Нащадок відомого роду меценатів Тарновських, які приятелювали та підтримували одних із найбільших діячів мистецтва та культури 19-го століття, Тетяна Гайн-Тарновська закликала заможних українців активніше ділитися культурними артефактами з пересічними українцями, а українську владу – звертати більшу увагу на культуру, не дивлячись на те, що Україна вже кілька років перебуває в дуже важкій ситуації через війну та економічні труднощі.
Качанівка, що в Чернігівській області, є одним з місць в Україні, які найбільше пов’язані з видатними культурними постатями. І все – завдяки родині Тарновських, що походить з відомого козацько-старшинського роду.
Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Пантелеймон Куліш, Михайло Глінка, Ілля Рєпін, Дмитро Яворницький, Володимир та Костянтин Маковські…
Василь-старший та Василь-молодший Тарновські в 19-му столітті перетворили свій палац і садибу на культурний осередок, запрошуючи в гості на – як зараз би сказали – «творчі канікули» письменників, художників і композиторів. Самі були колекціонерами шевченкіани, козацьких реліквій, старовинної зброї, картин.
Також до розбудови маєтку долучився й їхній родич Григорій Тарновський, від якого вони й успадкували цей палац.
Тарновські, скажімо, замовили Шевченку картину «Катерина» до ілюстрації його однойменної поеми, спонсорували вихід «Чорної ради» Куліша, а також багато видань з української історії.
Ілля Репін провів плідні місяці в Качанівці, набираючи матеріал до картини «Запорозькі козаки пишуть листа турецькому султану Мехмеду IV».
Михайло Глінка писав у 1838 році свою оперу «Руслан і Людмила» в літньому павільйоні на березі озера в качанівській садибі Тарновських. Цікаво, що Глінка був автором дореволюційного гімну Росії, що його було повернуто після розпаду СРСР, але згодом замінено Путіним на радянську мелодію...
Your browser doesn’t support HTML5
Бізнесвумен Тетяна Гайн-Тарновська є правнучкою Василя Тарновського-молодшого (1837-1899) і живе в Шотландії.
В інтерв’ю Радіо Свобода в Празі, Тетяна Тарновська розповіла, що її родина – дід із сім’єю – змушені були втікати від більшовицького перевороту, і довгі десятиліття існування СРСР тримала за завісою Качанівку, адже поїхати в часи Холодної війни до СРСР не було можливості.
Качанівка завжди була частиною родинної історії і ми про неї завжди зналиТетяна Гайн-Тарновська
«Ми знали, що не володіємо Качанівкою, але вона завжди була частиною нашої історії. Ми знали про Глінку й інших відомих людей, які були в Качанівці. Ми мали копії картини «Запорозькі козаки…». Що ми робили в той час – ми збирали книжки про Качанівку і копію різних картин, які так чи інакше були пов’язані з Качанівкою і частина яких була в Росії, а частина – в Україні. Тому Качанівка завжди була частиною родинної історії і ми про неї завжди знали», – розповідає Гайн-Тарновська.
Вперше Тетяна побувала в СРСР у 1990 році, але не в Україні, відвідавши тоді Російський музей в Ленінграді (Петербурзі), довго простоявши біля картини «Запорозькі козаки пишуть листа турецькому султану» Іллі Репіна, на якій зображений її дід в образі козака, а також колоритний качанівський кучер Микишка, який пальцем вказує на картині в бік Османської Туреччини.
«Тоді в Російському музеї наглядачка запитала мене, чому я так прискіпливо дивлюся на картину? Тому що мій дід... на тій картині, відповіла я. – А так, я справді бачу що у вас подібні носи!, сказала вона», – розповідає, сміючись, Тетяна Гайн-Тарновська.
«Про що я ще думаю, дивлячись на «Запорожців»? Ну, дуже цікавий зміст листа, який вони писали і в нас вдома є копія того листа. Ну, – та це вже історія», – додає Тетяна.
Але до Качанівки Тетяна з родиною не могли потрапити ще вісім років – не знали, де розташований палац, а інтернету з ґуґлом в той час ще не було.
«В 1997 році моєму чоловікові наснився сон, так само, як і брату мого чоловіка і також його доньці – їм усім наснився якийсь чоловік, який стояв на балконі і дивися на годинник, а також на землю довкола Качанівки. І в тому сні той чоловік виглядав сумним. І посил, який був від цього сну моєму чоловікові був: ми маємо їхати до Качанівки! Тому ми спробували ретельніше віднайти, де ж саме знаходиться Качанівка, але думали, що вона зовсім в іншому місці», – розповідає Тетяна, пригадуючи перший приїзд до Качанівки в 1998 році.
«Коли я врешті перший раз побачила палац, то в мене перехопило дух. Я також почувалася так, ніби я повернулася додому», – ділиться спогадами Тетяна Гайн-Тарновська.
Боротьба за Качанівку
Знайшовши врешті Качанівку, Гайн-Тарновська, наприкінці 1990-х почала боротьбу за те, щоби палац та ціла садиба залишалися в руках держави, а не були приватизовані.
Були олігархи, які хотіли купити Качанівку. І вони вважали, що Качанівка вже була в їхній кишеніТетяна Гайн-Тарновська
«В той час були олігархи, яких я не буду називати, які хотіли купити Качанівку. І вони вважали, що Качанівка вже була в їхній кишені. І у них була вечірка там – чийсь день народження і, на жаль для них, в той самий день ми приїхали туди, і я сказала: ні, цей палац має бути для людей! Занадто багато великих постатей культури пов’язані з цим місцем, щоб воно було за парканом і щоб люди його не бачили. І так почалася боротьба за Качанівку», – пригадує Тетяна.
Боротьба була успішною – Качанівка залишилась національним музеєм, а кількість туристів порівняно з 90-ми роками виросла з 6 тисяч до понад 30 тисяч на рік, хоча прибутків від самого лише туризму не вистачає для розвитку інфраструктури і на підтримку палацу в належному стані.
Останнім часом в Україні (зокрема політик Микола Томенко, який за допомогою двох депутатів парламенту збудував алею до палацу) висловлюється думка, щоб Качанівка була не лише магнітом для туристів, але й центром культурного життя, майданчиком для спілкування митців, культурної і політичної еліти – як це було в 19-му столітті.
«Я повністю з цим згодна і було б гарно мати там конференції, і щоб там збиралася українська еліта. Але для того, щоб так було, люди потребують більшого комфорту. Має бути готель, а нині в гостьовому будиночку кімнати дуже мінімалістичні (в плані комфорту)», – каже Тетяна Гайн-Тарновська.
Тетяна болісно переживає війну в Україні, але вірить, що Україна буде все одно в Європейському союзі. Її порада – на тлі серйозних проблем – все одно не забувати про культуру і всіляко її підтримувати.
Для народу України дуже важливо зберегти культурну й історичну спадщинуТетяна Гайн-Тарновська
«Я знаю, що в України зараз інші проблеми. І збереження історичного спадку, можливо, не є наразі в пріоритетах. Але для народу України дуже важливо зберегти культурну й історичну спадщину. Людям важливо знати про культурну спадщину, а не лише цікавитись Луї Віттоном і Ланкомом», – каже вона.
«Українські олігархи купують картини українських і російських художників, старих майстрів, але все це вони тримають у своїх будинках, майже не ділячись насолодою і культурним задоволенням з людьми, – каже Тетяна Гайн-Тарновська. – Я ж виховувалась на родинних традиціях, що треба ділитися з іншими, не можна лише брати, треба і віддавати. От цю рису менталітету якось треба повернути. Можливо, діти олігархів, які отримали освіту на Заході, це зможуть».