Призначений на сьогодні, 15 грудня, Об’єднавчий собор українських православних церков має обрати предстоятеля нової об’єднаної церкви та затвердити її статут і назву. Лише після цього глава нової церкви отримає у Константинополі томос про автокефалію від Вселенського патріархату. Радіо Свобода розповідає детальніше:
Об'єднавчий собор повинен обрати главу об’єднаної української православної церкви. Крім того, затвердити статут нової православної церкви. Документ має враховувати рекомендації Вселенського патріархату. Серед яких – назвати нову церкву Автокефальною православною церквою в Україні.
Зібрання відбуватиметься у соборі Святої Софії в Києві. Саме тут 1051 року був висвячений перший київський митрополит Іларіон.
Томос про автокефалію
Після обрання предстоятель новоствореної української православної церкви – митрополит Київський – має відвідати Константинополь і там отримати томос на автокефалію.
Вселенський патріархат вже 200 років не практикує надання патріархії одночасно з наданням автокефалії. Водночас перед ним всі патріархії та митрополії є рівними.
Статут об’єднаної церкви
Згідно із запропонованим Вселенським патріархатом статутом, об’єднана українська православна церква має бути незалежною. Однак Вселенський патріархат виступатиме вищою інстанцією у суперечках українських єпископів.
Читайте також: У Києві проходить Об’єднавчий собор - живий блог
Нині у світі під проводом Вселенського патріархату діють 14 православних автокефальних церков, Київська митрополія стане 15-ю. Тож таким і буде її місце у диптиху – черговості поминання предстоятелів помісних православних церков у молитві.
Учасники Собору
Проводитиме Собор митрополит Галльський Еммануїл, магістр, випускник Університету Сорбонни. Раніше він перебував на посаді місцеблюстителя Західноєвропейського екзархату російських парафій. 2014 року проводив інтронізацію предстоятеля УПЦ (МП) митрополита Онуфрія в Києві.
У роботі Собору також візьмуть участь екзархи Вселенського патріарха в Україні архієпископ Памфильский Данило і єпископ Едмонтонський Іларіон.
Попередньо відомо, що взяти участь в Соборі мають намір 40 архієреїв з УПЦ (КП), 14 – від УАПЦ, а також миряни. Долучитися має і частина архієреїв УПЦ (МП).
Собор буде помісним – тобто таким, де право голосу мають не лише ієрархи церкви. Кожен запрошений до участі представник церкви отримав право запросити одного одного клірика і одного вірянина, який також зможе голосувати.
Кандидати на предстоятеля
Повідомляють, що Вселенський патріарх Варфоломій наполіг на тому, що нинішні предстоятелі УПЦ (КП) – Філарет та УАПЦ – Макарій не будуть висувати своїх кандидатур на очільника нової об’єднаної церкви.
Відтак Архієрейський Собор УПЦ (Київського патріархату) висунув кандидатуру митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія.
Але під час Собору кожен запрошений ієрарх зможе запропонувати свою кандидатуру на предстоятеля об’єднаної церкви. Голосування відбуватиметься у два тури. У першому голосуватимуть усі учасники Собору. У другому лише єпископи. Вони обиратимуть з трьох переможців першого туру.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Епіфаній – очільник єдиної Української помісної православної церкви. Хто він і чого чекати?
Об’єднавчий собор. Майбутнє України та її церкви створюється у Києві, а не в Москві
УПЦ (МП) допомагала Гіркіну готувати анексію Криму – СБУ