Як живуть морські льотчики, які перебралися на материк після окупації Криму Росією

Під час «Сі Бризу-2016» на військовому летовищі в Миколаєві проходила авіаційна компонента міжнародних військових навчань. Архів прес-центру Командування ВМС України

Понад три роки тому Сакська авіаційна бригада Військово-морських сил України вийшла з Криму. Нині вони дислоковані в Миколаєві. Військова частина була єдиною, що не залишила окупантові в Криму жодної одиниці справної льотної техніки. Як живуть і несуть варту «морські льотчики» тепер?

​«Такий вірний, слухняний… Мені навіть здається, що він розуміє все, що сталося», – каже про відданого друга морських авіаторів, 7-річного лабрадора Блека офіцер прес-центру Командування ВМСУ Ірина Карпюк. У 2014-му разом із господарем, пілотом Сакської авіаційної бригади Військово-морських сил, Блек перелетів із кримського селища Новофедорівка і першим вистрибнув на миколаївську землю.

Ірина Карпюк із Блекою

Про героїзм військовий та побутовий

Про рішучість кримських льотчиків, проявлену три роки тому на практично захопленому «зеленими чоловічками» летовищі, згадує капітан 1-го рангу Олександр Андрух.

«Вони просто герої, хоча ніхто не розповідає і не показує їх. Спромоглися за півгодини перегнати всю справну авіаційну техніку, коли загарбник, окупант вже був на летовищі», – каже він.

Тоді Сакська авіабригада ВМС, яка зберегла вірність Україні, прибула у Миколаїв фактично на «голе місце». Тепер бригада має у своєму розпорядженні два військових містечка.

На військовому летовищі в Миколаєві. Фото прес-центру Командування ВМСУ

Власноруч, із допомогою волонтерів, облаштували стоянку авіатехніки, збудували штаб та інші інфраструктурні об’єкти.

«Знаходять шефів, вкладають свої гроші. Відремонтували літаки, гелікоптери. Це бригада з високою боєготовністю», – розповідає Олександр Андрух.

Квартирне питання

В анексованому Криму залишились сотні квартир із фонду службового житла Військово-морських сил. Нині на квартирній черзі стоять більш ніж тисяча офіцерів і понад дві тисячі – військовослужбовців-контрактників українських ВМС.

Ситуація така, що люди, які свідомо вибрали Україну, вимушені винаймати житло за гроші. Щоправда, частину витрат на оренду, згідно з наказом Міністерства оборони, держава компенсує.

Розмір цієї грошової компенсації залежить, зокрема, від регіону служби, повідомив начальник відділу розквартирування й землекористування тилу Командування ВМС ЗС України капітан 2-го рангу Олександр Здор.

Що стосується забезпечення житлом особового складу 10-ї бригади морської авіації, то поки ніхто квартир не отримав.

Під час «Сі Бризу-2016» на військовому летовищі в Миколаєві проходила авіаційна компонента міжнародних військових навчань. Архів прес-центру Командування ВМСУ

«На жаль, за період після того, як підрозділ було дислоковано до материкової частини України, жоден військовослужбовець не отримав квартири», – зазначив Олександр Здор.

Навіть якщо гарнізон віддалений від головної бази флоту – Одеси, це не означає, що проблеми його військових частин мають бути другорядними. В захисті країни важливий кожний підрозділ, наголошує командувач Військово-морських сил, віце-адмірал Ігор Воронченко.

2017 рік в Україні визначений роком Військово-морських сил. Від того, чи зможе Україна «втримати» флот і морську авіацію, залежить обороноздатність Україні і її міжнародний статус морської держави.