Шанси Віктора Медведчука потрапити до Верховної Ради: оцінки аналітиків

Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) і Віктор Медведчук. Московська область, 15 листопада 2017 рік

Віктор Медведчук вирішив приєднатися до партії Вадима Рабіновича «За життя». Повернення в публічну політику Віктора Медведчука, який упродовж багатьох років прагнув залишатися в тіні, викликало чимало версій. За однією з них, це ідея президента Росії Володимира Путіна, кумом якого є Медведчук. Сам він зазначає, що підтримує програму партії Рабіновича і своєю метою бачить «мир на Донбасі й відновлення стосунків із Росією». Які шанси в цього альянсу здобути владу в Україні, Радіо Свобода з’ясовувало в політтехнологів та аналітиків

Те, що у Віктора Медведчука є всі шанси потрапити в парламент, жоден з аналітиків не сумнівається. Уже зараз у партії «За життя», згідно з соціологічними дослідженнями, є мінімум підтримки, необхідний для подолання прохідного бар’єру. Із потужною фінансовою та медійною підтримкою Віктора Медведчука ці шанси збільшуються.

Звідки ідея?

«Нічого дивного в альянсі немає. З моменту, коли до партії приєднався Шуфрич, було очевидно, що в тіні Медведчук», – вважає політолог Володимир Фесенко.

Володимир Фесенко

​Політолог відводить Вадиму Рабіновичу роль формального зовнішнього керівника партії, а реальним лідером, «сірим кардиналом», вважає Віктора Медведчука.

Тодішній кандидат у президенти України Вадим Рабинович під час прес-конференції в Києві, 25 квітня 2014 року

«Інше питання – наскільки вони знайдуть спільну мову і чи надовго? У Рабіновича вже був подібний експеримент із Льовочкіним, і це закінчилося гострим конфліктом. Рабінович – це дуже специфічна постать. Його бізнес і політичні проекти дуже часто закінчувалися конфліктами з партнерами», – зазначає Володимир Фесенко в коментарі Радіо Свобода.

Політолог Віктор Таран, як чимало інших аналітиків, переконаний, що Вікторові Медведчуку допомогли ухвалити це рішення його друзі в Кремлі. Про це він написав у блозі на Gazeta.ua.

«Цей крок продемонстрував, що Росія продовжує довіряти в Україні виключно одному політику – Віктору Медведчуку. Саме тому Москва дала йому команду після 14-річної паузи повернутися в публічну політику, де він буде виступати гарантом інтересів Росії», – пише він.

Політтехнолог Олексій Голобуцький вважає, що рішення йти в активну політику цілком могло належати виключно самому Медведчукові.

«Він завжди був проросійським політиком, у цьому плані нічого не міняється. І в нас близько 30% людей хочуть миру з Росією, не хочуть альянсу з НАТО та Євросоюзом», – пояснює він.

А от для отримання політичних бонусів Медведчуком, Кремль дійсно може підіграти й розблокувати процес обміну в’язнями, що може стати непоганою виборчою кампанією, зазначає політтехнолог.

Керівник організації «Український вибір», олігарх Віктор Медведчук (праворуч) і президент Росії Володимир Путін. Київ, 27 липня 2013 року

Який розклад?

Частина політичних аналітиків вважають, що метою Медведчука є крісло або спікера парламента, або прем’єр-міністра.

«Повертається в політику не для того, щоб кнопкодавити в парламенті, у шістдесят з чимось років мультимільйонеру є чим зайнятися в окупованому Криму», – зазначає український політтехнолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

Олексій Голобуцький

Будуть підштовхувати з Москви: наприклад, натякнуть, що з прем’єром Медведчуком ми домовимося про Донбас
Олексій Голобуцький

​Політтехнолог вважає, що наступний парламент буде складатися з багатьох дрібних гравців, передбачити об’єднання яких наразі неможливо.

«І можливо, одним із тих гравців, який потрібен буде для створення коаліції, – це буде партія Рабіновича з умовою, що прем’єр-міністром буде Медведчук. Це будуть підштовхувати з Москви: наприклад, натякнуть, що з прем’єром Медведчуком ми домовимося про Донбас чи про заручників. Вони все-таки розуміють, що президента їм отримати свого не вийде», – вважає Олексій Голобуцький.

Плакат із зображенням українських олігархів і президента Росії Володимира Путіна під час акції «Стоп Реванш» біля Верховної Ради України. Перший у шерензі – Віктор Медведчук. Київ, 16 січня 2018 року

Схожої думки дотримується і політолог Віктор Таран.

«Не варто забувати, що саме спікер стає в.о. президента, у випадку якщо перша особа країни піде з посади достроково. Таким чином може справдитися давня мрія «невиборного Медведчука» – стати президентом України», – пише Віктор Таран.

Категорично не згоден з колегами політолог Володимир Фесенко.

Призначення Медведчука на велику посаду можливе в одному випадку – капітуляції перед Москвою
Володимир Фесенко

«Давайте будемо реалістами, не гратися в конспірологічні схеми. Навіть за умов іншого президента, й іншої структури складу Верховної Ради, значна частина українського політикуму буде відчувати Медведчука як токсичну фігуру. Призначення його на велику посаду можливе в одному випадку – капітуляції перед Москвою», – наголошує він.

Віктор Медведчук розуміє, що сам він не стане одним із фаворитів і навряд чи зможе швидко й переможно стати публічним політиком, тож вирішив обрати поступову стратегію повернення, поступову легітимізацію, на думку Володимира Фесенка. Ставка буде зроблена на роботу в парламенті, на те, щоб зробити плацдарм у парламенті, додає він.

Яким може стати парламент?

Політичні експерти сходяться думками в одному, що все ж таки новий парламент уже не стане проросійським у своїй більшості. Він може бути хаотичнішим через велику кількість дрібних гравців, без таких великих партій у парламенті, якою зараз є «Блок Петра Порошенка», із великою кількістю криз і складністю в створенні коаліції. І на тлі цього всього «золоту акцію» можуть отримати саме проросійські сили.

Голова організації «Український вибір» Віктор Медведчук (праворуч) та радник президента Росії Сергій Глазьєв, якого Генпрокуратура України звинувачує у воєнних злочинах і причетності до так званої «русской весни» (архівне фото)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Політична карикатура Олексія Кустовського

Медведчук не лише кум Путіна, він тепер став його адвокатом в Україні (огляд преси)

Медведчук: не вважаю Росію агресором