«Доки війна, інші пісні не пишуться» – учасник фестивалю бойової пісні у Дніпрі

Всеукраїнський фестиваль «Пісні, народжені в АТО» відбувається в Дніпрі не вперше

Дніпро – Авторська пісня, фотовиставка, танцювальний флешмоб. У Дніпрі провели всеукраїнський фестиваль творчості учасників бойових дій на Донбасі «Пісні, народжені в АТО». Заходи тривали на кількох майданчиках. Зокрема, для гостей проводили екскурсії Музеєм АТО, пригощали стравами з польової кухні, презентували документальний фільм про переселенців тощо. А найголовнішою була авторська пісня, написана в зоні бойових дій на Донбасі. Бійці-барди співали про війну та бойових побратимів, але не тільки.

АТО, АТО, АТО.
Крізь «Смерч» і «Урагани».
АТО, АТО, АТО.
І тисячі життів
Тут втрачено умить
За злу підступність зради
Породжених будь-де,
Зачатих у Кремлі…

(фрагмент пісні)

36-річний учасник бойових дій на Донбасі, десантник Сергій Свинарчук – лауреат минулорічного конкурсу «Пісні, народжені в АТО» і учасник нинішнього. Одну з перших авторських композицій, каже, написав саме на Донбасі – про події 2014-го року, трагічну загибель 49 товаришів у збитому бойовиками Іл-76.

За рік, що минув від першого конкурсу в Дніпрі, сталось багато, ділиться він: бійці-барди записали диск, знялись у фільмі, побували з гастролями в багатьох куточках України, де їх тепло приймала публіка. Змінився, зазначає боєць, і він сам: став більш вимогливим і критичним до своєї творчості.

Сергій Свинарчук

«Щоразу, виходячи на сцену, переживаєш все нові емоції. Контакт із глядачем для непрофесійного виконавця дорогого вартує. Служу я досі в армії, пісні пишуться все ще на воєнну тематику. Про хлопців співаю, про тих, хто вже не повернеться. Перша пісня з’явилась вже в АТО, під Красногорівкою, на емоціях, в нарядах, на нічних чергуваннях. Пісня приходить емоційно саме тоді, коли перебуваєш безпосередньо зоні АТО, а не за столом, в спокійній обстановці, – мені особисто не йде. Всі пісні про війну. Доки у нас війна, інші пісні писатись поки не можуть», – розповів Радіо Свобода десантник.

Сергій Бойко

Ще один учасник фестивалю – волонтер Сергій Бойко. Три роки поспіль він відвідує зону бойових дій і зазначає: зустрів там людей, які його надихають на творчість, «підслухав» на фронті й деякі сюжети для своїх пісень.

«Багато моїх пісень народжені саме в АТО. Багато епізодів я «підслухав» або мені розповіли ці історії друзі. Наприклад, син мого друга потрапив в одну військову ситуацію, яку я описав у пісні про ангела. Є пісня «Берці» – про тих бійців, які втратили в АТО ноги. Деякі з них відновились і уже знову воюють. Буває пісня з’являється за дві години, а буває, я виношую пісню по півроку. Цей фестиваль – частина мого власного життя. Виступаємо в частинах, гуртуємось. Пишу я й про тих, хто не сприймає ситуацію в Україні, цинічно сприймає. Я про них теж шпарю. У мене є «Дуже зла пісня», «Не дуже зла пісня», є «Антиода антиеліті»… Але моє кредо – писати все ж позитивні пісні, об’єднуючі, де є якийсь вихід, світло», – сказав Радіо Свобода Сергій Бойко.

«Радісна реабілітація»

На фестивалі у Дніпрі прозвучали пісні у виконанні 15 лауреатів, обраних журі з-поміж десятків учасників у ході попереднього «заочного» відбору. Бійці презентували дуже різнопланові композиції – не тільки ліричні, а й гумористичні пісні, вірші, покладені на музику в різних стилях. Їх підтримували бойові побратими: хто оплесками, хто квітами, а хто і танцем.

Іван Зеленьов із 20-го окремого мотопіхотного батальйону 93 бригади ЗСУ – серед тих демобілізованих вояків, які у рамках своєрідної арт-терапії зараз з допомогою волонтерів навчаються хореографії. Зазначає: кожен з них, повертаючись додому, потребує психологічного розвантаження, тому участь у фестивалях чи виступах дуже важлива.

Іван Зеленьов

«Це, можна сказати, радісна реабілітація. Це найкраще, що ми можемо на даний момент робити. Це сильно змінює людей: аби людина перелаштувалась, не зациклювалась. Хочу сказати хлопцям, які приходять з АТО, щоб вони йшли в спортзал, танцювали, співали», – сказав Іван.

Диск, фільм, гастролі…

Всеукраїнський фестиваль «Пісні, народжені в АТО» організувала Дніпропетровська облдержадміністрація та обласна асоціація воїнів АТО. За підсумками обіцяють знову записати диск «АТОшних» пісень і організувати гастролі Україною.

Іван Начовний

«Звичайно, буде новий диск. Виходить багатосерійний фільм за участі наших учасників, перші серії вже є в інтернеті. Розвиваємось. Нам дуже приємно, що багато людей нас підтримують, підхоплюють цей проект в інших областях», – сказав радник голови ОДА, учасник АТО Іван Начовний.

І все ж, попри підтримку бійців-виконавців авторської пісні в Дніпрі, серед публіки висловлювались думки про прив’язку таких пісень до сьогодення. Після закінчення війни на Донбасі, сказала Радіо Свобода одна з прихильниць фестивалю Валентина, хлопці мають писати на більш світлі, життєствердні теми.

«І все таки, це пісня на злобу дня. А хотілось би, щоб все це було вже лише в наших споминах. Як ото раніше ходили Україною кобзарі, співали про давню минувшину. А на сьогодні нам все це ще доводиться бачити, чути про загиблих», – зазначила вона.