Обмін полоненими відбудеться 27 грудня – цю очікувану дату підтвердив Кремль, Київ та представники бойовиків. Позаду тривалі переговори з проблемних питань. Українська сторона сподівається, що процес не зірветься, і 74 українця ще до Нового року повернуться додому з окупованих територій. За це Київ готовий передати 306 сепаратистів. Загалом на окупованій території Донбасу утримуються 168 українців, і Україна домагатиметься звільнення усіх.
Російські ЗМІ та медіа на окупованій частині Донбасу, з посиланням на ватажка угруповання «ДНР» Олександра Захарченка, повідомили: довгоочікуваний обмін заплановано на 27 грудня.
Цю дату підтвердив і патріарх Російської православної церкви Кирило після зустрічі в Москві з керівниками угруповань «ДНР» і «ЛНР» та головою громадської організації «Український вибір» Віктором Медведчуком.
«Я сподіваюся, що обмін полоненими, що відбудеться, стане початком цього процесу, тому що в списки не увійшли всі ті, хто ще якийсь час перебуватиме в полоні, але висловлюю гарячу надію на те, що цей перший етап продовжиться наступними зусиллями щодо звільнення всіх, хто перебуває в ув’язненні», – заявив очільник РПЦ.
Вдалось узгодити більшість проблемних питань обміну – Геращенко
Незабаром після цих заяв підтвердила дату і представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко.
У Фейсбуці вона написала, що Україна розраховувала, що вдасться провести обмін раніше, проте радіє, якщо він відбудеться до Нового року.
Логістичні деталі поки тримаються в секреті, адже до останнього залишається ризик зриву процесу.
Була низка неузгоджених питань, як то верифікація тих, хто не бажає переміщатися на окуповані територіїІрина Геращенко
«Була низка неузгоджених питань, як то верифікація тих, хто не бажає переміщатися на окуповані території, ті, хто вже відбув покарання (термін закінчився в дні, коли вже тривала технічна робота по підготовці звільнення), інші. Нам в рамках Мінської гуманітарної групи, після непростих переговорів, вдалося зняти більшість з цих питань», – додала вона.
Геращенко розповіла, що про дату обміну вдалось домовитись завдяки зусиллям СБУ, ГПУ, Мінської гуманітарної групи, Адміністрації президента, Пенітенціарної служби, омбудсмена Валерії Лутковської, МЗС і МВС та Мін'юсту.
Питання звільнення полонених є ключовим для «нормандського формату» і обговорювалося, зокрема, під час телефонних переговорів канцлера Німеччини Ангели Меркель із президентом України Петром Порошенком, і під час її телефонної розмови з президентом Росії Володимиром Путіним.
«Ключове, щосекунди я пам'ятаю про тих, кого зараз, в ці дні, не відпустять з ОРДЛО. Ми маємо плани і пропозиції, як звільнити всіх. І як зробити це якнайшвидше. Віддадуть тільки 74, ми мали розблокувати процес звільнення. Але маємо звільнити всіх», – додала Геращенко.
Нам усім ще доведеться пояснювати родичам, що буде і другий етап – Геращенко
В останній пленарний тиждень у парламенті Ірина Геращенко закликала депутатів відкласти розгляд законопроекту про реінтеграцію Донбасу, аби інша сторона не використала це як привід звинуватити Україну в порушеннях і зірвати обмін.
«І ми готові були задля звільнення 95 українців передати, в принципі, всіх тих, де це дозволено українським законодавством в рамках пункту 6 мінських угод. Але ця пропозиція чотири-п’ять місяців була заблокована», – сказала Геращенко з трибуни 20 грудня.
Загалом, станом на 8 грудня на окупованій території Донбасу утримувались 168 заручників.
Your browser doesn’t support HTML5
«Нам усім ще доведеться пояснювати родичам, що буде і другий етап. І яка це буде важка історія», – додала вона.
Українські політики та переговорники зазвичай дуже обережно коментують перспективи обмінів – настільки це складний переговорний процес. Чому ж так складно домовлятись із Росією і підконтрольними їй угрупованнями «ДНР» і «ЛНР» про звільнення українців?
Путін хоче створити обміном образ імператора – Давидюк
Справа в тому, що всі сторони розуміють – процес залежить лише від Путіна, каже політолог Микола Давидюк.
«Він хоче цим створити собі певний імідж імператорський. Тобто, він відпускає цих полонених під релігійні свята. Тобто, б’є в «скрєпи» і намагається більше підкреслити свою імператорськість», – каже політолог.
Проте показове ще й те, що для Росії процес обміну зав’язаний на тому, яку картинку навколо нього вдасться створити. Путін переймається за свій імідж, і якби обставини були невигідні Кремлю – процес би миттєво зупинився. Тому обмін і гальмувався місяцями, каже Давидюк.
Україна ж цінує кожного українця, який утримується на непідконтрольних територіях, каже політолог. І на це вказує, скажімо, що Київ пішов на нерівноцінну формулу «306 на 74». Росія ж і ватажки угруповань бойовиків сприймають заручників радше як товар, вважає Давидюк.
«Дійсно, потрібно схрестити пальці і дочекатися, щоб ці люди повернулися в свої сім’ї. Тому що їх чекають їхні рідні, і їх країна чекає вцілому», – додав Давидюк.
Протягом останніх 1,5 року процес звільнення заручників був заблокований.
За попередніми домовленостями обмін мав відбутися 25 грудня.