Красногорівка на Донеччині: школи на лінії вогню

Школа № 3 у Красногорівці, серпень 2016 року

Із п’яти шкіл у прифронтовій Красногорівці на Донеччині з початку осені запрацює три. Та й ті – лише до перших морозів, а потім всі тутешні діти перейдуть навчатись до однієї, де вцілів твердопаливний котел, розповідають місцеві жителі. Взимку діти навчатимуться у дві зміни: загалом у місті залишається близько чотирьох сотень школярів, а це більше, ніж може вмістити школа одночасно. Батьки і вчителі сподіваються, що з першого вересня оголосять черговий «режим тиші», бо поки що Красногорівка потерпає від обстрілів мало не щоночі.

Your browser doesn’t support HTML5

Красногорівка на Донеччині: школи на лінії вогню

Ірина залишилася у Красногорівці, тільки переїхала із одного будинку в інший – поки його власники в Росії. Тут немає нормального опалення, бо в місті вже більше двох років немає газу, зате менша імовірність, що сюди «прилетить», вважає жінка. Так і живуть: Ірина, троє її дітей і мама.

Найменший хлопчик грається у дворі. Цього року він іде у другий клас. Піджаки від шкільної форми для старших висять у кімнаті на дверцятах шафи. Ірина розповідає, що їх подарували волонтери, зошити теж вже встигли купити, тож до початку навчального року родина вже готова.

Your browser doesn’t support HTML5

Не всі школи запрацюють у Красногорівці (відео)

Ремонтувати школи допомагають батьки учнів і випускники

Із п’яти красногорівських шкіл запрацюють, однак, не всі. Спочатку планується розподілити всіх учнів по трьох школах, а на зиму перевести в одну – у п’яту, говорять місцеві. Це єдина школа у місті, де є опалення, і одна із найстаріших – до Другої світової у цій будівлі була лікарня, каже директорка п’ятої школи Наталія Кібалко.

Ми і в тому році всі разом навчалися, і в цьому році будемо зимувати разом
Наталія Кібалко

«У листопаді всі школи переходять до нас. Всього це – більше 400 учнів. У нас є твердопаливний котел, тому ми і в тому році всі разом навчалися, і в цьому році будемо зимувати разом», – зауважує вона.

За словами директорки, навчання відбуватиметься у дві зміни, тому що дітей більше, ніж може одночасно навчатись у цій будівлі. Зараз тут завершуються приготування до першого вересня, робити ремонт у школі допомагають батьки учнів.

Відновлювати іншу школу – четверту – приходять її колишні учні. Так у дворі знайомимось із Сергієм і Лізою. Сергій – один із випускників, хто долучається до ремонту.

«Приніс фарбу, будемо фарбувати лавиці тут до першого вересня. Хочу, щоб наша школа була найкращою в місті. Думаю, усе вийде, нашу школу відкриють і все буде добре», – розповідає хлопець.

Більшість вікон замінили, але стіни у класах побиті осколками. Ми йдемо по коридору, прикрашеному синьо-жовтими стрічками – тут першого вересня буде лінійка. За словами директорки четвертої школи Алли Юркевич, у школі є вода і світло, тож якби не пошкоджений котел – тут можна було б навчатись і взимку, але немає грошей на ремонт. Потрібно закупити також і шкільне обладнання, верстати і комп’ютери замість втрачених, зауважує вона.

За день було 12 влучань у нашу школу – вчителька

Деякі школи до першого вересня відновити не встигають. Зокрема, школа № 3 нині закрита на ключ, а у класах, окрім парт, – малярське приладдя і будівельне сміття. Вже більше року споруду ремонтують після обстрілів, і до першого вересня точно не встигають, розповідає вчителька Анна Безкурська.

Ми вже залатали всі дірки, дах перекрили
Анна Безкурська

«3 червня 2015 року зранку почались обстріли і тривали 13 годин. 12 було влучань у нашу школу. Це ми вже залатали всі дірки, дах перекрили за цілий рік. Вікна всі тоді посипались – це вже нам вставили трішки», – говорить вона.

Цими днями обстріли міста посилились, каже вчителька. Згадуючи про нічні вибухи, починає плакати. Каже: дуже сподівається, що першого вересня оголосять «режим тиші».