У російському Ростові-на-Дону відкрили пам’ятник «героям Донбасу». На захід – окрім представників місцевої влади – прибули лідер угруповання «ДНР» Олександр Захарченко, голова «Союзу добровольців Донбасу», москвич Олександр Бородай, а також помічник президента Росії Владислав Сурков. Що означає поява пам’ятника в Ростові і чому на його відкриття приїхав помічник Володимира Путіна?
Помічник російського президента і глава делегації на переговорах у Мінську Владислав Сурков на відкритті пам’ятника в Ростові не виступав. Однак його присутність нагадала всім присутнім і відсутнім про те, хто де-факто керує бойовиками. Політолог Станіслав Бєлковський вважає, що відправивши Суркова на відкриття пам’ятника в Ростові, президент Володимир Путін зробив «хитрий хід».
«У «ДНР» і «ЛНР» складається враження, що Росія їх здає. Тому, звичайно, треба наголосити, що насправді все не так. Пан Сурков є уособленням цієї позиції Кремля при тому, що він не є високопосадовцем зараз. Він все ж таки урядовець другого рівня. Тому це компроміс для Володимира Путіна. Тому що Володимир Путін не особисто бере в цьому участь і завжди може сказати західним партнерам, що він до цього не має жодного стосунку», – вважає Бєлковський.
Замість матеріального моральне
На думку іншого російського політолога – Дмитра Орєшкіна, сам факт присутності Суркова на церемонії відкриття пам’ятника в Ростові-на-Дону – це знак того, що політику щодо угруповань «ДНР і ЛНР» переводять із реальної підтримки в моральну і навіть віртуальну площину, яка не потребує значних фінансових витрат.
Побудувати пам’ятник недорого, відвідати його – вигідно і шумно, а ось утримувати всю цю різношерсту публіку Кремлю абсолютно не хочетьсяДмитро Орєшкін
«Побудувати пам’ятник недорого, відвідати його – вигідно і шумно, а ось утримувати всю цю різношерсту публіку, розраховуючись за те, що в неї не тим кінцем пришиті руки, за те, що натискають вони не на ті ґудзики, коли треба, і націлюють зброю не в той бік, куди слід, ось цього Кремлю абсолютно не хочеться. Тому логічно – матеріальне в обмін на візуально-ідеологічне», – зазначив експерт.
Ініціатором встановлення пам’ятника в Ростові-на-Дону виступило ростовське відділення «Союзу добровольців Донбасу». Гроші на його установку виділили спонсори. Кілька ростовських громадських активістів надіслали місцевим керівникам листи про незаконність установки «пам’ятника найманцям». Проте їм відповіли, що з проханням про встановлення пам’ятника «героям Донбасу» звернулась ростовська міська рада ветеранів.