Повідомлення про імовірну причетність громадян України до справи з розслідуванням, яке провадить нижня палата Конгресу США в рамках підготовки імпічменту президента Дональда Трампа, з’являються дедалі частіше.
Наприкінці минулого тижня у п’ятницю, 11 жовтня колишній посол США в Україні Марі Йованович свідчила в комітетах Палати представників США. У вступному слові до своїх свідчень вона наголосила, що менш ніж через два місяці після того, як Державний департамент продовжив термін її перебування в Києві до 2020 року, їй неочікувано сказали, що вона має повернутися в США «наступним рейсом». Федеральні прокурори також перевіряють причетність особистого адвоката президента Дональда Трампа – Руді Джуліані – до відставки посла Йованович. Вони вважають, що адвокат Трампа намагався підірвати її вплив.
А вже на вихідні з’явилося повідомлення у виданні The New York Times про те, що прокуратура США почала розслідування стосовно самого Руді Джуліані. За даними газети, його підозрюють у порушенні законів про лобізм. Розслідування пов’язане зі справою проти помічників адвоката Трампа – Лева Парнаса і Ігоря Фрумана, заарештованих у США минулого тижня за звинуваченням у порушенні фінансування виборчих кампаній.
Кореспонденти Радіо Свобода згадують деякі моменти діяльності цих двох чоловіків:
У квітні 2019 року два амбітні бізнесмени, пов’язані з політичними колами у США, вирушили до Ізраїлю на зустріч із Ігорем Коломойським, одним із найбагатших магнатів України, якого дехто вважає людиною з оточення президента Володимира Зеленського. Обидва вихідці з колишнього СРСР – Лев Парнас народився в Україні, а Ігор Фруман у Білорусі. Вони намагалися розкрутити фірму, що займається торгівлею природним газом, яка потенційно залучала б Україну.
Ці двоє вихвалялися, як розповідав Коломойський, що були щільно пов’язані з Руді Джуліані, а також із тодішнім генеральним прокурором України Юрієм Луценком. За словами Ігоря Коломойського, він вигнав їх зі свого кабінету.
«В Україні діють два аферисти, які перебувають під розслідуванням США», – заявив Коломойський 17 травня в інтерв’ю програмі «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). – І вони ходять тут Україною, збирають з людей гроші, розповідають, що вони близькі з паном Джуліані – і що вони вирішать з паном Луценком будь-яке питання. Пан Луценко про це навіть не знає. І, я думаю, пан Джуліані теж про це не знає. Два «Остапи Бендери», які ходять поміж двома країнами й розповідають всіляке…»
9 жовтня близько 18:00 Парнаса та Фрумана заарештували федеральні органи у Вашингтоні, у Міжнародному аеропорті імені Даллеса у них були квитки в один бік до німецького Франкфурта. У випусках новин повідомляли деталі: вони вже перебували у скляному коридорі до літака, коли агенти в цивільному одязі зупинили їх, розвернули назад та взяли під варту.
Влада США звинувачує Парнаса та Фрумана в порушенні закону про фінансування виборчої кампанії в Сполучених Штатах, що вони «незаконно переказували кошти з іноземних джерел кандидатам на державні посади федерального рівня і рівня штатів».
Але американські судові документи також натякають на ширшу мережу зв’язків, які додають ще більше українського аспекту до розслідування у Конгресі США питання імпічменту президента Трампа.
«Вони прагнули до політичного впливу не тільки у власних фінансових інтересах, а й в політичних інтересах щонайменше однієї іноземної посадової особи – співробітника українського уряду, який домагався відставки посла США в Україні» – розповів журналістам федеральний прокурор у Південному окрузі штату Нью-Йорк Джефф Берман.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Партнерів Джуліані звинувачують у порушенні правил фінансування кампанії ТрампаУ своєму першому судовому зверненні 10 жовтня Парнас і Фруман не заперечували проти рішення суду: прокурори заявили, що існує ризик втечі – суддя визначив їм можливість грошової застави в розмірі 1 мільйона доларів. У справі також звинувачують ще трьох чоловіків, в тому числі громадянина України Андрія Кукушкіна.
Згідно з обвинувальним висновком, Парнас і Фруман створили компанію під назвою Global Energy Products, яку вони використали, щоб переказати 325 000 доларів до Комітету збору коштів на виборчу кампанію Трампа у 2018 році.
Прокурори заявили, що ці двоє – разом із Кукушкіним і двома іншими – перебували у змові з метою приховати джерело походження внесків у виборчій кампанії двох кандидатів на політичні посади в американському штаті Невада.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У США в одній справі з Фруманом і Парнасом заарештували ще одного вихідця з УкраїниТакож, як свідчать записи Федеральної виборчої комісії США, Лев Парнас пожертвував на користь Трампа 100 000 доларів під час виборчої кампанії 2016 року.
В судових документах також зазначено, що Парнас та Фруман уже внесли та пообіцяли зібрати ще більше грошей на користь конгресмена, який брав участь у намаганні відкликати посла США в Україні Марі Йованович.
Телефонна розмова
У телефонному дзвінку з Зеленським 25 липня, який ЗМІ цитують на підставі оприлюдненого Білим домом тексту розмови, Трамп також критикував Йованович, яку передчасно відкликали з посади посла у Києві двома місяцями раніше, у травні. Він назвав її «поганою новиною».
Згідно з обвинуваченням США, Парнас та Фруман брали безпосередню участь у залаштункових спробах відкликати Марі Йованович із Києва.
«Зусилля Парнаса щодо відсторонення посла проводилися, принаймні частково, на прохання одного або декількох українських урядових чиновників», – ідеться в обвинувальному акті.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Йованович заявила, що Трамп тиснув на Держдепартамент, вимагаючи її звільненняУкраїнський урядовий чиновник чи посадові особи не були названі в обвинувальному висновку. Але одним із головних критиків Йованович, як детально викладено в обвинувальному акті, був Юрій Луценко, який замінив Віктора Шокіна на посаді генпрокурора, а вже самого Луценка у серпні усунув з посади президент Зеленський. Про це також написало в суботу, 12 жовтня, видання NBC News із посиланням на інформацію від американського посадовця.
Прес-секретар Луценка не відповідає на чисельні телефонні дзвінки Радіо Свобода із проханням про коментар на цю тему.
Марі Йованович була у центрі гострої критики з боку союзників Трампа, які скаржилися, що вона перешкоджає зусиллям відновити розслідування щодо української енергетичної компанії Burisma Holdings.
Гантер Байден – син Джо Байдена, колишнього віцепрезидента США та, можливо, головного конкурента Трампа на президентських виборах 2020 року – був у раді директорів «Бурісми». За повідомленнями, він отримував 50 000 доларів на місяць за те, що був консультантом та членом правління, і це, за його словами, скінчилося в травні.
Трамп та його союзники стверджують, що Джо Байден нібито домігся усунення в 2016 році генпрокурора Віктора Шокіна, щоб зупинити розслідування зловживань у газовій компанії, до якої мав стосунок його син. Байден, який неодноразово заперечував будь-який подібний мотив, був одним із кількох американських та західних чиновників, які в той час скаржилися, що Шокін мало що робив для того, щоб притягнути до кримінальної відповідальності учасників великих корупційних справ.
Питання щодо розслідування діяльності Байдена виникло і під час уже згаданої телефонної розмови Трампа з Зеленським 25 липня. Згідно з розшифровкою розмови, Трамп запропонував Зеленському «підштовхнути» нові розслідування, у тому числі щодо Байдена.
Трамп порушив питання розслідування одразу після того, як Зеленський згадав про потребу України в більшій військовій допомозі зі США. Дзвінок відбувся лише через кілька днів після того, як Трамп, за повідомленнями, заблокував надання 391 мільйона доларів військової допомоги Україні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США: в Конгресі вимагають від Пентагону і Білого дому документи про припинення допомоги УкраїніТрамп та Білий дім наполегливо спростовують звинувачення на свою адресу і називають їх «цілковитою брехнею».
Руді Джуліані, колишній федеральний прокурор США та колишній мер Нью-Йорка, не має офіційної посади в адміністрації Трампа. Але критики звинувачують його у тому, що він проводив тіньову зовнішньополітичну кампанію від імені Трампа, а також він відверто критикував Йованович.
Лев Парнас брав активну участь у безлічі переговорів між американськими дипломатами та українськими посадовими особами навколо телефонної розмови Трампа-Зеленського 25 липня.
За шість днів до тієї телефонної розмови Парнас брав участь у зустрічі за сніданком у Вашингтоні, округ Колумбія, з Джуліані та спеціальним посланцем США з питань України Куртом Волкером.
«Ми вели довгу розмову про Україну. На мій подив, пан Джуліані вже дійшов власного висновку, що панові Луценку не можна довіряти і що він діяв у корисних цілях», – сказав, виступаючи перед комітетом Палати представників США, який займається розслідуванням у рамках імпічменту президента США, Курт Волкер, який минулого місяця несподівано пішов у відставку.
Your browser doesn’t support HTML5
В Україні ані Парнас, ані Фруман не є широко відомими постатями в бізнесі чи урядових колах. Фруман є власником нічного клубу в чорноморському порту Одеси – клуб має назву Mafia Rave.
Газові справи
Згідно з документацією, компанія Global Energy Producers L.L.C., яку вони зареєстрували в штаті Делавер, була створена для постачання в США зрідженого природного газу.
У текстовому обміні з програмою Радіо Свобода «Схеми: корупція в деталях» 9 жовтня, Лев Парнас, перед його затриманням, заявив, що він і Фруман вели переговори про продаж американського газу в Україну.
Однак він заперечив, що в рамках цих зусиль вони намагалися вплинути на зміну керівництва Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Слідчі конгресу під час розслідування імпічменту оголосили, що вимагають, щоб Парнас і Фруман передали документи, пов’язані зі звинуваченнями, які вони намагалися змінити.
Пізно 9 жовтня Дональда Трампа запитали про його стосунки з Парнасом чи Фруманом.
«Я не знаю цих панів, – сказав Трамп. – Зараз, можливо, у мене є фотографія з ними, тому що я маю світлини з усіма. Я не знаю про них. Я не знаю, що вони роблять. Я не знаю, можливо, вони були клієнтами Руді [Джуліані]. Вам доведеться запитати у Руді».
У соціальних мережах тим часом з’явилися фотографії Парнаса і Фрумана в компанії Дональда Трампа, віцепрезидента Майка Пенса, адвоката Руді Джуліані та інші світлини.
Лев Парнас та Ігор Фруман, у свою чергу, подали позов до українського суду проти Ігоря Коломойського за коментарі, які він висловив 17 травня в уже згаданому інтерв’ю програмі «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). У цьому позові програму «Схеми» вони називають у числі «відповідачів».