Путіну потрібна «маленька переможна війна» – Ослунд

Андерс Ослунд

За заявами Росії про «терористичні атаки», які буцімто планувала Україна в Криму, стоїть бажання Кремля організувати «маленьку переможну війну». Так вважає провідний міжнародний експерт з питань національних економік України, Росії та країн колишнього СРСР Андерс Ослунд. Головна аудиторія президента Володимира Путіна – власне, російський народ, адже вибори до Державної думи Росії уже за п’ять тижнів. «Граючи» на страху росіян перед терактами та нестабільністю він прагне згуртувати голоси суспільства. А Крим як ціль при цьому обійдеться найдешевше для економіки. Своє трактування планів Кремля Андерс Ослунд озвучив в інтерв’ю Радіо Свобода.

– Росія затримує буцімто «українських диверсантів» та заявляє, що «Україна переходить до терору». Що стоїть за цими заявами президента Путіна?

Путіну потрібні міжнародні конфлікти, щоб мобілізувати свій електорат перед виборами

– Я думаю, що це націлено на внутрішню політику Росії. Путіну потрібні міжнародні конфлікти, щоб мобілізувати свій електорат перед виборами (у Державу думу Росії – ред.), які відбудуться 18 вересня. І, схоже, рішення про відставку голови адміністрації Сергія Іванова, теж зіграє для посилення його влади у Кремлі.


– А чому обрав Крим як мішень для цієї показової агресії?

– Ну, я думаю, що він роззирався навколо, де б він зміг щось зробити із найменшими витратами. Загалом,ми передбачали, що щось має статись у серпні. Олімпійські ігри, Сполучені Штати готуються до виборів, всі зайняті справами. Це не сюрприз, що щось затіялось, питання лише в тому, що відбувається. Крим для цього – найзручніша ціль.

– З анексії Криму минуло майже два з половиною року. Що півострів значить для Росії зараз?

– Я думаю, що це ключовий привід для сорому. Економіка Криму загалом мертва. Тому що ніхто не хоче їхати туристом у репресивну мілітаризовану зону. І ідея звести Керченський міст, схоже, провалилась. Тому йому зараз потрібен інший логістичний шлях до Криму. І думаю, саме у цьому вся справа. Там є суспільне і політичне протистояння в Криму, судячи з репресій, які там застосовуються.

Це загострення робиться, по-перше, щоб придушити опозиційних активістів у Криму. Друга причина – внутрішня політика Росії. Третя – треба ж якось пояснювати, чому Крим – це такий безлад

Тож, я думаю, це загострення робиться, по-перше, щоб придушити опозиційних активістів у Криму, для цього і історії з «терористичними атаками». Друга причина – власне, внутрішня політика Росії. Третя – треба ж якось пояснювати, чому Крим – це такий безлад.

– Останні кілька років російська економіка переживає не найкращі часи. Пенсіонери, у тому ж Криму, скаржаться, що немає індексації. Є у Кремля гроші на цю війну, яка, на Вашу думку, починається?

– А це не коштуватиме йому дорогу. До того ж, це ті ресурси, які він приберігає у будь-якому випадку. Не думаю, що гроші – його головна проблема.

– І в чому тоді фінальна мета Путіна щодо України? Знищити, розчинити в Росії, перетворити на суцільний заморожений конфлікт?

Він хоче «маленьких переможних воєн»

– Думаю, головний його принцип – підбирати собі шматочки територій, коли це вдається. А ще дестабілізувати держави навколо себе в надії, що вони «клюнуть» на це. Найменше його цікавить, схоже, дбати про економічне зростання і покращення рівня життя. Замість цього він хоче «маленьких переможних воєн».


– Але ж, окрім України та Росії, на планеті є ще Євросоюз та Сполучені Штати. Чого від них чекати, якщо загроза посилиться?

Європейські країни та Сполучені Штати мають озвучити сильну та однозначну позицію, що це неприйнятно. І що Захід не прийме посилення агресії з боку Росії у бік України

– Очевидно, що європейські країни та Сполучені Штати мають озвучити сильну та однозначну позицію, що це неприйнятно. І що Захід не прийме посилення агресії з боку Росії у бік України. На практиці ж виходить, що Захід, переважно, відмовчується. Бачив лише заяви міністерств закордонних справ Литви та Швеції. Німецьке відомство наче намагалось усіх заспокоїти, а американське – не заявило нічого.