Судову справу блогера Руслана Коцаби, якого звинувачують у перешкоджанні діяльності Збройних сил України, повернули в апеляційний суд та призначили нову дату розгляду. Сьомого червня під стінами Вищого спеціалізованого суду України зібралися прихильники Коцаби та ті, хто вимагав для нього покарання за антиукраїнську позицію. У результаті одного із групи підтримки Коцаби націоналісти побили за антиукраїнські висловлювання. Чи можливо в Україні толерувати полярні точки зору, якщо в ній точиться війна?
«У нас немає свободи слова, в нас немає права в журналістів на свою точку зору», – заявив у залі суду Руслан Коцаба. А на запитання журналістів, чи є російські війська на Сході України та хто постачає військову техніку на окуповані території, блогер відповів, що це все фейк, і що «в Україні вже четвертий рік точиться громадянська війна».
Таку заяву Коцаба зробив після оголошення рішення Вищого спеціалізованого суду України щодо касаційної скарги прокуратури. Суд задовольнив частково скаргу прокуратури і призначив новий розгляд кримінального провадження в апеляційному суді щодо цієї справи.
У той час під стінами суду зібралося декілька десятків людей у військовій формі, зокрема представники організації «С14». Вони вимагали посадити блогера Коцабу до в’язниці. Там же, під стінами суду можна було побачити і прихильників Коцаби, які прийшли з його світлинами в руках. Між опонентами розгорілася словесна перепалка. Згодом активісти «С14» оточили прибічників блогера і закидали їх монетами – мовляв, вони продалися Росії. До бійки під судом не дійшло.
Your browser doesn’t support HTML5
Втім, незабаром на «Фейсбуці» з’явилося відео побиття одного із прихильників Коцаби Дениса Жарких. Відео одразу підхопили російські ЗМІ.
То чи є ризики, що така ситуація в столиці розвиватиметься?
Про те, що людей із антиукраїнськими поглядами в Києві багато, сказав у коментарі Радіо Свобода волонтер сайту «Миротворець» Ярослав Бондаренко.
Втім, згідно з українським законодавством, погляд – це ще не злочин.
Рано чи пізно активісти будуть використовувати фізичну силу. Активісти почнуть стрілятиЯрослав Бондаренко
Та Бондаренко вважає, що такі погляди в країні, яка воює, не повинні розвиватися. Ба більше, ситуацію варто регулювати на законодавчому рівні.
«Ці люди не можуть вічно ходити й розгойдувати ситуацію. Якщо цього не буде, то рано чи пізно активісти будуть використовувати фізичну силу. Активісти почнуть стріляти», – каже Бондаренко.
Про повторення у Києві так званої «російської війни» і мова не може йти, оскільки в столиці доволі стабільна й спокійна ситуація, переконаний директор Інституту аналізу й прогнозування Юрій Лісничий. На його думку, диригування такими людьми, які намагаються висловити антиукраїнську позицію, цікавить більше проросійські політичні сили в Україні, ніж саму Росію. Утім, усе це відбувається, за словами Лісничого, не без відома російських спецслужб. Він, однак, вважає, що на це поки не варто звертати увагу, оскільки ця ситуація не має шансу на розвиток.
В нас плюралізм думок, і право на висловлювання будь-якої точки зору. Інша справа, якщо вона суперечить українській позиції, або вона підбурює до порушення державного суверенітету, то тоді це вже питання до СБУЮрій Лісничий
«У нас все-таки плюралізм думок, і право на висловлювання будь-якої точки зору. Інша справа, якщо вона суперечить українській позиції, або вона підбурює до порушення державного суверенітету – тоді це вже питання до СБУ», – зазначив Юрій Лісничий.
Поки що у правовому полі за інформацію й розмови, які суперечать політичним інтересам України, триватиме лише повторний судовий процес над Русланом Коцабою.
Незалежна медіа-профспілка України вважала обвинувачення проти Коцаби недостатньо обґрунтованими. Правозахисна організація Amnesty International назвала івано-франківського журналіста в’язнем сумління й закликала його звільнити.
Блогер Руслан Коцаба пробув у СІЗО 524 дні. Його звільнили після винесення Апеляційним судом Івано-Франківської області виправдального вироку.