14 червня 2014 року під час заходу на посадку в аеропорт «Луганськ» проросійські бойовики збили військово-транспортний літак Іл-76. 49 жертв: екіпаж і 40 десантників зі складу 25-ї окремої повітряно-десантної бригади Збройних сил України. У березні цього року Павлоградський суд визнав генерала Віктора Назарова винним у загибелі українських військових і засудив його до 7 років позбавлення волі. Але генерал досі перебуває на волі і навіть подав апеляцію на це судове рішення. Родичі загиблих непокояться, що справа затягнеться ще на кілька років.
14 червня 2014 року. 00:51. Аеропорт «Луганськ». Під час заходу на посадку літак, який доставляв на схід боєприпаси, бронетехніку та особовий склад, був уражений з переносного зенітно-ракетного комплексу. На борту були 9 членів екіпажу та 40 десантників зі складу 25-ї окремої повітряно-десантної бригади. Усі загинули. Це була перша настільки велика втрата Збройних сил України. У Павлограді на Дніпропетровщині майже рік тривав суд у цій справі. На лаві підсудних була усього одна особа – генерал-майор Віктор Назаров. На момент трагедії він був начальником штабу антитерористичної операції.
Майже через три роки після катастрофи Іл-76 боротьба родичів за справедливість закінчується перемогою: суд визнає винним генерал-майора Віктора Назарова. Від початку родичі загиблих десантників доводили, що через бездіяльність і службову недбалість генерал-майора ця катастрофа й відбулась, розповідає сестра загиблого десантника Іллі Гайдука – Іляна.
Основні докази, що Назаров був тричі попереджений про те, що літаки будуть збивати. Є запис в журналі, є свідкиІляна Гайдук
«Основні докази, що Назаров був тричі попереджений про те, що літаки будуть збивати. Із конкретних точок висунулися два угрупування з озброєнням – ПЗРК, що будуть збивати. Він обов'язково мав на це звернути увагу та відреагувати, а не відправити літаки на авось. Є запис в журналі, є свідки, які підтверджують, що вони передавали йому цю інформацію. Це затверджені матеріали, доказані», – каже Іляна Гайдук.
Після винесення вироку генералові Віктору Назарову низка офіцерів Збройних сил України виступили на його захист. На їхню думку, офіцера не можна судити за звичайним цивільним законодавством в силу сформованих на момент трагедії обставин.
Виступаємо на підтримку генерал-майора НазароваВіталій Покотило
«Виступаємо на підтримку генерал-майора Назарова та вважаємо його дії і рішення вірними і адекватними в тій обстановці, що склалися в аеропорту «Луганськ», – сказав офіцер управління оперативного командування «Північ» Віталій Покотило.
У свою чергу, вказуючи на приклад засудження Назарова, президент Петро Порошенко виступив з ініціативою про введення військових судів.
Однак, попри докази та рішення суду Віктор Назаров своєї вини не визнав, про що і заявив у березні у Павлоградському суді: «Моя вина була недоведена. Обвинувачення ґрунтується на доказах, отриманих незаконним шляхом, і на припущеннях».
Віктор Назаров подав апеляцію на це судове рішення. І вже зараз родичі загиблих десантників та членів екіпажу турбуються, що справа може або «загубитися», або «затягнутися надовго». Проте адвокат Віталій Погосян запевняє: загубити документи не зможуть.
«Є три варіанти. Перший – апеляція залишить все без змін, і тоді генерала повинні взяти під варту. Другий – його можуть виправдати. І третій – повернути в суд, щоб знову розглядати цю справу», – пояснює Погосян.
Сестру десантника Іляну Гайдук обурює, крім тривалого судового процесу, ще й ставлення влади до катастрофи Іл-76. Каже: замість хвилини мовчання та дня жалоби в Україні цими днями святкують «безвіз». Сестра загиблого десантника запевняє: третій рік родичі боряться не лише заради пам'яті своїх братів, чоловіків та батьків, але й для того, щоб такі ситуації більше не повторювалися.
Продовжуємо боротися, щоб більше не гинули солдати, щоб втрати не були марнимиІляна Гайдук
«Продовжуємо боротися, щоб більше не гинули солдати, щоб втрати не були марними, і це дуже велика різниця. Ситуація склалася так, що у пілотів не було жодного шансу вийти живими. При чому пілоти були професіоналами. Ми говорили про те, щоб відсторонили такого керівника від займаної посади, і стався «Іловайський котел». Скільки ми можемо ще втрачати? Скільки ми будемо ще губити хлопців?», – каже Іляна.
Апеляційний суд Дніпропетровської області вже визначив суддів, які розглядатимуть апеляцію генерал-майора Назарова. Дату, коли почнеться слухання, поки що не повідомляли.
Загибель Іл-76 була третьою за ліком для української авіації на Донбасі: незадовго до цього, у травні 2014-го, в районі Савур-Могили сепаратисти збили Мі-8 з генералом Кульчицьким на борту, а на початку червня – транспортник Ан-30 у небі над Слов’янськом. Тоді екіпаж відвів палаючий літак від міста – і загинув.
(Радіо Свобода опублікувало цей матеріал у рамках спецпроекту для жителів окупованої частини Донбасу)