Загибель людей в Одесі 2 травня 2014 року. Куди зайшло розслідування?

Сутички в центрі Одеси, 2 травня 2014 року

Три роки минає від трагічних подій 2 травня в Одесі, під час яких загинули 48 людей. «Чорна п’ятниця» розпочалась з протистояння українських активістів та проросійськи налаштованих осіб у центрі міста, а завершилась пожежею в Будинку профспілок на Куликовому полі. Розслідування «справи 2 травня» триває й досі.

Розслідування незалежне

«Формальність» – так охарактеризувала нещодавній брифінг у регіональному поліцейському управлінні, на якому йшлося про перебіг офіційного розслідування «справи 2 травня», активістка альтернативного розслідування, член «Групи 2 травня», одеська журналістка Світлана Підпала.

За її словами, запитань до правоохоронців чимало. Скажімо, чи був допитаний Володимир Немировський, який на момент подій 2 травня 2014 року очолював Одеську ОДА? Скільки співробітників правоохоронних органів і взагалі посадовців було допитано у справі Будинку профспілок?

«Групу 2 травня» було створено через 10 днів після одеської трагедії. До групи увійшли журналісти, громадські діячі, експерти. Проаналізувавши зйомки різних ЗМІ з місця подій, поспілкувавшись з їхніми учасниками та свідками, «Група 2 травня» відновила хронологію дня. І, зокрема, спростувала найпоширеніші чутки про пожежу в Будинку профспілок. Факти й свідчення учасників обох сторін протистояння виклали в документальному фільмі «Групи 2 травня» під назвою: «Одеська трагедія: кривавий слід «русской весны».

Розслідування офіційне

Не всі слідчі дії можна розголошувати, пояснюють у поліції. «Це обумовлено вимогами Кримінально-процесуального кодексу, логікою й тактикою проведення слідчих дій – у тому числі негласних слідчих дій», – зазначив заступник голови Національної поліції України, начальник Головного слідчого Управління Олександр Вакуленко.

Від початку цього року в «справі 2 травня» працює оновлена слідчо-оперативна група – вже третя, яка розслідує події «чорної п’ятниці». Начальник слідчого управління ГУНП в Одеській області Сергій Шайхет поінформував про деякі результати чотирьох місяців роботи.

«Допитано понад 70 свідків, призначено 2 додаткові експертизи, одна з них хімічна. Повідомлено про підозру трьом особам, їх оголошено в розшук», – каже він.

У «справі 2 травня» одеська поліція розслідує тільки масові заворушення (з травня 2014 року до січня 2016 року досудове розслідування проводилось у Головному слідчому управлінні МВС України, потім було передано в Одесу – ред.), в той час як дії одеських рятувальників Держслужби з надзвичайних ситуацій – у веденні поліції Києва, а правоохоронців – Генеральної прокуратури.

Передавши справу одеської поліції, слідство порушило рекомендації Міжнародної консультативної групи (МКГ) Ради Європи. В оприлюдненій у листопаді 2015 року доповіді МКГ про перебіг розслідування одеської трагедії, зокрема, зазначається: всі кримінальні справи повинні бути передані на розгляд одного слідчого органу, незалежного від МВС, «оскільки є підозра, що міліція брала участь у розслідуваних подіях».

Одеса, 2 травня 2014 року

«Вагомі» фігуранти

У «справі 2 травня» фігурують колишні високопосадовці одеської міліції.

Це екс-начальник управління внутрішніх справ в Одеській області Петро Луцюк. За даними слідства, 2 травня 2014 року для локалізації масових заворушень він повинен був привести в дію оперативний план «Хвиля». Відразу після одеської трагедії його було звільнено з посади й відправлено на пенсію.

Згодом йому було пред’явлено обвинувачення за статтями: 135, частина 3 («залишення в небезпеці»), 364, частина 2 («зловживання владою або службовим становищем»), 366, частина 1 («службове підроблення») КК України.

Справа Петра Луцюка слухається у Приморському районному суді Одеси. На нещодавньому засіданні він заявив, що має «важливі для суспільства свідчення і хоче, аби ці свідчення почула громадськість».

Ще один фігурант справи про масові заворушення 2 травня 2014 року в центрі Одеси – колишній заступник начальника Одеського обласного управління МВС Дмитро Фучеджі, якого підозрюють у перевищенні влади і службовій недбалості. Від травня 2014 року полковник Фучеджі перебуває в розшуку.

Минулої осені довкола нього виник ще один скандал.

Слідчі Генпрокуратури з’ясували, що службові особи управління МВС в Одеській області, діючи в інтересах Фучеджі, подали до Пенсійного фонду України (ПФУ) завідомо неправдиві документи (заповнені не ним, але від його імені) для призначення пенсії.

У червні 2014 року (коли екс-заступник начальника обласного управління МВС уже переховувався від слідства, ймовірно за межами України – ред.) в ПФУ призначили Фучеджі пенсію довічно за вислугу років.

За даними силовиків, у період від жовтня 2014 року до жовтня 2016-го дочка Дмитра Фучеджі отримала понад 158 тисяч гривень його пенсії. Арешт на пенсійний рахунок було накладено в минулому листопаді.

У березні 2016 року Міністерство внутрішніх справ України оголосило в розшук Володимира Боделана – екс-начальника обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій і сина колишнього мера Одеси Руслана Боделана.

Стаття, за якою обвинувачується Боделан-молодший, – «залишення в небезпеці». Встановлено, що перші пожежні машини почали прибувати на Куликове поле лише після багаторазових звернень на лінію «101» служби порятунку – майже через 40 хвилин після займання Будинку профспілок на Куликовому полі.

Пожежа в Будинку профспілок, Одеса, 2 травня 2014 року

Як зазначив заступник голови Національної поліції України Олександр Вакуленко, 23 березня 2017 року Печерським районним судом міста Києва щодо підозрюваних Боделана та Великого (екс-заступник голови ДСНС в Одеській області) було заочно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Генпрокурор України каже про «значні зрушення» у справі

У вересні 2016 року під час візиту в Одесу генпрокурор Юрій Луценко заявив про «значні зрушення» в розслідуванні подій на Грецькій площі в Одесі (2 травня 2014 року вони передували пожежі в Будинку профспілок).

Юрій Луценко

Тоді Луценко також повідомив про намір залучити європейських фахівців для спільної експертизи щодо причин смертей у Будинку профспілок.

«Україна зацікавлена у встановленні істини щодо трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі. Залучення авторитетних міжнародних експертів під егідою ООН та інших міжнародних організацій сприятиме підвищенню довіри до результатів слідства не лише в Україні, але й за її межами», – зазначив генеральний прокурор.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Проросійські провокації в Одесі. Чи вдасться «розхитати» ситуацію?

Прикордонники не пропустили 8 іноземців, які прямували в Одесу – ДПСУ​