Від бронежилетів і автомобілів до безпілотників і протитанкових комплексів. За роки війни на Донбасі США виділили Україні військову допомогу на мільярд доларів. Безпосередньо армія отримала спорядження на чверть мільярда. Чи все стало в нагоді під час бойових дій, як довго США допомагатимуть Україні та яке озброєння хотіли б отримати в Києві? Про це – в матеріалі журналістів проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії.
Після поставки в Україну американські протитанкові комплекси Javelin («Джавелін») від сторонніх очей ретельно ховали. На загальний огляд їх вперше виставили на військовому параді до Дня Незалежності.
Місця дислокації установок, кількість зроблених пострілів, результати навчань бійців засекречені. І навіть спілкування з операторами комплексів – під забороною.
Навесні цього року США передали 37 пускових установок і 210 ракет до них. Все обійшлося в 47 мільйонів доларів. Це найгучніша поставка американського озброєння в Україну.
Читайте також: 210 джавелінів для України: один на три російські танки на Донбасі
«Американці заборонили застосовувати його зараз – під час бойових дій. Тобто, він перебуває на складі, на випадок загострення. І коли він буде застосований – це треба буде погодити з американськими союзниками», – заявляв журналіст, військовий експерт Юрій Бутусов.
Але допомога від США почала надходити ще з 2014 року. За чотири роки бойових дій на Донбасі Вашингтон витратив більш ніж мільярд доларів на підтримку України в сфері безпеки. Чверть цієї суми – для армії.
Це складає близько 80% від загального обсягу допомоги від всіх країн-партнерів і тих країн, які допомагають сьогодні УкраїніВіктор Муженко
«Це складає близько 80% від загального обсягу допомоги від всіх країн-партнерів і тих країн, які допомагають сьогодні Україні», – наголосив голова Генерального штабу ЗСУ Віктор Муженко.
Українська армія від США отримала понад 500 основних зразків озброєння – комплекси Javelin («Джавелін»), станції контрбатарейної боротьби, позашляховики, безпілотники і катери.
А також понад вісім тисяч одиниць різного устаткування – від аптечок і бронежилетів до тепловізорів та приладів нічного бачення. Але з цього списку згодилося не все.
Комплекси безпілотної розвідки Raven («Рейвен») надійшли в українські війська в 2016 році. 72 безпілотники за 12 мільйонів доларів. Але в бойових умовах він виявився занадто вразливим для російських систем радіоелектронної боротьби. І незабаром бойовики демонстрували збиті БПЛА цієї модифікації.
«Він злітає, він в постійному елементі показує відео. Якщо ворог перехоплює цей сигнал, то він нарізає це відео з телеметрії і бачить точні координати наших позицій, наприклад», – пояснює екс-радник голови Генштабу ЗСУ Натан Хазін.
Натан Хазін про проблему з безпілотниками два роки тому розповів журналістам. Каже: БПЛА ще тоді хотіли модернізувати, але так цього і не зробили. В результаті – американську допомогу витіснили українські розробки, і зараз «Рейвен» на передовій фактично не використовують.
«З безпілотниками немає ситуації «зайвих крил». Наявність комплексу – хорошого, поганого, кращого – це навички людей, це сотні годин польотів», – каже Натан Хазін.
На базі чотирьох «Гамві» дві станції контрартилерійської боротьби AN/TPQ-36. Їхня загальна вартість, включаючи навчання екіпажів, запчастини, а також обслуговування, становить майже 50 мільйонів доларів. Починаючи з 2014 року, на озброєння української армії надійшло, в різних модифікаціях, понад три десятки одиниць техніки. Ці комплекси – найпотужніші з тих, що надходять в Україну. Здатні засікти вогневі позиції противника на дистанції до 24 кілометрів.
Під час боїв за Дебальцеве деякі деталі від американських контрмінометних комплексів опинилися у руках бойовиків. Попри це, станцій стає все більше, але коригувати вогонь української артилерії з їхньою допомогою неможливо – функцію вимкнено з початку поставок в Україну, стверджує Юрій Бутусов. Не виключено, що тимчасово.
Американці дозволили організувати сервісне обслуговування цих радарів. Це взагалі має неоціненне значенняЮрій Бутусов
«Американці зробили ще один крок, дуже важливий. Вони дозволили організувати сервісне обслуговування цих радарів. Це взагалі має неоціненне значення. Це величезна довіра і величезний крок вперед. Тому я думаю, що насправді ці обмеження будуть найближчим часом, сподіваюсь на це, зняті», – каже Юрій Бутусов.
Із кожним роком допомога від Вашингтона збільшується. В оборонному бюджеті США на 2019 рік передбачено 250 мільйонів доларів на допомогу Україні в секторі безпеки. 50 мільйонів підуть на летальне озброєння. Що конкретно – поки не вирішили.
«Які типи цих озброєнь? Розширення на засоби контролю морського простору і протиповітряної також оборони. Чи це буде використано? Політичне рішення в Конгресі є», – зазначив український посол у США Валерій Чалий.
Детальніше про види озброєнь, які США готові передати Україні, військові обіцяють розповісти до кінця року. Інформації поки небагато і в американських експертів.
Україна повинна продовжувати реформи для себе самої, не для того, щоб добре виглядати в очах СШАСтівен Бланк
«Зараз обговорюється питання про постачання протикорабельних ракет, які можна використовувати для того, щоб відбити можливу російську морську атаку в українських територіальних водах або біля них. Питання тільки в тому, що ви будете робити з обладнанням, яке вже отримали. Україна повинна продовжувати реформи для себе самої, не для того, щоб добре виглядати в очах Сполучених Штатів», – зауважив експерт Американської ради з міжнародної політики Стівен Бланк.
Всі експерти одностайні: крім заліза і технологій, українській армії перш за все необхідні люди. Саме тому допомога включає ще й навчання українських бійців. Американські інструктори спільно з військовими з інших країн уже провели тренінги майже для восьми тисяч військовослужбовців.
ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: