​Українські санкарі повернулись з Олімпіади і очікують на зустріч із урядовцями

Your browser doesn’t support HTML5

Українські санкарі повернулися із зимової Олімпіади до Львова (відео)

Львів – Олімпійська збірна з санного спорту 16 лютого повернулася з південнокорейського Пхьончхана у Львів. В аеропорту їх зустрічали рідні, друзі та представники влади. Шестеро санкарів із Львівщини та Тернопільщини на ХХІІІ зимовій Олімпіаді в командних перегонах зайняли 13-е місце. Хоча очікували на вищий результат.

Майстер спорту, львів’янка Олена Шхумова була однією з останніх, хто отримав право виступати в олімпійській збірній команді в №івденній Кореї. Вона має досвід участі в Олімпіаді у Сочі.

«Індивідуальний виступ оцінюю досить непогано, але те, що третій заїзд проїхала не дуже добре. У командних перегонах не очікувала падіння, але, на жаль, так сталось. Індивідуально посіла 21-е місце. Я боролась за те, щоб потрапити у 20-ку кращих. Це для мене непоганий результат. Були проблеми після 9-го віража, який досить проблемний віраж. Там багато дівчат погано проїжджали І я задоволена, що я проїхала два стабільні заїзди…» – каже Олена Шхумова.

Збірна команда України з санного спорту складалась із шести спортсменів і трьох тренерів. Санкарі говорили про те, що досить пізно, у жовтні минулого року, отримали сани. Відтак їм довелось підлаштовуватись під них. «Нам не роблять сани для спортсменів. Це ми під них підлаштовуємось, а так немає бути», наголосила Олена Шхумова.

Її колега по олімпійській збірній Андрій Мандзій із Тернопільщини на Олімпійських іграх представляв Україну в індивідуальних змаганнях. Український санкар випав із саней, але не відпустив їх і пройшов дистанцію разом із колегами. Андрій Мандзій самостійно зібрав свої сани для змагань на Олімпіаді-2018. Від Міжнародної федерації санного спорту він отримав полози за 1200 євро, кронштейни – за 290 євро, дві пари гумок – 60 євро. Український санкар наголосив, що сподівається на зустріч і розмову з урядовцями. Адже українські спортсмени мусять їздити на якісних санах і буде тоді результат.

Андрій Мандзій, Пхьончхан, Південна Корея, 10 лютого 2018 року

«Більшість топових спортсменів робить сани самотужки. Бо кожен має свої таємниці. У мене не є пусті сани, там є всякі штуки, через які вони швидше їдуть. Стараюсь все найкраще, про що розпитую, інсталювати в свої сани», – наголосив спортсмен.

На запитання Радіо Свобода, чи не думає про те, щоб взагалі полишити спорт, Андрій Мандзій відповів: «Таке бажання кинути спорт є щороку. Тому що таке відчуття, що їздиш для масовки і це дуже неприємно. Одного разу на тренуванні брав швидші сани й інші цифри. Тобто, коли сів на інші сани, то показав кращий результат. Треба робити сани, чим я займаюсь, і, вважаю, що склав добрі сани, що у мене непогані результати. Зараз у третьому заїзді показав 19-й час, тобто, на тому, що в мене було, я склав добрі сани. З інших країн у мене запитували, чи можу зробити деякі комплектуючі до саней».

У командній естафеті українська збірна на Олімпіаді-2018 посіла 13-е місце. За словами старшого тренера Тараса Гарцули, розраховували потрапити у першу десятку.

Чим пояснює і як оцінює виступ команди санкарів?

У Німеччині є чотири сучасні траси, у США і Канаді – по дві. У нас в Україні немає жодної санної траси

«Падіння Олени Шхумової на першому віражі, де ніколи не було помилок, це для нас сюрприз. Я більше переживав за її вихід із 9-го віража, який найскладніший. Щодо хлопців, то двомісні сани проїхали всю частину так, як мали проїхати свою силу. Але результат сумується загальний і ми планували бути у десятці, а вийшли тринадцятими. Шкода, що було падіння Андрія Мандзія, на четвертому віражі, де ніколи не було падінь. Але чому так вийшло? Ми це аналізували, бо на трасі переточували віражі. Зранку було тренування дівчат на двомісних санях і змінювали профіль, хоч це заборонено. Але у третьому заїзді Андрій зібрався і показав гарний результат. Якщо говорити про те, що в двадцятці чи тридцятці команда, що це так далеко від першого місця, але інші країни вкладають більше коштів у санний спорт. У Німеччині є чотири сучасні траси, у США і Канаді – по дві, в Росії – дві. Якщо від кожної з країн, де є траси, виходить спортсмен, то вже виходить до 30 осіб. У нас в Україні немає жодної санної траси», – говорить Тарас Гарцула.

Ба більше того, у Львові санкарі не мають для тренувань навіть власного спортивного залу.

У міністерстві визнали проблему

Українські санкарі сподіваються на зустріч і розмову з чиновниками Міністерства молоді та спорту. Радник цієї установи Павло Булгак визнав, що таки була допущена «халатність, погане планування програми підготовки спортсменів і непрофесійність тренерського штабу». Посадовець пообіцяв, що після змагань у Пхьончхані міністр молоді та спорту поспілкується з санкарями, тренерами і представниками федерації. Тобто, з’ясовуватимуть, чому у спортсменів не було нових і якісних саней для виступу на Олімпіаді. Також чиновники обіцяють шістьом санкарям – учасникам Олімпійських ігор-2018 видати новий інвентар.

Загалом українські санкарі розповіли, що організація Олімпіади у Пхьончхані була на високому рівні. Лише умови проживання трішки здивували. Спортсмени жили в олімпійському селищі, де квартири у новобудовах вже продані і меблі були обклеєні, щоб їх спортсмени не пошкодили.