Міністерство оборони України повідомило, що відведення сил та засобів у Станиці Луганській переноситься на невизначений термін. Попередньо розведення сил відбулося на двох ділянках лінії розмежування: спочатку в напрямку Золотого на Луганщині, пізніше поблизу Петрівського на Донеччині. Останнім кроком у виконанні рамкового рішення Тристоронньої контактної групи у Мінську від 21 вересня є відведення сил у третьому населеному пункті – Станиці Луганській.
Your browser doesn’t support HTML5
Фактично зривання розведення сил та засобів у Станиці Луганській пов’язують із обстрілами у цьому напрямку зі сторони бойовиків. Так, із 30 вересня до 6 жовтня угруповання «ЛНР» здійснило 9 обстрілів позицій ЗСУ. Про це на місці заявив керівник української сторони Спільного центру координації та контролю за припиненням вогню (СЦКК) генерал-майор Борис Кременецький.
Вночі на ділянці номер 2 біля Золотого було застосовано важку артилерію калібром 152 та 122 міліметриБорис Кременецький
«Відведення сил та засобів перенесено на пізніший термін у зв’язку із ситуацією, яка склалася як на цій ділянці, так і по всій лінії розмежування. Вночі на ділянці номер 2 біля Золотого було застосовано важку артилерію калібром 152 та 122 міліметри. Я був у постійному контакті із керівником російської сторони СЦКК, який перебував на тій стороні. Він підтвердив, що та сторона готова. Вчора увечері (8 жовтня – ред.) я декілька разів із ним спілкувався щодо припинення обстрілів», – каже представник української сторони в СЦКК.
Зважаючи на обстріли та ймовірну небезпеку, відводити війська не будуть. Про це домовлялися і в Мінську. Сім днів повної тиші на запланованій ділянці відведення військ – основна умова реалізації відведення.
Кременецький додає, що українська сторона готова реалізувати взяті на себе зобов’язання та підписані домовленості.
Your browser doesn’t support HTML5
Для чого розводити сторони?
Основна мотивація розведення сторін полягає в унеможливленні застосування стрілецької зброї. Враховуючи, що кожна сторона повинна відійти щонайменше на 1 кілометр від лінії розмежування, то в результаті утвориться буферна демілітаризована зона у 2 кілометри. Однак для реалізації такого плану необхідна постійна, цілодобова присутність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Про це особливо наголошувала українська сторона під час зустрічі 21 вересня Тристоронньої контактної групи у Мінську.
«У рамковому рішенні вказано, що моніторинг здійснюється на постійній основі. Ми наполягаємо на тому, щоб моніторинг здійснювався постійно, інакше мирного процесу, мирного відведення відбутися не може», – каже речник представника української сторони у Тристоронній контактній групі Дарка Оліфер.
Вона зазначає, що після розведення сил на двох напрямках, зокрема поблизу Золотого та Богданівки-Петрівського, облаштовані спеціальні спостережні пункти, де повинна цілодобово перебувати СММ ОБСЄ. Проте у суботу, 8 жовтня, в районі села Богданівки станом на 17:00 представників ОБСЄ на місці не було. Така ж ситуація наступного дня опівдні була в районі Золотого. На спеціально визначеному і облаштованому спостережному пункті були присутні лише представники СЦКК. Ця база не обжита, свіжа. Візуально чітко зрозуміло, що її раніше ніхто не відвідував.
Представники СММ ОБСЄ на сторінці у Facebook пояснили, що не вестимуть нічного наземного патрулювання на Донбасі у зв’язку із небезпекою.
СММ наразі не проводить мобільне наземне патрулювання у нічний час, зважаючи на недостатню видимість і з міркувань безпеки
«СММ проводить цілодобовий моніторинг і спостереження на всій території Донбасу шляхом використання різних технічних засобів, зокрема стаціонарних камер, безпілотних літальних апаратів та інших засобів повітряного спостереження. СММ наразі не проводить мобільне наземне патрулювання у нічний час, зважаючи на недостатню видимість і з міркувань безпеки», – мовиться у повідомленні.
