Музей новин – це можливість зазирнути за лаштунки телебачення, випробувати новітні технології та згадати найважливіші події в історії України. Ідею реалізували телеканал «1+1» спільно з «Мистецьким арсеналом». Присвятили відкриття музею 20-річчю інформаційної програми ТСН. Експозиція побудована так, що інформацію можна отримати не лише переглядаючи експонати, а також у формі гри та за допомогою сучасних технологій.
В «Мистецькому арсеналі», де проходить виставка, розповідають, що експозиція покликана показати, як змінювались новини і технології, а з іншого боку – відображає найбільш важливі та вражаючі події, які змінювали Україну та її суспільство.
Your browser doesn’t support HTML5
«Нам здається, що це дуже цікава історія для тих, хто хоче стати телевізійником або журналістом в майбутньому, як для підлітків, дітей, так і для дорослої аудиторії. Одним з важливих суспільних питань, яке ми хотіли донести, це як зрозуміти і відрізнити фальшиву новину від справжньої. Ми спробували додати цей компонент, щоб заохотити подумати про це», – пояснює директор «Мистецького арсеналу» Олеся Островська-Люта.
100 головних новин країни
Заради виставки вперше своє постійне місце перебування змінив легендарний прапор, який був внесений до Верховної Ради під час проголошення незалежності України. Там він і залишався досі постійно. В Музеї новин його охороняють військові президентського полку.
Із надзвичайних артефактів тут можна побачити нагороди з «Євробачення» Руслани і Джамали, чемпіонський пояс Віталія Кличка, елемент двигуна літака «Мрія», примірник «Кобзаря», який побував в космосі, і навіть останні півкубометра газу, придбаного в Росії (перебуває в приватній колекції).
Всі ці знакові речі символізують 100 найважливіших новин за період незалежності України. Більшість з них – про політику. Формували рейтинг понад 30 експертів, серед яких історики, політологи, журналісти, громадські діячі тощо. Головним ньюсмейкером рейтингу виявився Леонід Кучма – кожна шоста новина має стосунок до нього. Слідом йдуть: Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко, Леонід Кравчук. Сьоме місце серед ньюсмейкерів належить єдиній неполітичній персоні – Георгію Гонгадзе.
Технологічні «іграшки» музею
Особливе місце відведене періодам революцій та військовому конфлікту в країні.
Телеведуча Алла Мазур зізнається, що через події останніх років не можливо приховувати емоцій навіть в ефірі.
«Дуже часто в мене, як і в інших наших земляків просто виникає стан, коли хочеться сидіти в куточку і тихо плакати. Але є ефір. І від мене чекають, що я зберу себе до купи і доступно та об’єктивно розкажу про те, що відбувалося. Це для мене стимул взяти себе в руки, хоча іноді не завжди вдається впоратися з емоціями і я не впевнена, що це варто абсолютно робити до кінця», – зазначає в коментарі Радіо Свобода Алла Мазур.
Побачити телеведучу в музеї можна в будь-який день і час, адже серед експонатів – її голограма в повний зріст. Розробники кажуть, що аналогів подібній конструкції в Україні немає.
«Ця голограма у повний зріст, яку можна використовувати кілька разів, базується на наших власних розробках. Вона складається зі скла розміром 2 на 3 метри та вагою 280 кілограмів», – зазначає Андрій Качуро, технічний директор Музею новин.
Технічних «іграшок» для відвідувачів – на будь-який смак: можна спробувати себе у ролі ведучих новин, прогнозу погоди або «приміряти одяг» у віртуальній примірочній телеекрану.
Зануритись у віртуальну реальність можна і за допомогою спеціальних окулярів. Серед екскурсій для розуму – відвідування засідання Верховної Ради, зони АТО, Чорнобильської зони відчуження, телевізійної студії.
Експозиція включає 10 виставкових залів, і аби детально продивитись все, спробувати в дії інтерактивні експонати необхідно як мінімум кілька годин.
Остання зала покликана вселяти надію та позитивні відчуття. Називається вона «Гордість» і занурює відвідувача у спогади про найкращі моменти в історії України.
Музей новин працюватиме до 26 березня і планує приймати групи школярів та студентів.