«Культурний карантин»: театри, музеї, концерти, які можна подивитися віртуально

Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької

Із 17 березня в Україні заборонене проведення масових заходів із участю понад 10 осіб. На карантині офіційно – театри та музеї, скасовуються спортивні заходи та концерти. Проте це не лише українська практика, але й світова. Люди вимушені перебувати вдома. І щоб легше пережити ізоляцію – в усьому світі культурні заклади відкривають свої двері для всіх охочих, хоча і віртуально. Що можна подивитися? Де «побувати»? Який концерт послухати? Що почитати? Радіо Свобода зібрало інформацію, як культурно провести вимушений карантин.

Театри

Одеський театр музичної комедії імені Михайла Водяного через день показує вистави у соцмережах. Що саме? «Золотий фонд» – ті вистави, які ви вже не побачите на сцені театру, але вони легендарні та є в запису. Що саме дивитися, обирає глядач. За день до показу глядачам пропонують дві вистави, яка набирає найбільшу кількість голосів у соціальних мережах, ту і дивитимуться. Так, за карантин Одеський театр музичної комедії вже показав «Хаджибей, або Любов до 3 000 апельсинів», «Дон Сезар де Базан» та «Силіконова дура.net».

Обрати виставу на свій смак та бути в курсі усіх подій Одеського театру музичної комедії імені Михайла Водянок просто – вся інформація на офіційній сторінці театру.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 100-річчя театру імені Франка: факти

Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка на своєму Youtube-каналі покаже архівні вистави. Уже завтра, 20 березня, глядачі матимуть змогу побачити виставу «В степах України» (1940, режисер Г. Юра). 23 березня до вашої уваги – «Касандра» Лесі України (1970, режисер С. Сміян). 26 березня вистава спеціально для шанувальників творчості Богдана Ступки – «Крила. Вечір з Богданом» (2016 рік). А в останній день березня варто згадати класику – Іван Франко «Украдене щастя». Традиційно вистави почнуться о 19:00.

Театр Марії Заньковецької вже порадував глядачів виставами «Політ над гніздом зозулі» та «Сватання на Гончарівці». Відео можна переглянути на офіційних сторінках театру.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Мукачівський драматичний театр проводитиме домашній перегляд щонеділі: дитяча вистава – о 12:00, доросла – о 17:00.

Прихильники Львівського академічного театру імені Леся Курбаса можуть не хвилюватися. Попри те, що офіційних онлайн-трансляцій тут не анонсували, театр вже давно викладає «золотий фонд» на своїх сторінках.

Сьогодні, 19 березня, до «культурного карантину» приєднується і Національна оперета України, яка о 19:00 розпочне відеострім концерту «Шедеври барокової музики «Венеціанська ніч».

Повний розклад:

21 березня – мюзикл «Скрипаль на даху» (Дж.Бока);
23 березня – концерт «Штраус в опереті»;
25 березня – оперета «Графиня Маріца» (І.Кальмана);
27 березня – концерт «Музика з кінофільмів»;
29 березня – мюзикл «Sugar, або В джазі тільки дівчата» (Дж. Стайна);
31 березня – концерт «Світові мюзикли. Найкраще»;
2 квітня – мюзикл «Сімейка Адамсі» (Е.Ліппа).

А якщо ви хочете подивитися сучасні топові вистави українських театрів, то великий вибір – у вільному доступі на платформі OpenTheatre.

Наприклад, 22 березня о 18:00 PostPlay Театр та Open Theatre проведуть онлайн-трансляцію альманаху коротких вистав від молодих українських режисерів - «​Бенкет під час чуми: простір нового міфу»​.

Якщо ви – прихильник світового театру чи мрієте вдосконалити англійську мову, то можна подивитися вистави театрів Royal Court, The Old Vic чи шекспірівського «Глобуса» на сайті тут.

Опера та балет

20 березня вперше прямі трансляції проведе і Львівська національна опера. Тож чекайте на оперу та балет кожної п'ятниці, суботи та неділі. Відео буде доступне протягом доби з моменту публікації.

20, 21 та 22 березня о 19:00 безкоштовні онлайн-трансляції концертів проведе і Львівський органний зал.

Свої двері відчиняють і світові опери. The Metropolitan Opera щоденно транслюватиме записи своїх вистав за останні 14 років. Ефіри розпочинатимуться о 1:30 за Києвом та зберігатимуться на офіційному сайті упродовж 20 годин. Програма насичена. Наприклад, сьогодні чекайте на «Травіата» (Дж.Верді). З повним розкладом на два тижні можна ознайомитися тут.

Віденська державна опера та Баварська державна опера відкрили безкоштовний доступ до своїх минулих вистав.

Подивитися понад 600 концертів тепер можна у Berliner Philarmoniker. Для цього треба зареєструватися на сайті до 31 березня та ввести код BERLINPHIL. Безкоштовний перегляд триватиме 30 днів з моменту реєстрації.

Послухати Моцарта та Бетховена сьогодні можна у виконанні Будапештського фестивального оркестру о 19.45 за київським часом.

Щочетверга та щосуботи вражатиме світом музики Seattle Symphony. Оркестр активно підтримує своїх глядачів під час світового карантину та постійно публікує свої концерти.

Американське товариство камерної музики Сhamber Music Society of Lincoln Center також визначається з датами своїх онлайн-трансляцій, а поки що пропонує подивитися архіви із попередніми виступами.

