулочні вироби і зовсім не їсть овочів, то вітаміни можна приймати і так. Однак вони дієві лише тоді, коли справді є дефіцит. Надлишок корисним не буде. Щодо вітаміну С, то немає даних, що збільшення кількості вітаміну С позитивно вплине на організм і здоров'я дитини.
Чим небезпечний коронавірус для вагітних та породіль?
Поки немає даних, що він пагубно впливає на плід або на новонародженого і викликає серйозні проблеми. Цих дітей, звичайно, госпіталізують. Однак це просто інтенсивний нагляд, не тяжкий перебіг.