Окрім цього, виникає ризик того, що проросійські сили займуть територію, з якої відійшли українські силовики. Таке побоювання висловили і мешканці Станиці Луганської. Так, у день, коли повинен був відбутися запланований відвід сил та засобів, місцеві мешканці вийшли на протест, щоб висловити своє невдоволення та побоювання таким рішенням.
«Коли нашої армії тут ще не було, вони могли прикопати зброю. Тепер можуть прийти у цивільному одязі та захопити тут все», – каже місцева пенсіонерка Галина.
Із такими побоюваннями виступили й інші патріотично налаштовані активісти міста. Проте ті, хто проходять через контрольно-пропускний пункт в’їзду-виїзду на околиці Станиці Луганської, просять миру й кажуть, що якщо сили розійдуться – то мир на цій ділянці настане.
Your browser doesn’t support HTML5
Військовослужбовці ж додають, що при визначенні напрямків не було враховано географічне розташування сторін. Таким чином, коли в Станиці Луганській розведуть сили, бойовики залишаться у вигідній позиції, оскільки їм доведеться відступити на висоту.
«Вони відходять фактично на свої позиції. На «горі князя Ігоря» ви можете бачити 5 бетонних дотів. Це їхні позиції, і вони довгострокові. Вони там перебувають постійно. Якщо вони роблять ось цей відхід, то він буде на їхніх же позиціях», – каже начальник прес-служби 28-ї бригади Олег.
За КПВВ, на позиціях ЗСУ, він показує на гору, де розташовані бойовики. Там видніються насипи та бетонні укріплення. Військовий додає, що це і є те місце, куди, згідно з домовленостями, повинні відійти бойовики. Втім, там у них залишається вигідне розташуцвання для спостереження за усією Станицею Луганською, вважає офіцер. Крім того, за його словами, там розташовані мінометні та кулеметні гнізда бойовиків, що дозволяє їм надалі здійснювати удари по населеному пунктові.
Чи варто відводити сили, коли немає цілодобового патрулювання з боку ОБСЄ?
Для того, щоб забезпечити виконання Мінських домовленостей, потрібне повне припинення вогню, зазначає Дарка Оліфер.
«Ми говоримо про повне припинення вогню. Не перемир’я, не ситуативний мир, а повноцінний сталий мир, без якого не може бути подальших кроків імплементації Мінських домовленостей», – наголошує речник Леоніда Кучми, представника української сторони у Тристоронній контактній групі.
Оліфер також додала, що таке розмежування є поки що пілотним проектом. І залежно від того, як поведуть себе сторони у цьому випадку, залежатиме ймовірність розведення сторін по всій лінії розмежування. За її словами, таким чином можна організувати повне припинення вогню.
Іншої ж думки військові, які перебувають на вже відведених позиціях. У Золотому на запитання «Чи змінилася ситуація після розведення сторін» солдат 59-ї бригади Сергій Калашников зауважив, що змінилася ситуація тільки у гіршу сторону.
Як тільки ОБСЄ їде, бойовики відкривають вогонь. Не соромляться нічогоСергій Калашников
«Як тільки ОБСЄ їде, бойовики відкривають вогонь. Не соромляться нічого», – каже солдат.
За день до цієї розмови на цьому напрямку зафіксували обстріл із важкого озброєння. За словами представників української сторони в СЦКК, бойовики обстріляти передмістя Золотого та Попасної снарядами калібром 122 та 152 міліметри.
Відтак залишається лише спостерігати за ситуацією, яка розвивається навколо відведення сил та засобів на Донбасі. Військовослужбовці ЗСУ запевняють, що готові відбити будь-яку атаку та зайняти у будь-яку хвилину попередні позиції у випадку порушень домовленостей противником.