Рада ЄС на зустрічі в Люксембурзі продовжила ще на один рік санкції проти Росії у відповідь на незаконну анексію Криму. Ці обмеження передбачають заборону на імпорт до ЄС будь-яких кримських товарів, заборону європейських інвестицій у Крим, зокрема, придбання там нерухомості, фінансування бізнесу і надання послуг. Україна повинна й сама припинити торгівлю з Російською Федерацією та посилити санкції, адже це неабияк «дратує» європейських бізнесменів, що може послабити позицію партнерів, наголосили в ефірі Радіо Свобода народний депутат Віталій Купрій та голова Українського центру прямої демократії Ігор Курус.
– Сенат США минулого тижня також ухвалив законопроект, який розширює та посилює санкції проти Росії. Що, на Вашу думку, передусім спонукало американських сенаторів до такого рішення?
Віталій Купрій: Це питання кіберзлочинності, зазіхання на інтереси США під час виборів і, звісно, це питання Сирії й України. Зараз важливо те, щоб президент США не зміг одноосібно скасовувати санкції. Я б аплодував Сенату за таке рішення. Важливо тепер, щоб його підтримали в Конгресі. І я хотів би зауважити, що у нас в Україні є аналогічна ситуація.
Якщо бездіє президент та РНБО, то треба надати можливості Верховній Раді ухвалювати відповідні санкції. Бо російський бізнес зараз квітне в УкраїніВіталій Купрій
Як ви знаєте, санкції вводяться указом президента і рішенням РНБО України. Але от наша партія «Укроп» і я особисто подали законопроект, який вказував би: якщо бездіє президент та РНБО, то треба надати можливості Верховній Раді України ухвалювати відповідні санкції. Бо російський бізнес зараз квітне в Україні.
Ми зараз мали би підняти питання націоналізації та експропріації об’єктів, які належать Російській Федерації після анексії Криму. Це було б правильно. Але Україна не йде таким шляхом санкції, Україна створює бутафорію і фактично не бореться з агресором.
– Чим би Ви пояснили критичну реакцію деяких європейців на рішення американських сенаторів щодо посилення санкцій проти Росії?
Україна повинна зайняти сама більш рішучу позицію стосовно санкцій, а не торгувати з агресоромВіталій Купрій
Віталій Купрій: Санкції найбільше зачіпають німецькі інтереси. Втім, Україна повинна зайняти сама більш рішучу позицію стосовно санкцій, а не торгувати з агресором. Блокада зараз фактично не працює, і ми отримуємо вугілля з «ЛНР» та «ДНР» в обхід, через Російську Федерацію. Європа це все бачить, вони бачать наше блюзнірство, що ми вважаємо партнером Російську Федерацію, оскільки досі не розірвали міжнародний договір про дружбу і співробітництво. І думають: а чому ми повинні це робити? Вважаю, що наш приклад дає можливості Європі зайняти позицію щодо послаблення тиску на Російську Федерацію, щоб просто заробляти.
– Очікується, що невдовзі має відбутися зустріч президентів США та України? В якому руслі Дональд Трамп і Петро Порошенко мали би обговорювати санкційне питання?
Віталій Купрій: Думаю, що санкції будуть обговорюватися, а також будуть однозначно порушуватися питання війни з Російською Федерацією. Але в мене є сумнів, що сам Трамп буде сприяти перемозі України в цій ситуації. Думаю, буде пропонуватися якийсь варіант на кшталт мінських домовленостей, мовляв, якщо ці не працюють, давайте інші. Будуть нас вмовляти, щоб ми все-таки капітулювали в цій війні. Це велика загроза зараз для України.
– Наскільки об’єктивно президент Росії оцінює причини та наслідки санкцій? Під час останньої прямої лінії, відповідаючи на запитання про вплив санкцій, Володимир Путін сказав, що справжньою метою запровадження західними країнами санкцій була політика стримування Росії як конкурента.
Ігор Курус: З того, що ми бачимо, свідчить про те, що санкції мають великий вплив на Російську Федерацію. І навіть – зниження пунктів Московської біржі останніми днями від однієї інформації про можливість запровадження санкцій.
А Путін – це маніпулятор: усе, що він говорить можна просто послухати і не звертати уваги. Але що йому робити, у нього вибори на носі, він повинен брехати і далі. Путін санкції відчуває, а промова його спрямована на внутрішнє споживання, до своїх громадян, для того, щоб пояснити, як він бореться з такими санкціями. З його промови було чути, ніби США його партнери, але це ж абсурд. Зараз ситуація нагадує холодну війну.
– Як довго Росія може ще втриматися під санкціями?
Ігор Курус: Зараз в Росії специфічний і серйозний момент, коли наступної весни відбудуться вибори президента. Путін не хоче розпочинати виборчу компанію з проблемами в економіці і геополітиці. Я думаю, що не довго Путіну вдаватиметься маніпулювати думкою, бо люди вже відчувають негаразди в Росії.
Нас чекає дуже складний період. Не тільки Російську Федерацію, але й нас, тому що можливі будь-які загострення на фронтіІгор Курус
Ви зверніть увагу, якщо порівняти минулорічне спілкування і цьогорічне, то останній раз ми почули гостріші і конкретніші запитання, на які Путін не міг дати відповідь. Тому, я думаю, що нас чекає дуже складний період. Не тільки Російську Федерацію, але й нас, тому що можливі будь-які загострення на фронті. Путіну треба показати, який він великий і як обстоює велику Росію. Тому санкції повинні бути запроваджені максимально потужно, щоб Росія не хотіла воювати далі.
– Наскільки ефективними є українські санкції проти Росії?
Якщо просиш інших запроваджувати санкції, то маєш сам їх дотримуватисяІгор Курус
Ігор Курус: Ми пам’ятаємо, як Америка запровадила санкції проти Росії, Європа теж, а Україна торгувала з Росією і продовжує далі. Я не думаю, що українські санкції мають якийсь серйозний вплив. Але треба бути чесними – якщо просиш інших запроваджувати санкції, то маєш сам їх дотримуватися.
Варто говорити про вплив санкцій на ракетобудівельну промисловість. Бо ми бачимо, що російські ракети падають і не літають без українських двигунів та комплектуючих. І це дуже серйозний удар по російській обороні.
Віталій Купрій: Найперша людина в державі, яка має нам демонструвати наявність санкцій – це президент Петро Порошенко. Він цього не робить. Кожного дня його бізнес, його підприємство відправляє товари в Росію. У мене є докази – інформація Державної фіскальної служби, що це приблизно 30 мільйонів доларів на місяць. Плюс фабрика «Рошен» у Липецьку – працює чи не працює, але податки за землю сплачує у Російській Федерації. Севастопольський завод в декларації у пана Порошенка є? Але він ремонтує кораблі військово-морського флоту Російської Федерації.
Якщо не буде перша особа нам показувати приклад, а Рада безпеки і оборони – реагувати, то в нас буде засилля російського капіталу, який буде впливати на процеси, які відбувають ся в Україні. У нас тоді буде постійно війна і нам так само будуть дивуватися західні партнери, що ми говоримо одне, а робимо інше. Тут велика загроза.
Від редакції: В Адміністрації президента звинувачення народного депутата Віталія Купрія назвали «провокацією» та «брехнею». Заввідділу зв’язків зі ЗМІ департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Володимир Горковенко зауважив, що народний депутат повинен надати докази або вибачитися.
Радіо Свобода звернулося з відповідним інформаційним запитом до Державної фіскальної служби, однак відповіді поки не отримало.
Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі