Дітей привчають до зброї з обох боків лінії фронту

Вогнева підготовка у таборі «Лісові простори» на території, що підконтрольна угрупованню «ЛНР»

На окупованій частині Донбасу, яку нині контролюють угруповання «ДНР» і «ЛНР» за підтримки Росії, діють дитячі табори з військовою підготовкою. Правозахисники з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» кажуть, що відомі і випадки, коли дітей із окупованих територій вивозять для вишколу в Росію, вони називають це «міжнародним воєнним злочином». Водночас патріотичні табори для вишколу молоді працюють і з українського боку, але базуються на інших підходах.

Літо – час канікул та таборів. На окупованій частині Донбасу дітлахам насаджують – як «корисний» відпочинок – «патріотичне виховання». Школярів вчать розбирати та збирати зброю, проводять військові тренування та тактичні ігри.

Луганських дітей вчать розбирати-збирати зброю

У Донецьку, зокрема, тренування проходять у таборі «Вимпел». За повідомленнями представників угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним, туди вивозять дітей від 10 до 17 років, які займаються у військово-«патріотичних» клубах «республіки». Вишкіл проходив під егідою так званої бригади «Восток» – одного з найвідоміших підрозділів угруповання «ДНР».

«Те, що тут зраз робиться, – це наша боротьба, але боротьба вже на іншому фронті: за наше майбутнє. Я хочу, аби ваші лави множилися, аби ви заражали усіх навколо», – зазначив, відкриваючи табір, так званий «секретар Ради безпеки» угруповання «ДНР», колишній командир «Востока» Олександр Ходаковський.

Заняття зі зброєю проводять інструктори з так званого «міністерства держбезпеки» угруповання «ЛНР»

«Вогнева підготовка, проводимо рукопашний бій, інженерна підготовка, парашутно-десантна підготовка, туристична. Займаємось з аквалангами, альпіністською підготовкою», – перелічує «директор табору» Андрій Лихацький.

Подібну роботу ведуть і в іншому угрупованні – «ЛНР» на базі оздоровчого табору «Лісові простори» в Антрацитівському районі. Над дітьми працюють одразу кілька «відомств» – так звані «МВД ЛНР», «міністерство держбезпеки», «міністерство інформації». Останнє займається саме «промиванням мізків» школярам.

Діти проходять тактичну підготовку. Табір «Лісові простори на території, що підконтрольна угрупованню «ЛНР»

«У дитячому військовому таборі вечорами проводять безкоштовні кіносеанси російських кінематографістів. Були показані «Сволота», «Син полку» і «Диверсант». Вже написано твір на тему «Павлик Морозов – мій герой». Попереду перегляд фільмів «Подвиг розвідника», «Помремо за батьківщину» і написання випускного твору «Убий бандерівця», – повідомляє луганчанин Геннадій Беницький із посиланням на маму однієї дитини.

Від вишколів – до лав терористів?

Тим часом на території, підконтрольній Україні, також працюють військово-патріотичні табори. Але відразу слід звернути увагу на відмінності: патріоти не мають мети втягти дітей до незаконних збройних формувань. А до законних формувань дітей тим більше не візьмуть.

Щоправда, неповнолітні, молоді люди 17 років, брали участь у добровольчих батальйонах у 2014 році, каже Володимир Щербаченко з «Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Ця організація зараз готує звіт про залучення дітей до збройних формувань (це є одним із видів воєнних злочинів) під час конфлікту на Донбасі.

З боку «ЛНР» і «ДНР» практика активного залучення дітей до збройних формувань триває з 2014 року і дотепер. В тому числі і для безпосередньої участі у виконанні бойових завдань
Володимир Щербаченко

«Про випадки офіційної участі дітей у збройних формуваннях з українського боку мені не відомо. А з боку так званих «ЛНР» і «ДНР» практика активного залучення дітей до збройних формувань триває з 2014 року і дотепер. В тому числі і для безпосередньої участі у виконанні бойових завдань. Численні повідомлення свідчать, що діти продовжують перебувати на різних військових об’єктах, де виконують різні функції – беруть участь у патрулюванні, обслуговуванні військових об’єктів тощо. Є повідомлення про залучення дітей до розвідувальної діяльності», – розповідає Володимир Щербаченко.

Цілком ймовірно, що дехто зі школярів після вишколу у таборах бойовиків отримає бойові завдання.

«Міністерство держбезпеки» і забезпечує безпеку нашої «молодої республіки». Воно займається викриттям шпигунів, наводчиків. Я теж хочу вступити до лав виконувати обов’язки», – кажуть діти на камеру під час вишколу «ЛНР» у «Лісових просторах».

Як гартують патріотів

Водночас на сепаратистських сайтах звинувачують українську сторону у залученні дітей до війни. Зокрема, минулого тижня писали про нібито створення загону «Юний айдарівець» у селі Трьохізбенка.

«Нема такого. Не те що загону, навіть військово-патріотичного клубу такого нема, на жаль. Хіба що школярі брали участь у військово-спортивній грі «Джура», так це ще під час навчально року було», – коментує радник із гуманітарних питань голови Луганської ВЦА Дмитро Дубас, який мешкає у Трьохізбенці та є ветераном батальйону «Айдар».

