Радіо Свобода Daily: Іспанська вілла Порошенка й українські «диверсанти» в Криму

Доброго ранку!

До Вашої уваги 10 найважливіших історій 10 листопада.

1. Президент України Петро Порошенко не вказав у декларації свою іспанську віллу. Розташована вона поблизу містечка Естепона у провінції Малага і оформлена на його фірму Feruvita SL, яка є в декларації. Це двоповерхова вілла на 1254 квадратні метри у середземноморському архітектурному стилі з басейном. Оцінена в 4 мільйони євро (нині це близько 120 мільйонів гривень). Маєток розшукали журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший».

2. В продовження теми статків можновладців. Учасники акції «Е-десятина» надіслали листи «рекордсменам» за кількістю задекларованих об’єктів нерухомості, поціновувачам мистецтва і любителям коштовних годинників. У своїх зверненнях вони запропонували посадовцям допомогти армії – віддати частку готівкових коштів або ж пожертвувати одну з цінних речей, бо за давньою українською традицією прийнято жертвувати 10% від своїх доходів на добрі справи. Цікаво, чи відгукнуться вони на таке прохання.

3. Тим часом світові ринки відновлюються після шоку від перемоги Дональда Трампа. Втім, обговорення його персони у світі не стихає ні на хвилину. Більше того, у багатьох містах по всій території Сполучених Штатів розпочались акції протесту з гаслом «не наш президент». Попри це Трамп вже відвідав Білий Дім, де зустрівся з Бараком Обамою. Це був перший крок до передачі влади після несподіваної перемоги республіканця.

Якщо ви ще не підписані на Радіо Свобода Daily, то зараз саме час це зробити – і читати далі.

4. Федеральна служба безпеки Росії затримала в окупованому Севастополі трьох «кадрових українських диверсантів». Їх звинувачують у плануванні «диверсійних акцій на об’єктах військової інфраструктури і життєзабезпечення півострова». Суд уже обрав запобіжний захід – два місяці під вартою. Міністерство оборони України називає цю заяву ФСБ Росії «фейком», що покликана дискредитувати Українську державу. Силовики офіційно не повідомляють імен затриманих. Та через резонанс у медіа стало відомо, що нова «група диверсантів» – це Дмитро Штибліков, Олексій Бессарабов і Володимир Дудко. Радіо Свобода розбиралось, що про них відомо.

4. Ще одним «абсурдом» називає СБУ заяву, яку зробили в угрупованні «ДНР» – про те, що в організації вбивства громадянина Росії Арсена Павлова («Мотороли») начебто брав участь Віталій Маліков, начальник СБУ Донецької області Олександр Куць, а також інші співробітники Служби безпеки України.

5. Завершилося будівництво нового безпечного конфайнменту (НБК), який має накрити старий саркофаг (відомий як об’єкт «Укриття») четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС. Нині тривають останні роботи з перевірки, а саме насування почнеться орієнтовно в середині листопада. До того, як арка нового укриття опиниться над саркофагом, представників медіа під неї не пускатимуть. Але для Радіо Свобода зробили виняток. Тож, як виглядає «Укриття», можна побачити у нашому ексклюзивному відео.

6. Суд у Росії підтвердив рішення про заборону соцмережі LinkedIn. Причина: «Роскомнагляд» вважає, що соцмережа порушує російський закон, що вимагає зберігати особисті дані громадян Росії на серверах, розташованих фізично на території Росії.

7. Президентом Інтерполу вперше став чільний китайський поліцейський Мен Хунвей. Віце-президентом також вперше обрали представника Росії – генерал-майора Олександра Прокопчука. Їхні кандидатури вже викликали гостру критику активістів.

8. Близько 100 колишніх політв’язнів із 16 країн світу, зокрема України, Росії, Литви, Грузії, Польщі, Франції, США, зібрались у Львові в Українському католицькому університеті на форум із нагоди 40-річчя від часу створення Української Гельсінської групи. У своїх промовах дисиденти наголошували на тому, що сьогодні відбувається «реінкарнація чекістського режиму» в Росії, що важливо подолати спадок комунізму, щоб рухатись у майбутнє.

На завершення дві новини зі сфери культури.

9. Архітектори дослідили Поморянський замок, що на Львівщині, і виявили на стінах фрагменти кольорових орнаментів кінця XVI – початку XVII століття. Це друга така знахідка у Центрально-Східній Європі, кажуть науковці.

10. 10 листопада в прокат вийшов український фільм «Гніздо горлиці», створений у копродукції з Італією. Фільм розповідає про українську жінку з буковинського села, яка їде на заробітки до Італії. «Це фільм про віру – про віру в життя. Як не дивно, але це фільм і про любов. Тому що все одно любов головної героїні до родини, до дитини і чоловіка зробили так, що це гніздо вдалося зберегти», – розповів режисер стрічки. Цей фільм раніше здобув перемогу на Одеському кінофестивалі.

Зберігайте віру і бережіть свої родинні «гнізда»!

Ваше Радіо Свобода Daily