Київ – Верховна Рада з вечора вівторка так і не змогла продовжити працювати. Спікер парламенту Андрій Парубій не відкрив засідання через блокування трибуни і президії Верховної Ради. Депутати від «Радикальної партії» та «Батьківщини» не дали провести засідання, бо вимагають розслідувати «офшорну корупцію» та знизити тарифи. Деякі народні депутати переконані, що це політичний піар. Експерти ж констатують – домовитися в стінах парламенту депутати зможуть лише тоді, коли знайдуть спільний інтерес, в основі якого не завжди народ. Водночас під Верховною Радою представники профспілкових організацій протестували проти підвищення комунальних тарифів та вимагали підвищення зарплати. Із гаслом «європейським цінам – європейські зарплати» вони пройшли від Хрещатика до Кабміну й будівлі парламенту.
Your browser doesn’t support HTML5
У середу на засіданні Верховної Ради планували розгляд питання про сприяння працевлаштування учасникам бойових дій. В порядку денному була також і постанова про утворення Тимчасової спеціальної комісії щодо соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях. Натомість, депутати не змогли розпочати засідання через те, що фракції «Радикальна партія» та «Батьківщина» заблокували трибуну й президію парламенту. Блокування почалося ще у вівторок увечері. Вимоги політичних сил – розслідувати «офшорну корупцію» і знизити тарифи. Через це спікер Верховної Ради Андрій Парубій оголосив перерву в роботі парламенту до ранку четверга 7 липня.
Блокування роботи цими політичними силами віце-спікер парламенту Ірина Геращенко називає намаганням нагадати про себе.
Бачимо, що відбувається безлад. Таке бажання – не працювати, а влаштовувати шоуІрина Геращенко
«Цими днями ми мали підтримати не тільки важливі закони щодо підтримки української армії, ми мали підтримати новостворене міністерство з питань Донбасу, тому що зараз там є тільки міністр та секретар, не закладено в бюджет рядка фінансування – як можна тоді вимагати від цієї структури допомоги переселенцям. В порядку денному стояло дуже багато економічних законів. І ми бачимо, що відбувається безлад. Таке бажання – не працювати, а влаштовувати шоу. Одне тут сподівання, що люди, які важко працюють, бачать, хто – словом, а хто не словом і не ділом, а не зрозуміло як, намагається нагадати про себе», – зауважує віце-спікер парламенту.
Колега Геращенко з «Блоку Петра Порошенка», заступник голови фракції «БПП» Олексій Гончаренко до цього додає, що проблеми, які порушують «Батьківщина» та «Радикальна партія», можна вирішити без блокування роботи Верховної Ради. За його словами, для цього існують профільні комітети із житлово-комунального господарства, енергетики та соціальної допомоги, які займаються цими питаннями щодня.
Your browser doesn’t support HTML5
Водночас лідери політсил, які заблокували роботу парламенту – Олег Ляшко та Юлія Тимошенко – наголошують на тому, що питання тарифів, корупції та відповідальності влади мають розглядатися першочергово.
Сьогодні вони вимагають роботу парламенту тільки для того, щоб закінчити пограбування людей остаточноЮлія Тимошенко
«Нам кажуть, що є корисні закони і постанови, які потрібно приймати. Два з половиною роки після Революції гідності кожен день приймаються корисні закони й постанови, а людям стає жити гірше й гірше. Так само незабезпечена армія, так само люди не відчули ніякої позитивної зміни в своєму житті. Тому треба не приймати черговий раз лобістські закони. Сьогодні вони вимагають роботу парламенту тільки для того, щоб закінчити пограбування людей остаточно», – заявляє Юлія Тимошенко.
Треба провести ґрунтовну перевірку тарифів – Гройсман
Із вечора вівторка між головами фракцій, спікером парламенту, а також з урядом та представником президента тривали політичні консультації, сказала Юлія Тимошенко. За її словами, рішенням у цій ситуації буде створення двох тимчасових слідчих комісій щодо офшорів і тарифів. Окрім того, обидві фракції вимагають створення робочої групи щодо трьох законопроектів, які знижують тарифи. У «Батьківщині» та «Радикальній партії» сподіваються на ухвалення цих законопроектів до кінця поточної сесії.
Водночас політтехнолог Сергій Гайдай упевнений, що політичні сили здатні домовлятися лише тоді, коли знаходять спільний інтерес.
В цих сил влади менше. Вони – в боротьбі за рейтинг. Це така виборча кампанія йдеСергій Гайдай
«Ті сили, які об’єдналися і блокують Верховну Раду, вже давно розуміють, що спільних інтересів у них з правлячою коаліцією немає. В одних дуже багато влади, але падає рейтинг. А в цих сил влади менше, вони хочуть більше. Вони – в боротьбі за рейтинг. Це така виборча кампанія йде. На жаль, це завершується тільки тоді, коли сили боряться за владу. Як тільки вони приходять до влади, то всі їхні пункти програми, за які вони боролися, навіть блокуючи трибуну, різко міняються», – каже експерт.
На «тарифну» ситуацію відреагував і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він закликав провести перевірки формування комунальних тарифів в Україні, починаючи з 2005 року. Про це прем’єр сказав на засіданні уряду.
«Давайте створюємо швидко робочу групу, беремо перелік документів, які необхідно для того, щоб розібратися в реальності ситуації. Я також вважаю, що можливо провести ґрунтовну перевірку тарифів і цін на газ, але я хотів би, щоб ми це зробили з 2005 року, що відбувалося в 2005-му, 2006-му, 2007-му, 2009-му, 2010-му, і так до сьогодні, і це буде абсолютно справедливо», – сказав прем’єр.
Your browser doesn’t support HTML5
Саме тоді, коли робота Верховної Ради була заблокована, у центральній частині Києва відбулася хода профспілкових організацій під гаслом «Європейським цінам – європейські зарплати». Учасники акції протесту, яких зібралося кілька тисяч, йшли від Хрещатика до Кабінету міністрів та до будівлі парламенту. Протестувальники вимагали зупинити зростання цін на комунальні послуги, які називають «тарифним геноцидом».
Серед них була й голова райкому профспілки освітян в Одеській області Тетяна Панасюк. За словами жінки, це попереджувальна акція. Протест був запланований заздалегідь, тому приїхали централізовано, на автобусі. Тетяна каже, якщо сьогодні людей не почують, приїдуть знову. Вимагали протестувальники також гідних заробітних плат, щоб в умовах підвищення тарифів могли сплачувати за послуги та щоб вистачало на життя.
Your browser doesn’t support HTML5
«Якщо брати минулий рік, я платила за комунальні послуги, там 100-150 кубів за газ, це було 70-100 гривень. А зараз 700… в десять раз збільшилася плата. А заробітна плата наша навіть в два рази не збільшилася, а на 20%» – каже Тетяна Панасюк.
Як свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного компанією Research & Branding Group у травні цього року, понад 80% українців заявляють, що не зможуть платити комірне після підвищення тарифів. Про готовність сплачувати за новими платіжками заявив лише кожен десятий опитаний.