Оперний театр в Болоньї (Teatro Comunale Bologna) щосуботи готує сюрпризи для шанувальників опери. 21 березня – «Травіата» (Дж.Верді), а вже 28 березня – «Севільський цирюльник» (Дж.Россіні).

Театр ла Феніче також викладає повні записи вистав на Youtube.

Музика

Якщо ви не є прихильником класичної музики, то відомі сучасні артисти також не залишають своїх шанувальників без уваги під час карантину. В соціальних мережах шириться зірковий музичний марафон #TogetherAtHome, організований спільно Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і неурядовою ініціативою Global Citizen. Імпровізовані концерти вже провели лідер гурту Coldplay Кріс Мартін, Джон Ледженд, Кіт Урбан та Pink.

«Ти не лише слухаєш улюблені пісні, спілкуєшся з однодумцями, але й бачиш свого кумира зовсім іншим. На таких камерних концертах – все по-домашньому», – пишуть під час трансляцій глядачі.

Насолодитися атмосферою «по-домашньому» можна не лише слухаючи іноземних зірок. Українські артисти також долучилися до такої акції. Уже свої концерти провели Сергій Бабкін, Юлія Саніна (гурт THE HARDKISS), гурт «Фіолет», Артем Пивоваров, Melovin та Jerry Heil.

Сьогодні свої концерти пропонують послухати гурт O.Torvald та Tarabarova.

Перевірити, хто ще ж із зірок долучився до музичного флешмобу, можна за допомогою хештегу #TogetherAtHome

Кіно

Телеканал «UA: Культура» у співпраці з фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA показуватиме документальні фільми українських режисерів. Сьогодні дивіться фільм «Сірі коні» Миколи Рідного.

Українські фільми можна подивитися на стрімінговій платформі Takflix, а на DOCU/SPACE є можливість познайомитися з ініціативами звичайних людей – особисті розповіді та емоції не залишать вас байдужими.

Ще один подарунок для прихильників документального кіно. IDFA відкрив доступ до майже 300 своїх фільмів. Серед них і ті, які показувалися ще на першому фестивалі в 1988 році. Переглянути фільми з найбільшого фестивалю документального кіно в Європі можна тут.

Музеї та архітектурні пам'ятки

Побачити музеї, на виходячи з дому? Тепер це реальність. По-перше, більшість музеїв мають 3D-екскурсію і дехто викладає документальні фільми про свої заклади, по-друге, з’явився сервіс Google Arts&Culture – справжня віртуальна подорож у світ мистецтва. Наприклад, тут відкрили інтерактивну виставку Фріди Кало.

З мистецтвом Європи можна познайомитися на онлайн-сховищі Еuropeana, де зібрано 2 тисячі музеїв континенту.

Якщо ви – фанат археології, то Британський музей Лондона відкрив двері саме для вас.

А ось найцінніші твори британського мистецтва з 1500 року до наших днів можна подивитися у лондонському художньому музеї.

Витвори мистецтва імпресіоністичної, постімпресіоністичної, модерної та сучасної епох чекають на вас у нью-йоркському «Музеї Соломона Гуггенхайма». Паризький «Лувр» пропонує подивитися галерею Аполлона, мадридський «Музей Прадо» знайомить з творчістю Франсиско Гої, Сікстинська капела не залишить байдужими шанувальників творчості Мікеланджело.

Не залишився осторонь і один з найбільших за кількістю відвідувачів художніх музеїв світу – Рейксмузей. Тут можете познайомитися з роботами з голландського Золотого століття, в тому числі Вермера та Рембрандта.

Єдиний музей у світі, де можна побачити твори мистецтва, створені виключно жінками, є у Вашингтоні. Їхати довго та через карантин поки що неможливо. А ось подивитися експозиції можете прямо зараз.

Постійно чули ці прізвища, але так і не встигли познайомитися з їхньою творчістю? У вас є шанс! Музей Сальвадора Далі та музей Ван Гога чекають на вас.

Цікавить не лише мистецька тема? Є історична – наприклад, Національний музей природознавства у Вашингтоні. Або фізика та астрономія? Тоді вам до Музею Галілео.

Можливо, ви не уявляєте свого життя без водних пейзажів і все життя мріяли побачити океан? Sanctuaries показує підводний світ США.

Вас також можуть зацікавити: музей науки в Лондоні, Національний музей Нью-Делі та музей історії інтернету.

Якщо ви взагалі тільки починаєте свій туристичний шлях і ніколи не подорожували Україною, то почніть з українських музеїв. Тут зібрані заклади на будь-який смак: і авіація, і історія, і заповідники.

А Museums Authentic Ukraine пропонує віртуальний тур українськими автентичними музеями просто неба.

Побачити унікальні документи можна у віртуальній екскурсії «Сила підпису». Тут і універсал гетьмана Івана Виговського (1663 рік), і Акт відновлення Української держави (1941 рік) і чернетка VI Універсалу.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Виставка Ukraine WOW на залізничному вокзалі у Києві «закохує» в країну

Книги

Не хочете подорожувати, а плануєте перечитати все, що не встигли до цього часу? Окей.

Проєкт від Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського «Україніка». Тут зібрана інформація про історію та культуру України.

Перша в Україні онлайн-бібліотека аудіокниг «Слухай».

Український інститут національної пам’яті виклав у вільний доступ всі книги, видані під його егідою в електронному форматі.

А також допоможуть Бібліотека української літератури та «Відкрита книга».

Усе більше українських і світових театрів та музеїв приєднуються до такої акції – культурно «пережити» карантин. Відпочивайте, подорожуйте, читайте, вивчайте, а головне – мийте руки та бережіть себе.