Розслідувати офшори усіх чи лише причетність до них Порошенка?

Депутати провладних та опозиційних фракцій не можуть домовитися, чиїми офшорами має займатися тимчасова слідча комісія парламенту

Київ – Верховна Рада у вівторок не змогла створити тимчасову комісію для розслідування причетності українських високопосадовців до офшорів. І у провладних, і в опозиційних фракціях говорять про відсутність компромісу. Політичні сили, що не увійшли до коаліції, пропонують зосередити роботу комісії суто на президентові та його оточенні, тоді як у «БПП» закликають орієнтувати ТСК на розслідування політичної корупції взагалі. Експерти ж очікують, що відсутність ефективної комісії щодо офшорів боляче вдарить по рейтингові президента Петра Порошенка.


Голови парламентських фракцій наразі не досягли домовленості про створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо офшорів чиновників і політичної корупції. Про це повідомив керівник фракції Радикальної партії Олег Ляшко після відповідної наради у голови Верховної Ради Андрія Парубія.

Олег Ляшко

«На жаль, ми не досягли домовленості, тому що «БПП» блокує будь-які антикорупційні розслідування. Ми наполягаємо на тому, щоб у парламенті була створена слідча комісія для розслідування корупції та офшорів високопоставлених осіб, а саме Петра Порошенка та його оточення. Я особисто готовий очолити цю комісію, – каже Ляшко. – Бо я, немов бульдог, якщо вчеплюся «комусь в офшори», то не відпущу», – сказав Ляшко у розмові з журналістами в кулуарах парламенту.

Те, що «Блок Петра Порошенка» пропонує створити комісію більш загального спрямування, щодо розслідування політичної корупції, Олег Ляшко називає відверненням уваги від головних зловживань. І додає, що його позицію щодо ТСК підтримали фракції «Самопоміч» та «Батьківщина».

Те, що остаточних домовленостей з цього питання немає, визнав і керівник фракції «БПП» Ігор Гринів. За його словами, «Ляшко хоче процесу, а не результату».

Павло Різаненко

Водночас член парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності, депутат від БПП Павло Різаненко пояснив позицію своєї фракції.

«Ми знаємо й інші українські прізвища, які не фігурують у панамських паперах, причому таких більшість. Адже секретарська компанія, з якої відбувся витік документів, є лише четвертою за розміром у світі, є й більші. Тому ми проти створення комісії під прізвище однієї особи, й пропонуємо створити ТСК щодо виведення коштів з України. Якщо фракції «Радикальна партія», Батьківщина і «Самопоміч» проти – отже, вони проти розслідування політичної корупції в Україні».

Your browser doesn’t support HTML5

У парламенті тривають переговори щодо комісії про офшори (відео)


Фракція «БПП» вже розглядає кандидатури до складу майбутньої ТСК. Так, прізвище депутата фракції та колишнього журналіста-розслідувача Сергія Лещенка на засіданні фракції відхилили. Кандидат, підтриманий фракцією, Володимир Ар’єв – оголосив про самовідвід після того, як Сергій Лещенко виявив, що батько заступника голови фракції та бізнесмена Ігоря Кононенка працював в Ар’єва як помічник депутата.


У парламенті не можуть обмежити виведення коштів в офшори – чи не хочуть?

У парламенті не лише не створюється профільна комісія, але й блокуються законопроекти щодо виведення коштів з офшорів, заявив з трибуни парламенту заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв.

Сергій Соболєв

«Попри те, що пройшло 30 днів, ми не бачимо у порядку денному двох наших законопроектів щодо «деофшоризації» та змін до Податкового кодексу, які врегулюють питання сплати податків офшорами всіх юрисдикцій на території України. На ці питання парламент має звернути увагу», – закликає Соболєв.

Тим часом лідер Радикальної партії Олег Ляшко з однопартійцями продовжував блокувати трибуну Верховної Ради. За його словами, блокування триватиме доти, доки комісія щодо розслідування виведення коштів у офшори не запрацює у парламенті. У такому виведення коштів він звинувачує не лише Порошенка, а й міністра фінансів Олександра Данилюка, причетність якого до офшорів виявили журналісти програми «Схеми».

Формат, у якому парламент може розслідувати питання офшорів, вже встановили, – це тимчасова слідча комісія Верховної Ради, наголосив у розмові з Радіо Свобода журналіст, який спеціалізується на питаннях корупції, Дмитро Гнап. Він вважає такий формат дієвим, але висловлює сумнів, чи домовляться депутати щодо початку її роботи.

«Очевидно, що найбільша фракція не дуже налаштована цим займатися. Її депутати пропонують інше формулювання того, чим займатиметься ТСК, яке дозволяє «загребти» в сферу її компетенції що завгодно, – пояснює експерт. – Ми чекаємо дій від депутатів, коли вони уподібняться до американських сенаторів і створюватимуть дійсно ефективні слідчі комісії, від яких тремтять злочинці. Наразі питання лише в тому, чи досягнуть депутати згоди».

Мета роботи комісії, на думку Дмитра Гнапа, одна – цілковите і всебічне дослідження фактів використання офшорів передовсім президентом та його оточенням. Оскільки саме він очолює вертикаль влади в країні.

«Якщо вони (представники «БПП» – ред.) просять якісь компроміси і намагаються «заграти» цю тему – то краще на компроміси не йти. Бо якщо така комісія не запрацює, то Порошенко відповідатиме за це особисто, подальшим зниженням свого політичного рейтингу та рейтингу своєї політичної сили».

У ніч на 10 травня була відкрита для всіх охочих база даних із інформацією з так званих «Панамських документів». Її оприлюднив Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів. Близько 600 прізвищ належать українським бізнесменам та посадовцям, серед них – і чинний президент. Українські журналісти вже аналізують ці документи.