Росія: тиск на користувачів соцмережі «ВКонтакте» посилюється

Побиття і ув’язнення: росіянам небезпечно опонувати владі у соцмережах

Обвинувачення в екстремізмі, реальні терміни ув’язнення, підпал автомобілів, побиття… У Росії посилюють тиск на людей, які критикують владу на своїй сторінці у соцмережі «ВКонтакте». Приводом для стеження, побиття людини чи підпалу автомобіля може стати кілька перепостів колажів на російських чиновників. А реальний термін ув’язнення можна отримати і за поширення критики щодо релігійної тематики.

Your browser doesn’t support HTML5

Росія: тиск на користувачів соцмережі «ВКонтакте» посилюється

На співробітника соціальної мережі «ВКонтакте» напали у Петербурзі 12 червня з криками «націонал-зрадник, єврей, п’ята колона».

«Налетіли ззаду неподалік від будинку. Збили з ніг і почали бити. Я закривав обличчя, і не бачив, хто нападав», – розповів потерпілий, який просив не називати його імені.

За його словами, нападники цілеспрямовано били його по руці і зламали три пальці. Після побиття хлопця пограбували: витягли телефон і гаманець, у якому була досить велика сума грошей – черговий платіж за іпотеку.

Хлопець допускає, що нападники могли просто прикриватися «трендовою тематикою». Каже, що у своїх соціальних мережах публікував критичні пости про дії влади, але наголошує, що це були поодинокі випадки.

Інцидент зі співробітником «ВКонтакте» стався на тлі низки нападів, погроз і підпалів автомобілів у російському Петербурзі. Таких випадків, за підрахунками журналістів, могло бути близько десяти. І постраждалими щоразу ставали люди, які не приховують своїх опозиційних поглядів.

Кримінальних справ через побиття немає

На Єгора Алексеєва напали вранці 9 червня також у Петербурзі. Його побили: перелом носа, струс мозку, ушкодження черепа.

Алексеєв – один з адміністраторів групи «Злочинна влада» у «ВКонтакте», на яку підписані близько 14 тисяч людей.

Він впевнений, що за ним стежили давно. Думає, що нападники не боялися бути впізнаними, оскільки били його неподалік житлового будинку, коли на вулиці було багато людей.

Ще одного адміна цієї групи, Олександра Маркова, нападники витягли на сходовий майданчик із його квартири. Це сталося у кінці березня. Його били доти, доки Марков не крикнув: «Сергію, викликай міліцію». Після цього нападники втекли.

Для цькування Маркова «ВКонтакте» завели спеціальний акаунт «Олександр Петроградський».

Ще один анонім написав його братові. «Розповіли нещодавно про Олександра Маркова, колишнього діджея з клубу геїв. Уже не молодий і не користується попитом у геїв. <...> Іноді його б’ють. Коли ж нарешті цю «творчість» побачать нормальні пацани. Знаю трьох, але вони поки в експедиції. Сказали, приїдуть, позбавлять Маркова того, що вже не виросте. Менше лгбтшного бруду буде в інтернеті», – мовилося у повідомленні, відправленому брату Олександра Маркова.

У порушенні кримінальної справи Маркову вже відмовили. Решта постраждалих або чекають результатів експертиз, або не зверталися до поліції.

Обвинувальні вироки за «екстремізм» без права апеляції

Також у Росії стали систематичними випадки, коли користувачів соцмереж звинувачують в екстремізмі.

Справа заведена за мою цікавість до альтернативної точки зору, за пошук інформації. Моїх особистих публікацій там не було. Це все перепост відомих журналістів
Катерина Вологженінова

«Справа заведена за мою цікавість до альтернативної точки зору, за пошук інформації. Моїх особистих публікацій там не було. Це все перепост відомих журналістів. Український народ зазнав шельмування, зазнав ненависті. Так ми виглядаємо у всьому світі? Ось сидить посол Німеччини. Він це хоче чути, що Росія окупант? То він це вже знає», – заявила на суді жителька Єкатеринбурга Катерина Вологженінова, обвинувачена в екстремізмі. За перепост проукраїнських заміток і карикатур у соцмережі матір-одиначку засудили до 320 годин обов’язкових робіт. В апеляції відмовили.

Великий резонанс у російському інтернеті викликала справа 21-річного Максима Кормелицького з Бердська Новосибірської області. У січні він опублікував у соцмережі фотографію із зимових водохресних купань з безвідносним до купальників коментарем. Картинка збереглася на багатьох сторінках «ВКонтакте», хіба що нецензурні вислови тепер замальовані.

Суд розцінив вчинок Кормелицького як розпалювання ворожнечі щодо православних. Його засудили до 1 року і 3 місяців колонії-поселення.

За статистикою упродовж року за екстремістськими статтями у середньому вноситься понад 500 обвинувальних вироків і жодного виправдального
Максим Кормелицький

«За статистикою упродовж року за екстремістськими статтями у середньому вноситься понад 500 обвинувальних вироків і жодного виправдального. Якщо наша держава так само садитиме до в’язниць усіх підписантів подібних сторінок, яких там сотні тисяч, у них не те, що в’язниць, у них колоній-поселень не вистачить», – сказав Кормелицький після суду.

Засуджений свого часу був членом опозиційної у Росії політичної сили ПАРНАС.

Починаючи з листопада явно посилюються репресії щодо користувачів соцмереж, особливо «ВКонтакте». Очевидно, що ця соцмережа перебуває під пильною увагою
Андрій Солдатов

Експерти зазначають, що з минулої осені тиск на користувачів соцмереж у Росії посилився.

«Починаючи з листопада явно посилюються репресії щодо користувачів соцмереж, особливо «ВКонтакте». Очевидно, що ця соцмережа перебуває під пильною увагою», – каже Радіо Свобода Андрій Солдатов, експерт у сфері безпеки у Росії.

За його словами, раніше силовики просто залякували користувачів соцмереж, дававши їм умовні терміни, тепер – терміни реальні.