Міністерство фінансів США внесло в «кремлівську доповідь», передану до Конгресу США, імена 210 осіб. Серед них – 114 російських чиновників і керівників держкомпаній, а також 96 олігархів. Імені Володимира Путіна в цьому списку немає, однак президент Росії відреагував на доповідь.
Це, безумовно, недружній акт. Він ускладнює російсько-американські відносини, які перебувають у скрутному становищіВолодимир Путін
«Це, безумовно, недружній акт. Він ускладнює російсько-американські відносини, які перебувають у скрутному становищі, і завдає шкоди, безумовно, міжнародним відносинам в цілому», – сказав президент Росії Володимир Путін.
Документ опублікований Мінфіном США лише частково, відомство не оприлюднило засекречену частину доповіді. Мова в цьому випадку не йде про санкції, а лише про те, що до тих, хто увійшов до списку, буде прикута особлива увага. Тобто доходи і власність фігурантів доповіді, а також їхніх родичів (причому як нинішніх, так і колишніх) будуть ретельно перевірятися.
Загалом у списку – 210 імен. В тому числі практично все керівництво Росії і найвідоміші російські бізнесмени. Один із фігурантів «кремлівської доповіді» – речник президента Путіна – Дмитро Пєсков сказав, що публікація документа, швидше за все, завдасть шкоди і російським політикам, і російським підприємцям.
Your browser doesn’t support HTML5
«Надання публічності такого максимально можливого списку просто всього і вся, напевно, потенційно може завдавати шкоди і іміджу, і реноме, і нашим підприємствам, і нашим підприємцям, і нашим політикам, і членам керівництва», – зазначив Пєсков.
Уповноважені
У списку людей, чиї імена потрапили у «кремлівську доповідь» – глава президентської ради з прав людини Михайло Федотов, уповноважений з прав підприємців Борис Титов і уповноважена з прав дитини Ганна Кузнецова. Ім’я Кузнецової найбільше обурило керівника пропагандистського російського каналу RT Маргариту Симоньян.
«Ви бачили цей список? Це – просто алфавітний перелік російського списку «Форбс», уряду і адміністрації президента. Нам же говорили, що буде якесь розслідування, будуть виявлені якісь корупційні схеми. Які корупційні схеми?! Там – багатодітна мати Ганна Кузнецова просто тому, що в назві її посади написано: уповноважений і президент. Це так дико, що стає страшно за світ», – обурюється Симоньян.
Імідж не завадив
Чому в Росії оприлюднення «кремлівської доповіді» і списку, який у ній міститься, викликало таку бурхливу реакцію? Політолог Станіслав Бєлковський вважає, що фігуранти списку недооцінили критерії, за якими він створювався.
Америка оцінює людей не з точки зору їхніх формальних поглядів, а з точки зору, чи причетні вони до гібридної війни, яку розв’язав Володимир ПутінСтаніслав Бєлковський
«Більшість учасників цього списку не вірили в те, що вони туди потраплять. Тому що російські так звані системні ліберали вважали, що через їхні погляди Сполучені Штати Америки не включать їх до цього переліку. Вони думали, що їхній імідж дозволить їм не потрапити до цього переліку. Америка оцінює людей не з точки зору їхніх формальних поглядів, а з точки зору, чи причетні вони до гібридної війни, яку розв’язав Володимир Путін», – каже Бєлковський.
На публікацію «кремлівської доповіді» у Titter відреагував російський опозиціонер Олексій Навальний. У нього викликала здивування присутність в ній імен Аркадія Воложа з «Яндексу» і власника торгової мережі «Магніт» Сергія Галицького, а також відсутність імен Анатолія Чубайса, глави Центробанку Ельвіри Набіулліної та представників вищої судової влади Лебедєва і Зорькіна. В цілому ж Навальний написав, що задоволений американським документом.