Затримання ймовірного російського шпигуна вчергове демонструє світу підривну діяльність Російської Федерації, а Україну ставить в одну шеренгу «потерпілих» поруч зі США і Британією. Про це в ефірі Радіо Свобода сказав експерт з міжнародних відносин Борис Тизенгаузен. Затримання чиновника з Кабміну радше нагадує піар-акцію, зазначив екс-голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж і свідчить про слабке гарантування безпеки. Натомість, політичний експерт Кирило Сазонов зауважив, що Україна ще довго виявлятиме шпигунів у державних кабінетах. Головне, щоб шпигунська тема в Україні не перетворилася на полювання на відьом і політичну розправу, резюмували експерти.
Your browser doesn’t support HTML5
Затримавши «російських шпигунів», Україна показує світу черговий приклад агресивної діяльності Російської Федерації. Таку думку висловив експерт з міжнародних відносин Борис Тизенгаузен. І додав: тепер Україна в одній шерензі потерпілих – зі США і Британією.
Тепер у нас є свій російський шпигун. На фоні скандалу з Великобританією із втручанням Росії в Brexit і скандалів у США це, загалом, позитивний факторБорис Тизенгаузен
«Як затримання Єжова вплине взагалі на імідж України? Передовсім іноземні представники, які спілкувалися з Гройсманом через перекладача як на відритих, так і на закритих зустрічах, матимуть неприємний осад і розмірковуватимуть: що тепер є у росіян після цих зустрічей? І тепер у нас є свій російський шпигун, тепер ми в тренді. На фоні скандалу з Великобританією зі втручанням Росії в Brexit і різноманітними шпигунськими пристрастями на фоні скандалів у США, коли Росія ламала сервери демократів. Це, загалом, позитивний фактор», – каже експерт.
Разом з тим, низка деталей під час затримання, зокрема, блискавична поява телекамер, викликають запитання і підозри. І на цьому тлі затримання шпигуна в лавах СБУ виглядає значно реалістичніше, ніж справа перекладача, додав Тизенгаузен.
«За часів анексії Криму 1300 співробітників СБУ перейшли на бік ворога разом з усіма базами даних, папками і архівами. Сьогодні в СБУ є набагато більше роботи по своїх попередніх колегах», – сказав експерт.
Затримання перекладача схоже на піар-акцію
Затримання Єжова більше схоже на піар-акцію, вважає екс-голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.
Він не приховував своїх проросійських поглядів, дружина – росіянка, рахунки в російському банку. Класичний шпигун не буде демонструвати своїх поглядівМикола Маломуж
«Відкрите затримання, демонстративне виведення через перші ворота Кабміну – це більше схоже на піар-акцію. Вочевидь, він дійсно спілкувався з проросійськими представниками. І зрозуміло, це перехоплювалося. Помітно, що він не приховував своїх проросійських поглядів, дружина – росіянка, рахунки в російському банку, це дає підстави говорити, що він був як мінімум проросійськи налаштований. Але з іншого боку наскільки він шпигун? Оскільки класичний шпигун не буде демонструвати своїх поглядів», – зазначив Маломуж в ефірі «Ранкової Свободи».
Ця справа свідчить про слабке гарантування безпеки в Кабміні, а також –недопрацювання контррозвідки, підсумував Маломуж.
Шпигунів в Україні ще довго виявлятимуть – Сазонов
Натомість, політичний експерт Кирило Сазонов переконаний, що шпигун із Кабміну – справжній. На його думку, проти України працює досить багато серйозних людей і вгадувати когось просто немає сенсу.
Росія проти нас достатньо активно працює. Їхні шпигуни працюють у нас, наші, природно, працюють у нихКирило Сазонов
«Росія проти нас достатньо активно працює. Їхні шпигуни працюють у нас, наші, природно, працюють у них. Тобто, це нормально. Навряд чи цей конкретний шпигун знає когось по-горизонталі. Запорука безпеки – це вертикальне підпорядкування. Тобто, він знає виключно свого куратора і все. Насправді, за час перебування Януковича при владі, нашпигували російськими «консервами» дуже щільно і армію, і Міністерство оборони, і СБУ, і МВС. Їх будуть знаходити періодично ще дуже довго. Не кажучи про те, що дехто залишився ще з давніх-давніх часів в так званому сплячому стані. Тобто, у всіх ключових відомствах дуже багато набивали агентів», – зазначив Сазонов.
Важливо не допустити «полювання на відьом»
Разом з тим, наголошують експерти, важливо не допустити, щоб «шпигунська тема» в Україні не стала приводом для нової політичної розправи.
Важливо, щоб ця історія не переросла в полювання на відьом. Щоб звинуватити людину в шпіонажі, достатньо показати його поїздку в Москву і розмову з кимось із силовиківБорис Тизенгаузен
«Важливо, щоб ця історія не переросла в полювання на відьом, тому що Єжову інкримінують передачу не секретної інформації, а інсайдерської представникам Росії за допомогою електронної пошти. Під такий опис може підійти будь-хто з нас. Оскільки, щоб затримати на хабарі треба ретельно готуватися, задокументувати все. А щоб звинуватити людину в шпіонажі, достатньо показати його поїздку в Москву і розмову з кимось із силовиків», – каже Тизенгаузен.
Затриманий чиновник Кабміну, якого підозрюють у держзраді, збирав інформацію про закордонні поїздки і переговори українського прем’єра Володимира Гройсмана. Це він робив за завданням Головного розвідувального управління (ГРУ) Збройних сил Росії. Про це заявили в СБУ. Співробітники контррозвідки кілька місяців слідкували за чиновником і збирали докази. Його імені та прізвища в СБУ не називають. Але відомо, що це – заступник керівника протоколу Станіслав Єжов. Із декларації чиновника видно, що його дружина – росіянка. У Кремлі ж заявляють, що не мають жодної інформації в зв’язку з затриманням чиновника.
Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі