Що може Трамп на посаді президента США?

Дональд Трамп виступає на мітингу під час передвиборної кампані, 7 листопада 2016 року

Дональд Трамп виступає на мітингу під час передвиборної кампані, 7 листопада 2016 року

Стіна на кордоні з Мексикою, заборона на в’їзд до США для мусульман, наміри запровадити мито на китайські товари та переглянути торговельні угоди з Канадою й низкою інших найбільших партнерів – лише кілька з передвиборних обіцянок Дональда Трампа. Що може президент у США і чи обмежать Трампа повноваження глави держави у його подекуди контраверсійних планах, Радіо Свобода зясовувало з кандидатом політичних наук, старшим науковим співробітником Інституту всесвітньої історії НАНУ Максимом Ялі.

Your browser doesn’t support HTML5

Деталі | Що може Трамп на посаді президента США?

Де прописані повноваження президента США?

У Конституції США.

Якими є основні повноваження президента США?

Президент США має право ветувати законопроекти, ухвалені Конгресом. Згідно з Конституцією, кожний законопроект, ухвалений Палатою представників і Сенатом, має бути підписаний президентом. Якщо глава держави його не підписує, то має повернути його у Конгрес зі своїми пропозиціями чи зауваженнями. Конгрес може подолати вето президента, якщо за закон повторно проголосує не менш як дві третини складу обох палат.

Президент не має права прямої законодавчої ініціативи, але може вносити законопроект опосередковано, через членів Конгресу.

Президент США очолює виконавчу гілку влади. Таким чином, він має широкі можливості у питанні призначень. Наприклад, президент номінує міністрів.

Президент США визначає зовнішню політику держави. Він призначає послів і приймає вірчі грамоти від голів дипломатичних місій інших країн. При взаємодії з іншими державами президент США діє як одноосібний представник усієї нації. Він може ініціювати підписання дво- чи багатосторонніх угод із тими чи іншими державами, однак таку угоду має підтримати щонайменше дві третини Сенату.

Президент США номінує суддів, зокрема суддів Верховного суду.

Водночас, як пояснює Максим Ялі, призначення, ініційовані президентом, мають отримати схвалення у Конгресі.

Що таке система стримувань і противаг?

Система стримувань і противаг – це принцип, покладений в основу функціонування системи державної влади у США. «Мається на увазі, що законодавча, виконавча і судова гілки влади стримують одна одну», – зазначає Максим Ялі.

Згідно з Конституцією, функціонування різних гілок влади прописане таким чином, щоб жодна з них не могла узурпувати владу в країні. Наприклад, як уже згадувалося, президент має численні можливості у питанні призначень, водночас пропоновані ним кандидатури мають отримати схвалення у Конгресі.

Різні гілки влади по-різному формуються. Це стосується навіть окремих палат Конгресу – Сенату і Палати представників, кожна з них формується по-своєму. Президента обирає Колегія виборників, самих виборників обирають громадяни. Судову гілку формують президент і Сенат.

Крім того, різні гілки влади мають різну тривалість повноважень.

З огляду на широкі повноваження, президент США має щороку звітувати у Конгресі з посланням про стан справ у державі.

Чи передбачена у Конституції США процедура імпічменту?

Так. Згідно з Основним законом, про імпічмент президента, віце-президента чи інших найвищих державних посадовців може йтися у випадку порушення присяги, хабарництва та інших тяжких злочинів. Виняткове право ухвалювати рішення щодо імпічменту має Сенат.

Інтерв’ю з вченим Інституту всесвітньої історії НАНУ Максимом Ялі слухайте в аудіозаписі ефіру.

Слухайте програму «Деталі» щочетверга о 20:33 на сайті Радіо Свобода або на хвилях радіо «Ера ФМ». Свої пропозиції щодо тем надсилайте на електронну адресу автора і ведучої програми Олени Ремовської RemovskaO@rferl.org. Якщо маєте акаунт у «Твітері», пишучи про тему, яка Вас цікавить, використовуйте хештег #деталі.