Але військово-патріотичні табори в країні існують. Про один із них на Харківщині Радіо Свобода розповідало днями. Є й інші. Наприклад, одеський Молодіжний навчальний центр «Гайдамацька січ» вже проводив збори у Карпатах, а на серпень запланований їхній вишкіл «Пластун» на Одещині.

Вишкіл «Гайдамацької січі» у Карпатах. Заняття з розбирання та збирання автомату. Фото з Facebook

У програмі вишколу є навчання основам сучасних та традиційних бойових мистецтв; навчання основам тактики ведення бою та володіння зброєю; спецкурс «Виживання в екстремальних умовах навколишнього середовища (основи туризму та альпінізму)»; спецкурс «Історія національно-визвольної боротьби в Україні протягом останнього тисячоліття».

Мета нашого центру «Гайдамацька січ» – розвинути у дітей та молоді козацько-лицарські навички, які у житті стануть основою самодостатньої, успішної та сильної особистості
Вадим Кіров

«Мета нашого центру «Гайдамацька січ» – розвинути у дітей та молоді козацько-лицарські навички, які у житті стануть основою самодостатньої, успішної та сильної особистості. Це є запорукою сталого розвитку сильної та незалежної держави Україна. Зброя – це один із обов’язкових елементів (будова, правила поводження, найпростіші переміщення, трохи тактики, стрільба з пневматичного пістолета та гвинтівки). Як без цього? Хочеш миру – маєш готуватися до війни. Інакше – ніяк. Я вважаю це природно для наших земель», – говорить керівник об’єднання Вадим Кіров.

Скаути зброї не торкаються

Варто чи ні знайомити дітей зі зброєю – питання, на яке немає єдиної відповіді у світі. Наприклад, скаутський та гайдівський (аналог скаутського для дівчат) рухи, започатковані сером Робертом Баден-Пауеллом та його сестрою Агнесс Баден-Пауелл, не передбачають ознайомлення зі зброєю та набуття тактичних навичок.

«Навички виживання за екстремальних умов – так, навички першої медичної допомоги, взагалі медичні знання – це є. Але питань військової підготовки не торкалися», – говорить Олена Розсказова, яка багато років очолювала Луганське обласне відділення Асоціації гайдів України (АГУ), а також була комісаром з програм АГУ.

В Україні військово-патріотичним вихованням опікуються переважно громадські рухи. Керівник одеського молодіжного центру «Гайдамацька січ» Вадим Кіров високо оцінює роботу відділу національно-патріотичного виховання при Міністерстві молоді і спорту, але каже, що на державному рівні вона ще в зародку. Доктрина роботи з молоддю поки в процесі формування.

Військово-тактична гра у Карпатських бескидах. Фото з Facebook

Правозахисник Володимир Щербаченко з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» зауважує, що навіть у їхній групі дослідників залучення дітей до збройних формувань немає згоди щодо питання, чи повинне патріотичне виховання містити військову складову. Хтось цю практику засуджує, хтось вважає її виправданою.

Національна доктрина – у розробці

«Ми аналізували практику проведення військово-спортивних таборів для молоді, які проводяться як на підконтрольних уряду територіях так і на окупованих. У програмі багатьох із цих таборів апмсутня військово-тактична підготовка. Елементи військової підготовки практикувалися і практикуються у державних школах. Думаю, що нам потрібні чіткі критерії для оцінки того, наскільки законними і корисними є подібні заходи. До уваги слід брати вік дітей, ідеологічну спрямованість подібних навчальних заходів», – каже Щербаченко.

Стрілецькі навички – лише з пневматикою. Фото з Facebook

На його погляд, ознайомлення зі зброєю дітей у віці до 16-17 років є недоцільним. А якщо дітям прищеплюють екстремістські ідеї правого або лівого штибу, такі вишколи має забороняти суд.

Повнолітні громадяни мають бути готовими до протидії агресору, а діти знати, як вони мають рятувати своє життя і життя близьких під час нападу окупаційних військ
Володимир Щербаченко

«Водночас ми живемо у країні, яка перебуває у стані війни. Наші повнолітні громадяни мають бути готовими до протидії агресору, в тому числі і зі зброєю в руках, а діти знати, як вони мають рятувати своє життя і життя близьких під час нападу окупаційних військ», – наголошує правозахисник.

Що ж стосується «патріотичного» виховання на окупованих територіях, то тут оцінка у Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» одностайна. Заходи мають антидержавне спрямування, розпалюють міжнаціональну та міжрелігійну ворожнечу, тому вони шкідливі та незаконні. Крім того, Коаліції відомі випадки, коли дітей із окупованих територій вивозять для вишколу в Росію.

Залученість Росії до військової підготовки дітей перетворює цей злочин у міжнародний воєнний злочин, що підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду
Володимир Щербаченко

«Це є ще одним прикладом намагання країни-агресора Росії розпалити братовбивчу війну в Україні. Власне, залученість Росії до військової підготовки дітей перетворює цей злочин у міжнародний воєнний злочин, що підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду», – констатує Щербаченко.

Він закликає всіх кому відомі факти залучення дітей до збройних формувань чи інші злочини та порушення прав людини, повідомляти про це Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» через їхній сайт.