Цього року вперше на Олімпійських іграх кримські спортсмени будуть представлені в збірних відразу двох країн: України і Росії. Очікується, що загалом у Ріо-де-Жанейро виступлять 5 кримчан: 4 – в українській команді та 1 – в російській. Яхтмену Максиму Оберемку, швидше за все, вдасться виступити за Росію, незважаючи на те, що міжнародні спортивні організації офіційно визнають Крим українською територією.
У попередні роки спортсмени з Криму активно брали участь в Олімпійський іграх і неодноразово поверталися додому з медалями. Так, у минулій літній Олімпіаді взяли участь 7 кримчан, і один з них – боксер Олександр Усик – отримав золото.
Події, що відбулися на півострові в 2014 році, позначилися і на спорті. Професійні спортсмени постали перед вибором: залишати окупованоий Росією український Крим і продовжувати виступати за українську збірну чи залишатися на півострові, але переходити до російської команди.
Дехто віддав перевагу першому варіанту. Так зробив, наприклад, той же Олександр Усик. У грудні 2014 року він завоював титул інтерконтинентального чемпіона WBO і пізніше захистив це звання ще тричі. Після перемоги на Олімпійських іграх у Пекіні Усик перейшов у професійний бокс, а в цьому виді спорту в олімпіадах беруть участь тільки любителі. Через це кримський чемпіон в Ріо не їде.
Успішно розвивається кар'єра ще однієї кримської спортсменки, яка переїхала на материкову Україну,– гімнастки Ганни Різатдінової. За останні два роки вона завоювала десятки медалей на різних міжнародних змаганнях.
А у відомих кримських спортсменів, які вирішили перейти до збірної Росії, справи гірші. Однією з причин цього є те, що міжнародні спортивні федерації не визнають «російський» статус Криму і, отже, їхнє російське громадянство.
Так, до останнього залишалося незрозумілим, чи пустять до російської олімпійської збірної чемпіонку з метання списа Віру Ребрик і метальника ядра Олексія Сокирського. Ці спортсмени і ще п'ять кримських легкоатлетів переводилися з української команди до російської з великим скандалом. Всеросійська федерація легкої атлетики заплатила українській стороні 170 тисяч доларів за те, щоб семеро кримчан були переведені до них за скороченою процедурою. В Україні за це багато хто розкритикував місцеву Федерацію легкої атлетики.
Дозвіл Києва на перехід кримських легкоатлетів однаково не вирішив їхніх проблем. Метальник Олексій Сокирський влітку минулого року зізнався кореспонденту «Крим.Реалії», що йому і його кримським колегам відмовляються відкривати візи, і тому багато міжнародних змагань для них закриті.
Зрештою кримські легкоатлети, які перебігли до російської збірної, не змогли отримати ліцензію на участь в Олімпіаді 2016 року. Зокрема, до олімпійської команди не потрапила Віра Ребрик. Це пов'язано з тим, що не минуло ще трьох років від моменту її останньої участі за попередню збірну, а, за правилами МОК, це є важливою умовою. Втім, Віра Ребрик і Олексій Сокирський і так не змогли б потрапити в Ріо, оскільки вся російська легкоатлетична збірна дискваліфікована через допінговий скандал.
Серед відомих кримських спортсменів, які тепер виступають за Росію, на Олімпіаду також не пустили стрілка Артура Айвазяна. Причина – та сама, що й у Ребрик – трирічний карантин.
Нижче ми наводимо список кримських спортсменів, які все ж таки вирушать до Ріо-де-Жанейро. Чотири з них виступатимуть в українській збірній, а один – у російській.
Збірна: Україна
Вид спорту: Художня гімнастика
Одна з найуспішніших українських спортсменок останніх двох років. За цей період заробила десятки медалей на міжнародних чемпіонатах різних рівнів. На минулих Олімпійських іграх посіла десяте місце, у вправі з булавами показала п'ятий результат.
Ганна народилася у Сімферополі, але останнім часом живе у Києві. У 2014 році питання про перехід в іншу збірну для Ганни не стояв: вона різко засудила дії Росії в Криму.
