Міністерство освіти і науки опублікувало напрями, за якими буде оцінювати наукову діяльність у вищих навчальних закладах. Відповідну постанову Кабінет міністрів затвердив 22 серпня.
Оцінювання наукової діяльності допоможе визначити ті ВНЗ, які досягли найбільшого прогресу, і спрямувати фінансування в першу чергу їм, вважає міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
«Звісно, що кошти мають отримати найкращі – хто показує високий рівень досліджень, у кого є перспективи розвитку, хто зміг інтегрувати свою наукову діяльність у світовий простір тощо. Визначити цих найкращих якраз і повинна державна атестація – основні її правила прописані в прийнятій Урядом постанові», – каже Гриневич.
Вона пояснює, що атестацію наукової діяльності було необхідно розподілити за напрямами, щоб не отримати «середню температуру по палаті» у великих університетах, які займаються дослідженнями в різних галузях.
Міністерство визначило сім основних напрямів оцінювання:
- Аграрні науки та ветеринарія
- Воєнні науки та національна безпека
- Гуманітарні науки та мистецтво
- Суспільні науки
- Біологія та охорона здоров’я
- Математичні науки та природничі науки
- Технічні науки
Максимальна атестаційна оцінка – 100 балів. При оцінюванні будуть враховуватися зокрема кадровий склад вишу, обсяг коштів, які навчальний заклад залучає на придбання обладнання, кількість статей в наукових виданнях та працівників, які є членами редакційних колегій наукових видань.
Читайте також: «Дніпро: освітяни оскаржують через суд «оптимізацію» навчальних закладів»
Планується, що кожен науковий напрям кожного університету буде проходити атестацію окремо і в разі її проходження увійде до однієї з трьох груп – А, Б чи В.
- Група А: дослідження мають державне або світове значення
- Група Б: дослідження мають важливе значення для окремих галузей економіки, нацбезпеки, інших сфер
- Група В: дослідження важливі для освітнього процесу в університеті, виконуються на задовільному професійному рівні
В МОН очікуються, що результати атестації зможуть бути використані для планування бюджетних видатків на наукову діяльність.