Забути про старіння, хвороби, фізичні вади і навіть смерть – це цілком реальна перспектива, переконані прибічники трансгуманізму. Можливості технологій сьогодення, таких, як генетичне редагування чи штучний інтелект, іще не так давно здавалися фантастикою. Наука рухається вперед, і трансгуманізм набуває поширення. Що це таке, який вигляд має на практиці і чому ідея жити вічно влаштує далеко не всіх?
Що таке трансгуманізм?
- Відносно нове поняття, яке описує зовсім не нову ідею про те, що люди зможуть подолати обмеження своїх фізичних можливостей (і навіть смерть) за допомогою технологій.
- В основі філософії – поєднання людини і машини: рятувати життя, продовжити його й переосмислити.
- Втручання технологій для «покращення життя» не є чимось новим: прийняти таблетку від головного болю або замінити орган – теж втручання в природу людини. Просто рівні втручання бувають різними, переконані трансгуманісти.
Як «вдосконалюватися» технологіями?
- Способів такого «вдосконалення» чимало – від генетичного редагування і біохакінгу до поєднання мозку людини з комп’ютером.
- Генетичне редагування. Нова технологія генетичного редагування CRISPR, наприклад, може врятувати людство від надзвичайно великої кількості хвороб, серед яких онкологія і СНІД.
- Вживляння пристроїв. Нейропротезування, серед іншого, також уже вийшло на новий рівень. Нейрокомп’ютерний інтерфейс повністю змінює уявлення про класичне протезування – сьогодні людина лише завдяки своїм думкам здатна рухати пальцями на протезі.
Відео: Джонні Маттені отримав перший надсучасний протез руки, пальцями якого він може рухати
- Один із проектів мільярдера Ілона Маска Neuralink, наприклад, має на меті поєднати мозок людини з комп’ютером через мікропристрій. Мета – допомогти при деяких важких пошкодженнях мозку через інсульт та ракові ураження.
- «Ми живемо в той час, коли завдяки технології можемо дозволити глухому почути, сліпому побачити, а кульгавому ходити», – пояснив виданню Futurism Ганнес Шеблад, засновник шведської мережі біохакінгу Bionyfiken.
Реальні приклади
Роб Спенс, відомий як Eyeborg
- Близько 10 років тому Роб Спенс замінив собі око, яке втратив в аварії, на око-відеокамеру, яку він може використовувати для запису й передачі в реальному часі того, що він бачить.
- Із таким кібер-оком він привертає чимало уваги, проте вірить у те, що скоро це вже не буде чимось незвичним.
- «Для мене найкращим прикладом завжди є збільшення грудей, – цитує Спенса видання The Guardian. – Коли певні речі роблять життя людей кращим, такі як лазерна хірургія очей або збільшення грудей, то в підсумку більше людей починають це робити».
- Спенс також переконаний: уникнути таких поєднань між людським тілом і технологіями неможливо в умовах сучасного технологічного розвитку.
Відео, на якому можна побачити око Спенса в дії:
Ніл Гарбіссон має антену в голові
- Ніл Гарбіссон від народження міг бачити світ лише у чорно-білих кольорах. Тож він імплантував у свій череп антену. Вона перетворює кольоровий спектр на звукові вібрації, дозволяючи йому «чути» кольори, яких він не бачить, мовиться у Guardian.
- Гарбіссон уже не залічує себе до пересічних людей: «Людина не має антени як частини тіла, у людини немає інфрачервоного і ультрафіолетового сприйняття. Але це органи чуття, і я відчуваю зв’язок із ними».
Тіана Сінклер
- Тіана Сінклер – дослідниця комп’ютерних наук, лінгвістики та візуальної культури.Вона влаштовує всілякі акції, які демонструють трансгуманні прориви.
- На фото вона показує бездротову технологію, «яка перетворює енергію зосередженої уваги в мозку через гарнітуру для керування зовнішніми об’єктами, в цьому випадку піднімаючи дрон у повітря».
Коли настане трансгуманна епоха?
- Глобальна науково-дослідна й консультаційна компанія Gartner у нещодавньому прогнозі виявила п’ять нових технологічних тенденцій, які зітруть кордони між людиною та машиною.
- Серед іншого, в компанії зазначають, що «протягом наступного десятиліття людство розпочне свою «трансгуманну епоху»: біологію зможуть «хакнути», залежно від способу життя, інтересів та потреб у галузі здоров’я».
Жити вічно: що з цим не так?
- Те, що чогось можна досягти технічно, не завжди робить це суспільно можливим або навіть бажаним, і лише тому, що ми можемо зробити щось, не означає, що ми повинні це робити, мовиться у статті онлайн-видання Wired.
- Трансгуманізм супроводжує низка етичних занепокоєнь. Одна з проблем – ще більша прірва між можливостями заможних людей і бідних.
- А що, якщо лише заможні зможуть жити вічно? Що, якщо лише заможні зможуть покращувати свої фізичні й розумові навички? І матимуть більше шансів на ринку праці та в інших сферах?
- Що буде, якщо диктатори правитимуть вічно?
- Що буде із проблемою перенаселення планети?
- На що перетвориться ринок праці, якщо ніхто ніколи не виходитиме на пенсії?
Усе це – лише невелика кількість питань, які порушують при обговоренні наслідків «покращення» людей технологіями. Проте дедалі більшого поширення набирає думка про те, що це лише питання часу – коли саме людина з’єднається з машиною.