«Я досі не можу прийняти факт, що Крим – це територія Росії. Для мене це все одно Україна, все одно я вірю в те, що все повернеться на свої місця і Крим буде з Україною», – сказала вона в інтерв'ю Радіо Свобода минулого року.
Збірна: Україна
Вид спорту: Художня гімнастика
Народилася в Сімферополі в 1995 році, але пізніше з родиною переїхала до Харкова. Багаторазова призерка міжнародних чемпіонатів. В Олімпіаді братиме участь вперше. Олександра каже, що її життєве кредо: в будь-якій ситуації залишатися людиною і знаходити щось позитивне у всьому.
Збірна: Україна
Вид спорту: велоспорт
Багаторазовий чемпіон України та призер міжнародних першостей. Виступав за Україну на двох останніх Олімпійських іграх, але медалі завоювати не зміг. На нещодавньому змаганні «Тур де Франс» фінішував 145-м.
Народився у 1983 році в Сімферополі, але останнім часом жив у Миколаєві та Києві. У 2014-му засудив вторгнення російських військ до Криму.
«Сьогодні Москва запевняє всіх, що Крим незалежний, але насправді Крим втратив усе. Наше економічне багатство базується на туризмі, але хто хоче провести свою відпустку в цьому регіоні сьогодні? Російська диктатура переїхала мене, поки я педалював дорогами «Тур де Франс», – зазначив він тоді в інтерв'ю французькому виданню L'Equipe.
Збірна: Україна
Вид спорту: плавання
Цього року вже встиг здобути золоту й срібну медалі на чемпіонаті Європи в Лондоні. До цього плавець також неодноразово завойовував перемоги на міжнародних змаганнях різних рівнів. Дворазовий чемпіон Перших юнацьких Олімпійських ігор у Сингапурі (2010). У 2012 році взяв участь в Олімпіаді, але зумів дійти там тільки до півфіналу.
Андрій народився в Севастополі, а потім переїхав до Дніпропетровська. У 2014 році засудив дії Росії в Криму, назвавши їх окупацією. У 2015 році на своїй коронній дистанції – 50 метрів батерфляєм – він переміг на чемпіонаті світу, який відбувався у Москві. В інтерв'ю газеті «Факти» Говоров розповів, що коли подавав документи на ці змагання, у нього запитували, чому він не змінив громадянство.
«У мене така політична позиція, – відповідав він. – Чому я маю слідувати якимось іншим переконанням? Маю свої переконання, і Крим – це Україна». Скрізь ходив в українській спортивній формі, навіть у місто в ній вийти прогулятися не побоявся», – сказав він.
Збірна: Росія
Вид спорту: вітрильний спорт
Народився в Миколаєві у 1978 році, але потім переїхав до Криму, де жив із сім'єю. Віндсерфінгіст, який виступає в класі вітрильних човнів RS:X. У 2006 році завоював титул чемпіона світу. В Олімпійських іграх брав участь 5 разів, виступав на них за збірну України. Найкращий результат на Олімпіаді він продемонстрував у 2008 році, посівши 12 місце.
У 2014 році Максим і його дружина Ольга Масливець, яка також займається віндсерфінгом, оголосили про свій перехід до російської збірної. Зробити їм це було непросто. Парусна федерація України наполягала на тому, що Оберемко і Масливець не відмовлялися від українського громадянства в установленому порядку, тому не можуть перейти в іншу збірну. Однак Міжнародний олімпійський комітет 3 березня 2016 року ухвалив рішення щодо зміни їхнього громадянства. Українська сторона стверджує, що це сталося, оскільки Всеросійська федерація вітрильного спорту ввела МОК в оману і використовувала аргументи, які не відповідають дійсності.
Схоже, що і допінговий скандал також ніяк не завадить Оберемку взяти участь в Олімпійських іграх. За інформацією Всеросійської федерації вітрильного спорту, Міжнародна федерація вітрильного спорту не має претензій до російської збірної, і всі заявлені яхтмени візьмуть участь в Олімпіаді.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»