Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

Надія Савченко в аеропорту після повернення в Україну

«Так, як ми повернули Надію, ми повернемо Крим та Донбас» – президент Петро Порошенко

Українська льотчиця, депутат Верховної Ради Надія Савченко у середу повернулася в Україну. Засуджену у Росії до 22 років позбавлення волі, Савченко у середу помилував російський президент Володимир Путін. Про помилування, як заявили у Кремлі, попросили родичі Ігоря Корнелюка й Антона Волошина – загиблих під Луганськом співробітників російського телебачення, у причетності до смерті яких російський суд обвинуватив Надію Савченко. А в Росію у середу відбули помилувані президентом України росіяни Олександр Александров і Євген Єрофеєв.

«Хочу попросити вибачення в усіх матерів, чиї діти не повернулися з АТО, а я ще досі жива. Хочу попросити вибачення в тих матерів, діти яких сидять в неволі, а я на волі. Хочу вам сказати: так, я не поверну мертвих. Але я завжди готова покласти своє життя на полі бою за Україну», – такими були перші слова Надії Савченко перед українськими журналістами.

В аеропорт «Бориспіль» вона прибула близько 15-ї години. Повернення Надії Савченко в Україну не підтверджували до останнього моменту. Приблизно за півгодини до прильоту українки у Бориспіль звільнення Савченко підтвердили її адвокати Марк Фейгін і Микола Полозов.

«Два роки тому я обіцяв українцям зробити все можливе, щоб звільнити Надію, – написав у своєму «Твіттері» Фейгін. – Так от: я вмію тримати слово. Вона на шляху додому, в Україну».

Микола Полозов у своєму «Твіттері» написав, що звільнення українки було довгим і складним шляхом. «Але ми змогли довести, що нездійсненних задач немає, і витягли заручницю з лап мордора», – зазначив адвокат.

Надія Савченко по прибуттю в Україну

Порошенко: «Як повернули Надію, так повернемо Донбас і Крим»

Після прибуття в аеропорт Надія Савченко вирушила на Банкову: в Адміністрації президента ще з обіду був запланований брифінг глави держави Петра Порошенка. Знов-таки, там до останнього не підтверджували, що йтиметься про звільнення українки. У прес-службі Адміністрації президента відповідали лаконічно: «Очікується заява президента».

На спільному брифінгу Петро Порошенко вручив Надії Савченко «Золоту зірку» Героя України. Це звання Надії Савченко присвоїли ще в березні 2015 року. У середу «Золоту зірку» передали безпосередньо в руки українки.

«Так, як ми повернули Надію, так ми повернемо Донбас, так ми повернемо Крим під український суверенітет», – заявив президент України Петро Порошенко. Він подякував за зусилля міжнародній спільноті, зокрема лідерам США та Євросоюзу.

«Зараз я нарешті можу вже сказати, що це не перша спроба повернути Надію, – додав президент. – Остання дата, яка була призначена, – це 22 травня. До цього було 18-е. Було й багато інших дат, але повернення внаслідок тих чи інших обставин не відбувалося».

Надія Савченко після звільнення з російської в’язниці під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком. Київ, 25 травня 2016 року

Савченко: «Не хочу, щоб люди хотіли війни»

Виступаючи перед журналістами, Надія Савченко подякувала, перш за все матері Марії й сестрі Вірі. Вона також наголосила, що «Україна має право бути, незважаючи ні на чию гнилу душу і хвору голову».

«Я не буду говорити про людей погано, не хочу передавати вам свою лють, свою злість і ненависть – сподіваюся, що з часом із цих почуттів у мене виникне мудрість, – заявила Надія Савченко. – Я не хочу, щоб люди хотіли війни. Хочу, щоб люди хотіли миру. Але мир, на жаль, можливий тільки через війну».

Савченко також передала привіт росіянам: «Нічого боятися, з колін треба вставати».

Надія Савченко, яка є депутатом Верховної Ради, також пообіцяла докласти зусиль до звільнення полонених, до того, «щоб якомога менше загинуло» та «щоб в Україні більше ніколи не був забутий народ».

Савченко не просила Путіна про помилування

Обставини звільнення Надії Савченко її адвокати пообіцяли розповісти у четвер на прес-конференції в Києві. Журналісти цікавилися в Марка Фейгіна й Миколи Полозова, які поки залишаються у Росії, як вдалося повернути українку, якщо сама вона категорично відмовилася просити Володимира Путіна про помилування. Захисники спершу відповідали лаконічно: не коментують.

Зрештою, речник президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що про помилування Савченко попросили родичі загиблих під Луганськом співробітників російського телебачення Корнелюка й Волошина, у причетності до смерті яких російський суд обвинуватив Надію Савченко.

«Савченко не скоювала злочинів, вона не причетна до загибелі Волошина й Корнелюка, – написав у своєму «Твіттері» Марк Фейгін. – Сподіваюся, саме невинуватість Савченко дала підстави родичам Волошина й Корнелюка звернутися до Путіна щодо помилування Надії».

У Кремлі також підтвердили прибуття у Росію засуджених і помилуваних в Україні військовослужбовців російського ГРУ Євгена Єрофеєва й Олександра Александрова.

Журналіст російської «Нової газети» Павло Канигін розповів, що в московський аеропорт «Внуково», куди прибув борт із Єрофеєвим і Александровим, пустили лише три канали: «Перший», RT й НТВ.

У квітні український суд визнав Євгена Єрофеєва й Олександра Александрова винними у веденні агресивних воєнних дій, сприянні діяльності терористичної організації, у вчиненні терористичного акту, що призвів до смерті людини. Суд призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі на строк 14 років з конфіскацією майна. 23 травня вирок російським військовослужбовцям набрав чинності. 24 травня, згідно з офіційним указом, президент України Петро Порошенко помилував Єрофеєва й Александрова.

Правозахисники тим часом нагадують: у Росії залишається ще низка ув’язнених і засуджених українців, вони теж чекають на звільнення. В Адміністрації президента зазначили, що повернення в Україну Надії Савченко – лише початок.

Фоторепортаж: Надія Савченко в Україні

На цю ж тему:

25.05.2016
Савченко. Повернення додому. Живий блог

«Дякую, Завдяки вам я вижила! І дякую тим, хто бажав мені зла – на зло я вижила!» – Савченко вже в Україні далі