У «Тазіку» до Англії: українські артист балету й шеф-кухар займалися переправленням мігрантів-українців

Ілюстративне фото

Спроби колишнього артиста балету Владислава Куртоглу та його молодшого брата нетрадиційним шляхом перевезти нелегальних мігрантів до Англії через Ла-Манш закінчилися судовим вироком – обидва брати опинилися за гратами. Тим часом звіт Європейського агентства з охорони зовнішніх кордонів країн-членів ЄС наголошує, що Україна є однією з країн, з якої надходить найбільша кількість випадків прикордонного шахрайства на морських та сухопутних кордонах.

50-річний українець, батько шістьох дітей Владислав Куртоглу полюбляв подорожувати яхтою через пролив Ла-Манш між Францією та Британією. Саме за одну з таких подорожей його засудили до шістьох років позбавлення волі – він нелегально перевозив мігрантів до Великої Британії. Про це повідомляє BBC Україна.

Човен його брата Геннадія, на борту якого так само перебувало шестеро українців без віз, затримали біля східного узбережжя Англії наприкінці квітня. Менше ніж за місяць те саме сталося й з Владиславом, якому допомагав 29-річний Дмитро Крюк, який колись був шеф-кухарем.

Громадян України спіймали, коли їхню яхту «Тазік» перехопилі патрульні прикордонні служби біля південних берегів Англії 20 травня 2017 року.

48-річного Геннадія ще влітку засудили до чотирьох років позбавлення волі. На відміну від брата, Владислав провини не визнав. Суд взяв до уваги те, що він має дітей і тяжку життєву ситуацію, однак визнав обтяжувальними обставинами ретельну підготовку злочину й спроби обдурити берегову охорону після затримання. Його помічник Крюк опинився за ґратами терміном на три роки й дев’ять місяців, а 12 пасажирів двох човнів депортували, йдеться в статті.

Нетрадиційний спосіб

Перевезення мігрантів через Ла-Манш – не зовсім традиційний спосіб непомітно доставити людей на Британські острови, пише автор статті. Однак такий маршрут є досить популярним саме серед українців: «...у жовтні 2014 року четверо громадян були засуджені за спробу висадити шістьох співвітчизників на берег у графстві Саффолк, а три роки по тому ще четверо піймалися на перевезенні 19 нелегалів».

Іншим способом потрапити в Британію можна через Ірландію – за це в листопаді 2016 року поліція Іспанії заарештувала 115 українців: «За версією слідства, вони вивозили охочих до Польщі та Румунії, там їм робили фальшиві документи громадян ЄС, садили на літак до Ірландії, а звідти – паромом до кінцевої точки призначення», – пояснює автор.

Як повідомляє BBC, британська імміграційна служба вироками задоволена. Та проблема нелегальної міграції, на думку автора статті, є ширшою, ніж поодинокі випадки перевезення кількох мігрантів.

Обставини, що обтяжують покарання

У британському виданні Daily Echo розповідається про те, що Куртоглу та Крюк під час затримання повідомили береговій охороні, що вони мали на меті повернутися до Франції, але їм завадили несприятливі погодні умови, тож вони шукали кращих у гаванях Британії.

Як виявило слідство, додаток на телефоні Крюка від самого початку проклав маршрут із Франції до південних островів Англії, а погодні умови в той день були чудові. До того ж, Крюк знімав на телефон відео підготовки до нелегального перевезення мігрантів.

Адвокат Крюка повідомив на суді, що той мав отримати дві тисячі євро за цю подорож.

Україна – лідер за кількістю випадків прикордонного шахрайства

Тим часом новий звіт Європейського агентства з охорони зовнішніх кордонів країн-членів ЄС подає дані про шахрайство з боку українських громадян на морських та сухопутних кордонах.За кількістю таких випадків «сусідами» України є Сербія та Марокко.

«У 2017 році більшість випадків шахрайства з документами на сухопутних кордонах зареєстрували на кордоні між Україною та Польщею (519), в основному, за участю громадян України, які мали підроблену польську візу», – йдеться в звіті.

У ЄС звертають увагу на те, що безвізовий режим для громадян України від червня 2017 року сприяв зниженню кількості випадків шахрайського способу отримання віз.